logo

reklam

1 Mayıs,1 Mayıs,1 Mayıs


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

 

Sözde komünistlerin gövde gösterisi yaptığı;
şöhret mahkumu,şarkıcı abilerin/ablaların  şov haline getirdiği,patron sevici sözüm ona köşe yazarlarının,bazı politikacıları
“KomünistBayramı”algısı yarattığı tulumlu,plastik eldivenli çocuk işçilerin belkide   tatil yapamadığı 1 Mayıs İşçi Bayramınız   Kutlu olsun !
 1 Mayıs’ın Tarihçesi
İlk kez Avusturya’nın MelBörn şehrinin taş ve insaat işçilerinin günde 12 saat,haftada 6 gün çalışmalarına karşılık,8 saatlik işgünü için MelBörn üniversitedesinden Parlamento binasına kadar yürürler. Aradan  30 yıl geçer 1889’da1 Mayıs tüm dünyada birlik,dayanışma ve mücadele günü olarak kutlanmasına karar verilir.150  yıl öncesi parlamentoya yürüyen o işcilerin tek hayali 24 saatlik zamanın 8 saatinde   çalışmak,8 saatinde eğlenmek, diğer 8 saatinde uyumaktı o koşullara dayanamayan insanlar 35-40 yaşlarında ölüyorlardı.
Çocukların ise  dayanacak gücü kalmıyordu.
Dünyada 1890’lı yıllara uzanan İşçi Bayramı, tarihi kaynaklara göre, Osmanlı Devleti’nde ilk kez 1912’de kutlandı. Selanik’teki tütün, pamuk ve liman işçileri Türk tarihinde ilk kutlayanlar arasına girdi.İstanbul’da ise ilk kez 1912 yılında kutlandığı bilgisi kaynaklarda yer almıştır.1’inci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşları’nın ardından 1 Mayıs uzun bir aradan sonra ilk kez 1921’de kutlandı. Türkiye Sosyalist Fırkasının (TSF) çağrısı üzerine İstanbul işçileri mayısın birinci pazar günü tatil yaptı.
Ankara’da da Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde, 1 Mayıs 1922’de işçi bayramı olarak  kutlandı. Ancak, “1924 yılında “kitlesel” 1 Mayıs kutlamaları yasaklandı. Ardından 1925 yılında çıkarılan “Takrir-i Sükun” yasasıyla kutlamalar 1935 yılına kadar yasaklandı.”
Dünya çapında  demokratik  mücadele acısından dason derece önemli olan bu gün   yıllar  önce sol grupların  bugünü rekabet alanı haline  getirmesi sebebiyle işçiyi ve sendikayı kutlamalardan  kaçırır.1950’li yıllara gidelim.Soğuk savas donemine..O günlerde 1 Mayıs demek,buyuk bir kaosun başlangıcı,gerginliklerın  cıkması  ve yoğun önlemlerın alınması  demekti.Ta ki o donemin başbakanı olan Adnan Menderes yaptığı bir konuşmada:
“Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı, işçi kardeşlerimize elemsiz, kedersiz bir çok bayramlar idrak etmelerini ve onların refah ve saadetini temenni ederken, bu gayede kendilerine her zaman yardımcı olmanın en aziz emelimi teşkil ettiğini ifade etmek isterim… Bu şeametli ayaklanma teşebbüslerinin bir merkezden idare olunduğuna dair bin bir delilden biri de bütün bu gayretlerin kendine mahsus bir mantık içinde cereyan etmesi, hadiselerle tarihlerin arasındaki münasebete ve takvime büyük bir ehemmiyet verilmekte olmasıdır.. Bakınız. Bugünkü hadiseler de, Tahran’daki CENTO toplantısı, 1 Mayıs Bayramı ve 2 Mayıs İstanbul NATO toplantısı gibi tarihler seçilerek, görülerek, hadiselerle ayarlanmış görünmüyor mu?.. 1 Mayıs İşçi Bayramı ise, sokaklara dökülerek bizim şu sözde ihtilalcilerin, işçi kardeşlerimizin her yerde teşkil edecekleri büyük kalabalıktan da istifade etmek maksadına bağlı görünmüyor mu?” diyene kadar.Bu  konuşma buyuk bır saskınlık yaratıp, bazı çevrelerce  yoğun  elestırelerı maruz kalsada 1 Mayıs  gerginliğini bir nebze azaltmıştır.
Olayların tırmanmasının,insanların 1 Mayıs’dan korkmasının baş mimarları
Komünist Parti ve Kızıl Ordu’nun düzenledikleri  provokasyonlar, yaptıkları kanlı eylemler yüzünden  dunyada ve ,ulkrmızde de her yıl aynı  olaylar olacak algısına sebeb olmuştur.
Günümüzde ise Valilik izninin olduğu noktalarda 1 Mayıs’ın kutlanmasına izin veriliyor.
Ve son olarak eklemek isterim ki bügün eli yüzü temiz, takım elbiseli,standartları ortalamanın üstünde çalısanların günü değil.Bugün asgari yaşam mücadelesi verenlerin günü.Bugün elleri nasırlı, saçları erken yaşta beyazlamış, yüreğinde hala umut barındıran babaların günü.Tulumlu fabrika kadınlarının günü.Çocuk işçilerin günü. Sigortasız çalışanların günü. Sonradan görme “hanımların” evini temizlemeye giden temizlikçi  kadınların günü. Emeğin günü. Bu günü alakasız bir şekilde benimseyen, kullanan, provoke eden, şarkıcı, oyuncu ve sözde komünistlerin gösteriş günü değil.
İşten evine iki ekmek, bin kilo umutla dönen babaların günü..!

