logo

reklam

100. Yıla Özel Gül-Tigin Dergisi’nin İkinci Sayısı Çıktı

  1. Yıla Özel Gül-Tigin Dergisi’nin İkinci Sayısı Çıktı
    Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaşan yolculuğunun 100. yılı anısına çıkarılan Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi Gül-Tigin “Türk Dili Özel Sayısı”yla okurlarla buluştu.
    Şehit Gültekin Tırpan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gençlerinin Gül-Tigin Yayın Kurulu adına Dergi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Zeki Altekin yaptığı açıklamada: “Gül-Tigin Dergisi’nin ilk sayısını Meslek Liseli gençlerle Mayıs 2018’de çıkardığımız 15 Temmuz Özel Sayısı’nın ardından ikinci sayımız Gül-Tigin Türk Dili Özel Sayısı ile karşınızdayız. Geçen sayı dedik ki ‘Şu hayatta neler gördük, yaşadık. Gün geldi 15 Temmuzu da gördük, yaşadık. 15 Temmuz gecesinde bölünen hayatta o gece sela sesleri eşliğinde verilen şehitlerle memleketin gene gerçek sahiplerine kaldığını gördük yağmur damlalarına karışan gözyaşlarının eşlik ettiği bir şemsiye altında bakarken…’
    Bu sayıda da diyoruz ki Türk gençliği tarafından Türkçeye gereken önem verilmeli, Türkçe zenginleştirilmeli, Türkçenin öncülüğünde ilim köprüleri kurulmalı, güçlü bir gelecek için Atatürk ilke ve inkılapları ışığında Türk diline gereken önem verilerek Türk Dünyası ile ilişkiler güçlendirilmeli akıl ve gönül arasında köprüler kurulabilmesinin gerekliği gibi. Atatürk ‘Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir.’ diyerek Türk gençlerinden de akılları ve gönülleriyle görebilmelerinin önemini dile getirmiştir.
    Millet olabilmenin birinci şartı rüyalarını aynı dille görmek yani aynı dili konuşmaktan geçer. Aynı dili konuşmak önceliktir bir millet olabilmekte. Aynı dili konuşan bu çerçevede farklı bakışlardan bir örüntüyle nihayetinde aynı hedefe ulaşma isteği olan topluluklar milleti meydana getirir. Birbirleriyle aynı dille konuşup anlaşabilmek millet olmanın bir devlet kurup o devleti devam ettirebilmenin temel şartıdır. Bir devletin bağımsız kalabilmesinin ön şartı dil birliğinden geçer. Bu bilinle hareket ediyoruz ve gene unutmuyoruz ‘Türk demek, Türkçe demektir; ne mutlu Türküm diyene.’ sözünün altını çizen Atatürk’ü.” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.