logo

reklam

11. Yılında Muhteşem Şenlik

Suluova Akdağlılar Derneğince düzenlenen 11. Suluova Akdağ Yayla Şenliği Kapaklı mesire alanında yapıldı.

11. Suluova Akdağ Yayla Şenlikleri kapsamında 5 ağustos Cumartesi günü Öğlenden sonra başlayan Mahalli Sanatçı Rasim Şahin tarafından sunulan Müzik eğlence programları sonrasında Akdağ yöresine ait, gelenek ve görenekler, şiirler, yöresel oyunlar ve yarışmalar yapıldı, Akdağ Halk oyunları ekibinin gösterileri ile gecenin ilerleyen saatlerine kadar program devam etti.

Şenlikler kapsamında Pazar günü yapılan, karakucak güreşleri ile devam etti, Yıldız boylarda yapılan güreş müsabakalarında gençlerin güreşleri göz doldurdu ve seyirciler tarafından uzun süre alkışlandılar, Amasya bölgesinden 80 Pehlivanın katıldığı güreşlerde Baş Pehlivanlığı 3. Defadır Nuri Can Ateş kazandı

Bu yıl 11.’su düzenlenen Suluova Akdağ Yayla şenliklerinde değişik ve heyecanlı etkinlikler yer aldı. Kapaklı Mesire Alanında yapılan şenlikte şiir ve müzik programları, Geleneksel yarışmalar, Osmanlı ve Türk savaş sanatları arasında yer alan Matrak yarışmaları ile birlikte Tarihi kıyafetlerle gösteriler yapıldı,

Öğleden Sonra yapılan Konser programında İsmail Şahin, Tuncer Bal, Hazal ve Küçük İbo sahne aldılar; yoğun kalabalığın yaşandığı sahnede zor anlar yaşayan sanatçılar halkın yoğun ilgisinden ve Akdağlıların misafirperverliğinden memnun kalarak anonslarında özellikle bunu belirtiler.

Çok büyük halk katılımının olduğu yayla şenliğinde Düzenli organizasyon ile göz dolduran Akdağlılar derneğine ve yönetim Ekibine Suluova Kaymakam vekili, Merzifon Kaymakamı Ozan Balcı tarafından teşekkür edildi.

 11. Akdağ yayla şenliklerine katılan ve Halkın yoğun coşkusu ile karşılanan Amasya Valisi Sayın Osman Varol, şenlikte yaptığı konuşmada, “bu tip etkinliklerin toplumların birlik ve beraberliklerine önemli katkılar sunduğunu belirtti.

“Anadolu topraklarına yaklaşık 1000 yıl öncesinde gelen atalarımız bu topraklara bereket kattılar ve  Anadolu’yu kendi yurdumuz haline getirdik. Şu ana kadar Anadolu’nun neresine giderseniz gidin milletimizin 1000 yıl içerisinde yarattığı maddi ve manevi değerlerini görmek mümkündür.

 Bu tip etkinlikler sayesinde tekrar bu güzel yaylalar, ormanlar, köyler, ovalar yine çocuklarımızın cıvıltılarıyla şenlenmeye başladı. Hem bu yörede yaşayan insanlarımızın, hem de başka yörelere göç etmiş insanlarımızın çocukları burada bir araya geliyorlar. Atalarının hangi şartlarda yaşadığını görüyorlar. Geleneklerinden ve törelerinden örnekleri görüyorlar. Bu anlamda bu tip etkinlikleri önemsiyorum ve çok anlamlı buluyorum. Görev sürem boyunca da bu tip etkinliklerde sizlerle bir arada olmaya gayret edeceğim.

 Bizim devletimiz milletiyle var olan bir devlettir. Bunun örneğini tarih boyunca birçok şekilde gördük. En yakınını geçtiğimiz yıl 15 Temmuzda vatandaşımız devletine sahip çıkarak göstermiştir. Onun için bizler sizlerin hizmetkârıyız. Her zaman sizlerin yanındayız. Sizlere daha iyi hizmet etmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu vesileyle organizasyonun düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Şenliğe katılarak buraları şenlendiren vatandaşlarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Böylesine güzel bir günde sizlerle birlikte olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğumu belirterek sözlerimi sonlandırıyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi

Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok da Akdağ bölgesinin su, orman, kültür ve insan zenginliği ile Suluova ve etraftaki ilçelerle Amasya iline hayat verdiğini söyledi.

