logo

reklam

ABER TURUAMASYA’DAN H

Engelli Hakları Haksız Kullanılıyor
PTT Başmüdürlüğü, engellilerin PTT şubelerinde beklememesi için yeni bir tarifeye geçti.
Sıra numarası alınan Q Matik cihazlarına ‘Engelliler’ butonu ekleyen PTT, bu sayede işlem yapmaya gelen engelli vatandaşlar için oluşturulan özel gişelerde öncelik tanınmasını sağladı.
PTT’nin engellilere yönelik çalışmalar kapsamında engelli vatandaşların sıra beklemeden öncelikli olarak şubelerde hizmet almaları için Q Matik cihazlarına eklenen “Engelliler” butonu zaman içerisinde bazı vatandaşlar tarafından sıra kapma amacıyla kullanılıyor.
Engelli vatandaşlara sıra önceliği tanınan bu hakkı engelsizlerin kullanımana büyük tepki doğruyor. Engelsiz vatandaşların Q Matik cihazlarına eklenen “Engelliler” butonu kullanarak ön sıra alıyorlar.

GIDA, TARIM MÜDÜRLÜĞÜ GÖZ AÇTIRMIYOR
Gıda Denetimleri Gecede Sürüyor

SAĞLIKSIZ üretim yaparak halkın sağlığı ile oynayanlara göz açtırmayan Amasya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Özellikle bar, kafe ve restoranlarda denetim yapan ekip içeceklerden yiyeceklere, depolardan dolaplara kadar her noktada titiz bir denetleme yaptı. Alkol şişelerinin bandrolleri kontrol edilerek özel cihaz ile ölçümleri yapıldı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin, “Amasya’da gıda denetimlerine devam ediyoruz. Vatandaşın hijyenik, sağlıklı gıda tüketmesi için çalışıyoruz” dedi.
Gültekin, vatandaşların özellikle gıda konusunda çok hassas olması gerektiğini belirterek, her türlü şikayetlerini ALO 174 hattına ücretsiz bildirebileceklerini söyledi.
Şehirleşmenin ve değişen şehir hayatının zorladığı tüketim alışkanlıklarının, gıdanın bilinçsiz üretim ve sunumundan kaynaklanan olumsuzlukların sağlık sorunlarına sebep olabileceğini ifade eden Lokman Gültekin, “Bu durum gıda güvenilirliği kavramını doğurmuştur. Gıdanın sistematik biçimde güvenilirliğinin sağlanması ve üretimden tüketime kadar sürekli izleme ve kontrollerle sürdürülmesi gerekmektedir. Bizler de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak üretim yerlerini, satış yerlerini ve toplu tüketim yerlerini sürekli olarak denetlemekteyiz. Açık alkollü içki satışı yapan iş yerlerinde İl Emniyet Müdürlüğü ile koordineli olarak yapılan denetimler yıl boyunca devam edecek” dedi.

DÜRÜST ESNAF MEMNUN
Denetimden geçen bir işletmenin sahib ise bu tür denetimlerin sıklıkla yapılmasını istediklerini belirterek şunları söyledi;
“Denetimlerin yapılmasını istiyoruz, neden derseniz, haksız rekabet oluyor burada sürekli. Bizim gibi böyle dürüst esnafların korunabilmesi için bu denetimlerin sürekli yapılması lazım, destekliyoruz. Hatta ayda bir kaç defa yapılsın” dedi.

AMASYA Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Eğitimi Düzenlendi.
İl Müdürlüğü Şehit İdris Bolat Konferans Salonunda Tarım Danışmanı Sertifikasına sahip kişilere “Bitkisel ve Hayvansal Üretim Uygulamaları” konulu Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri eğitimi düzenlendi.
Eğitime Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin, Şube Müdürü Ümit Yıldız, Tarım Danışmanları ve teknik personeller katıldı.
Tarım danışmanlarına hayvansal üretim konularında Veteriner Hekim Ahmet Çetin, bitkisel üretim ile Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Mevzuatı konularında ise Ziraat Mühendisi Dursun Yüksel sunum halinde bilgiler verdi.
Katılımcılara sertifikaların verilmesi ile devam eden eğitim, yapılan değerlendirmeler ile son buldu.

69 Köyde Orman Projesi Başlayacak

AMASYA da son 15 yıl içerisinde 579 bin 392 dekar alana 31,8 milyon fidan dikildi. Amasya Orman Bölge Müdürlüğünce 2018 yılı içerisinde 69 köyde gelir getirici orman projesinin başlatılacağı bildirildi.
Amasya Orman Bölge Müdürü Zekeriya Nane, Orman varlığının da yüzde 14 arttırıldığını belirter, her yıl üretilen 4,7 milyon fidandan 1 milyon 130 bininin bedelsiz dağıtıldı. 2 bin 178 aileye 31,2 milyon Orköy kredi desteği, 43 köyde gelir getirici tür orman projesini destekleyerek 98 bin 672 adet gelir getirici fidan dikildiğini söyledi.

YAĞMUR ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
AMASYA da geçtiğimiz hafta sonu etkili olan yağış, kuraklık endişesi yaşayan üreticileri sevindirdi.
Bölgede yaklaşık 2 aydır yağış görülmemesi nedeniyle zor günler yaşayan çiftçiler, yağmur sayesinde ekinleri için umutlandı.
Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, Yağışların ardından üreticilerin büyük mutluluk yaşadığını belirterek, “Hepimiz mutluyuz. Bu yağışlar sıkıntıyı biraz giderir. İnşallah yağışlar devam eder. Ekili alanların daha fazla yağışa ihtiyacı var. Yağışlar devam ederse kuraklık endişesi ortadan kalkar” diye konuştu.
Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, bölgede son yağan yağmur öncesi büyük bir kuraklık tehlikesinin olduğunu ancak bu tehlikeyi yağan yağmurla atlatıldığını söyledi.
Son yağan yağmurun metrekareye düşen miktarının 84 kilogram olduğuna dikkat çeken Baş, yağan yağmurların hem ekin alanları hem de ağaçlar için çok iyi olduğunu ifade etti.

Bizim Konak Amasya’da

Erzurum Şehir Tiyatrosu, 25 Mart-15 Nisan tarihlerinde “Bizim konak” ve “Tek köyün muhtarları” adlı iki oyunu Amasya ile birlikte Kocaeli, İstanbul, Bursa merkez ve ilçelerinde sahneleyecek.
Erzurum Şehir Tiyatrosu dün akşam Amasya Belediyesi Kültür merkezi salonunda “bizim konak” adlı tiyarto oyunu ile Amasyalılarla buluştu.
Yönetmenliğini Semih Yetimoğlu, sanat yönetmenliğini Cumhur Seval’in yaptığı “Bizim Konak” ve “Tek köyün muhtarları” adlı oyunlarında, geleneksel Türk tiyatrosunun, orta oyun ve seyirlik oyun örnekleriyle kültürel kimliğimizin gelecek nesillere aktarımı amaçlanmakta.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle