logo

reklam

Amasya Üniversitesi TÜSİAD Büyük Finalinde
Atmaca ve Kıcık “Buz Dökücüler” Finalde 5 Ekip Arasında

Türkiye genelinde 73 il ve 152 üniversiteden 3 bin 700’ü aşkın öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen “TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var!” yarışmasında, bin 426 proje arasından finale kalan 5 ekip arasında Amasya Üniversitesi de yer aldı.
Buz Dökücüler adlı projeleriyle yarışmaya katılan Amasya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Serdar Atmaca ve Lütfullah Kıcık 17 Mayıs 2017 Çarşamba günü Sabancı Center’da gerçekleşecek yarışmada projelerini sunacaklar. Amasya Üniversitesi ekibi, program içinde düzenlenecek ödül töreninde ödüllerini de alacaklar. Amasya Üniversiteli öğrencilerinden Serdar Atmaca ve Lütfullaüh Kıcık geliştirdikleri Buz Dökücüler projesiyle enerji iletim hatlarında oluşan buz yükü sorununa uzun ömürlü, akılcı ve düşük maliyetli bir çözüm oluşturmayı hedefliyorlar. Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir rehberliğinde yarışan öğrenciler Serdar Atmaca ve Lütfullah Kıcık ödüllerini almak üzere bugün İstanbul’la gidecekler.

Sudan Sebep 2 Kişi Öldü
AMASYA’nın Merzifon ilçesinde tarla sulaması tartışması, ölüm getirdi. Katil zanlıları kaçtı. Güvenlik güçleri katil zanlılarını arama çalışması başlattı.
Merzifon ilçesi Kayadüzü köyü Belvar yaylası mevkiinde, geçtiğimiz cumartesi gecesi S.S. (66) ile E.A.’nın (25) arasında tarla suyu için tartışmaya başladı. Tarla sulaması nedeniyle çıkan tartışmanın büyümesi üzerine tüfekler çekildi. S.S. nin Tüfeğinden çıkan mermiler, olay mahallinde bulunan Orhan Ş. (50) ile Seyfi K. (57) isabet etti. Orhan Ş. ve Seyfi K. olay mahallinde hayatlarını kaybettiler. Olay mahalline gelen Cumhuriyet Savcılığı ve jandarmanın olay mahallinde yaptığı inceleme sonucu cesetler otopsi yapılması üzerine Hastaneye götürüldü.
Olay mahallinde bulunan görgü tanıklarının, ilk ifadelerine göre; olayda hayatlarını kaybeden Orhan Ş. ile Seyfi K. nın olayı ayırmaya çalışırken, hayatlarını kaybettikleri ifade edildi.
Olay sonrası tarla sulaması nedeni ile aralarında çıkan S.S. ve E.A. nın olaydan sonra, olay mahallinden kaçtığı ve güvenlik güçlerince her iki kişinin arama çalışmalarının başlatıldığı öğrenilirken, Olay ile ilgili geniş çaplı soruşturmanın başladığı öğrenildi.

Amasya Üniversitesinden
2017 Yılında 19 Zengin Etkinlik

AMASYA Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Üniversite olarak akademik yıl içerisinde pek çok bilimsel, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yaptığını belirterek, “Üniversitemizde oluşturmaya çalıştığımız nitelikli bir eğitim-öğretim ortamlarının yanı sıra, bilimsel araştırmalar ve topluma hizmet sorumluluğu bilincinden hareketle yapılan diğer tüm çalışmaların; önümüzdeki yıllarda çok değerli bilim, kültür, spor ve sanat insanlarının yetişmesine kaynaklık edeceğini düşünüyoruz.” dedi.
Amasya Üniversitesi 2017 yılı içerisinde sokak lezzetlerinden âşıklık geleneğine, sağlık alanından dini musikiye kadar birbirinden farklı 19 sempozyum, kongre ve çalıştaya ev sahipliği yapacak.
Amasya’yı kongre turizmi alanında cazibe merkezi yapma gayreti içerisinde olduklarını belirten Rektör Odbay, “Üniversitemiz başta Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Birimi olmak üzere, AB ve TÜBİTAK, Bakanlıklar, OKA gibi çeşitli kaynaklardan sağlanan proje destekleri ile üniversitemizin araştırma kapasite ve becerisinin gelişmesi ve iyileşmesine yönelik çalışmaları her geçen gün artarak sürmektedir. Üniversitemiz 2017 yılı içerisinde sokak lezzetlerinden âşıklık geleneğine, sağlık alanından dini musikiye kadar nedenleri ve sonuçları ile ele almayı ve bunları bilimsel bir zeminde tartışmayı amaçlamaktadır. Üniversitemizin gerçekleştirdiği birbirinden farklı 19 sempozyum, kongre ve çalıştay aynı zamanda Amasya’yı kongre turizmi alanında cazibe merkezi haline dönüştüreceğini umut ediyoruz. Bilimsel etkinliklerimizi sahiplenme noktasında Valiliğimize, Belediyemize ve destek veren tüm kurumlara, bilim insanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.”

Yağmur ve Şükür İçin El Açtılar

Son günlerde bölgemize düşen yağış miktarı çiftçiler tarafından sevinçle karşılanırken köylerimizde yağmur ve şükür duaları da başladı. Geçtiğimiz Pazar günü Odmanözü Köyü Muhtarlığı tarafından düzenlenen duaya katılım yüksek oldu. Köy meydanında yapılan duaya katılan konuklar arasında Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir’de vardı.
Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, “Cenab-ı Allah yapmış olduğumuz duamızı kabul eylesin. Rabbim yerden bereketini, gökten rahmetini hiçbir zaman eksik etmesin. Bundan önceki günlerde Rabbim yağmurumuzu verdi, O’na şükrettik. Cenab-ı Allah kulunun kendine yalvarmasını sever. Biz de bugün Rabbime rahmeti için yalvardık. Bundan sonra yapacağımız tüm etkinliklerde birlik ve beraberliğimizin sürmesini diliyorum. Biz halka hizmeti hakka hizmet olarak görüyoruz” dedi.
Yağmur ve şükür duasını geleneksel hale getirdiklerini söyleyen Ormanözü kmöyü sakinleri, “Bereket ve bolluk için köy halkımızla birlikte duamızı gerçekleştirdik. Katılan herkese teşekkür ediyoruz” dediler.
Hocaların okuduğu Kuran-ı Kerim ve dualar sonrasında katılanlara etli pilav ve ayran ikram edildi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.