“11.si kutlanan şenliklere destek vermek, şehrin kültürünü yaşatarak gelecek nesillere taşımak bizim için onurdur ve boynumuzun borcudur. Akdağ yöresi binlerce insanımızı barındıran, ekonomik potansiyeli yüksek olan bölge olup bugünde bu potansiyelleri ile ilçemizin önemli bir zenginliğidir. Bu bölgede yaşayan insanların buraya olan özlemlerini gidermek ve buranın zenginliklerini hemşerilerimize tanıtmak ve yılda bir kez de olsa böylesine turizm değeri olan bir yerde toplanmak bizim için büyük bir fırsattır. Suluova kültür açısından çok zengin bir memlekettir ve çok çeşitli kültür mevcuttur bünyesinde. Bu kültürü biz kendimiz olarak görüyoruz ve yaşatmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Suluova da yapılan tüm kültürel faaliyetleri destekliyoruz. Şenliğin düzenlenmesinde gayretli çalışmalarından dolayı Dernek Başkanı Yılmaz Keten ve ekibine de teşekkür ediyorum” dedi.

10 Ağa adayının yarıştığı ağalık ihalesini 2017 yılı Ağası Suluovalı genç işadamı ve AK Parti İlçe Başkanı Muhammed Biçer 45.000 (Kırkbeşbin) liraya alarak 2018 yılı şenlikleri ağası oldu. Seyircilerin coşkulu alkışları ile omuzlarda taşınan Muhammed Biçer “biz reklam veya başka beklentiler için değil Suluova Birlik ve Beraberliğinde katkımız olması amacıyla bu Ağalığa talip olduk, Bizim beklentimiz Ağalık değil bu Millete Hizmetkar olabilmektir. Hizmet etmenin bir yolu da budur, birlik aşında bizimde katkımız olsun, Bu güzel organizasyonu düzenleyen ve katkı sunan Dernek Başkanımıza, dernek mensuplarımıza ve herkese teşekkür ederiz” dedi.

Tüm katılımcılara teşekkür eden Akdağlılar Dernek Başkanı Yılmaz Keten ise, “birlik ve beraberliğimizin simgesi şenliklerimize hoş geldiniz. Bu milletin temelini oluşturan bir halk kitlesiyiz biz. Amasya ve Suluova da Birlik adına pişen Aşın kazanıyız; biz yanarsak birlik aşı yanar, Akdağ yöresi 950 yıllık tarihi ile Akdağ nahiyesi temelleri üzerine kurulan Derneğimiz Akdağ yöresinde 27 köy, Suluova’da 38 köy ile Amasya genelinde toplamda 57 köyde mukim halk kitlesinin temsilcisidir. Amacımız kültürümüzü yaşatmak ve bizden sonrakilere aktarmaktır. Bunun için tüm gayretimizle çalışıyoruz. 2 aydır yöre halkımızı burada bir araya getirmek ve birliğimize katkı sunmak için burada çalışıyoruz. Biz devletimizi ve devletimizin başındaki büyüklerimizi de severiz.

Derneğimizin faaliyetleri konusunda ve Köylerimizin hizmet alması açısından devlet büyüklerimizden destek bekliyoruz. Buraya kadar gelerek bizlere şeref veren herkese teşekkür ederim. Şenliklerin hazırlanmasında emeği ve katkısı olan Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, iş adamları ile herkese ve dernek yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederiz” dedi.

Programın ödül bölümünde ise Vali Osman Varol ve protokol mensupları Yayla şenliklerine emek veren Dernek mensupları ile güreşlerde dereceye giren sporculara, Suluovalı başarılı sporculara ve yarışmalarda başarı elde edenlere plaket, madalya ve ödüller vererek tebrik etti.

11. Akdağ Yayla Şenliği’ne,  Amasya Valisi Sayın Dr. Osman Varol, Suluova Kaymakam Vekili Sayın Ozan Balcı, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Belediye Başkanımız Fatih ÜÇOK, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir, Ak Parti İlçe Başkanı Muhammed Biçer, Meclis Üyelerimiz, Muhtarlar Derneği Başkanı Metin Sarı, Köy ve Mahalle Muhtarlarımız ile birlikte çok sayıda hemşehrimiz katıldı.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.