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Propaganda

  04 Mart 2019 Köşe Yazıları

  " Sözler cephanelerden daha güçlüdür"  Propaganda kelimesini gerek sosyal medyada, haber bültenlerinde, gerek topluluk önü konuşmalarda pek çok kez duymuşsunuzdur. Dünya tarihine damga vuran bu kelimenin tarihsel süreçlerini ve psikolojik boyutlarını gelin hep birlike inceleyelim. Propaganda kelime anlamıyla, Bir öğretiyi, düşünceyi, inancı, siyasayal ideolojiyi başkalarına tanıtmak, benimsetmek, yaymak gereğiyle sözle, yazıyla ve benzeri türlü araçlarla, yollarla gerçekleştirilen her türlü çalışmalara verilen addır. Yalnızca siyasi olarak d...
 • 14 Şubat ve Reklâm İlişkisi

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Yaşamsal döngümüzün temeline, sevgiyi, hoşgörüyü ve tahammülü yerleştirdiğimiz zamanlar artık çok uzağımızda kaldı maalesef. Şimdi bu yapının temelini daha fazla alışverişler , doyumsuz alışverişler alır oldu.Daha fazla alışverişin zihince bir açıklaması vardı elbet "Al onu çünkü sen önemlisin, al çünkü sen biriciksin, eğer onu almazsan önemli insan olmazsın" piskoloji bilimi de reklâm ve tüketim sektöründen yanaydı. En önemli verilerini bu uğurda paspas ettiler. Reklâmlarda kullanılan dil, kurgulanan kısa ve etkili filmlerin uyarı amaçlı olma...
 • Amasya Seçmeni ve Adayları

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Çöplerin iyi toplanması, şehrin temizliği, kaldırım yapımı ve altyapının yeterli olması seçmeni tatmin etmemektedir. Bunların ötesinde belediye başkanın yenilikçi ve şehrinin kalkınmasında öncü olmasını beklemektedir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Amasya'da 7 ilçe ve bir belde olmak üzere 8 belediye için seçim yapılacak. Aynı zamanda 8 belediyenin belediye meclis üyesi de bu seçimde belirlenecek. İl Genel Meclisi içinde 7 ilçede seçim yapılacak. Muhtarlık seçimleri ise köy ve mahalle bazında yapılacak. Sizden olanlara oy verin Aday pr...
 • Seçmenin Aday Profili

  15 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim birimleri olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yönüyle de demokratik değerlerle birlikte anılmaktadırlar. Yerel yönetimlerden beklenen demokratik değerlerin gerçekleşmesi ya da gerçek anlamda demokratik yerel yönetimlerin varlığı için belki de en önemli mekanizma yerel seçimlerdir. Yerel yönetim organlarının gerçek anlamda yerel halkı temsil etmesi, yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması...
hd porno sikis izle