logo

reklam

Acil servislerde gribal enfeksiyon yoğunluğu yaşanıyor

Amasya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon şikayetiyle hastaneye başvuruların 2 kattan fazla arttığını bildirildi.
Yurdun pek çok bölgesindeki hastanelerin acil servislerinde yoğunluk yaşanıyor. Yoğunluğun soğuk havanın etkili olması nedeniyle yaşanan grip salgınlarından kaynaklandığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı ise Türkiye’de grip vakalarını izlemek için numune analizlerine devam ediyor. Rekor hasta sayısı Amasya’da da son dönemlerde sağlık tesislerinin poliklinikleri ve acil servislerinde yaşanan yoğunluk dikkat çekiyor.
Soğuk havalarla birlikte üst ve alt solunum yolu hastalıkları, gribal enfeksiyonlar, yüksek ateş, nefes darlığı gibi şikayetler arttı. Hastane koridorları ve acil servisler, özellikle gribal enfeksiyon şikayetiyle gelenlerle adeta dolup taşıyor. Kış ayları dolayısıyla artış hızı yükselen hastalıklarla mücadele için soğuktan korunma, iyi beslenme ve kapalı ortamlarda fazla kalınmamasını öneren uzmanlar, serviste daha önce günlük ortalama 200-250 hastayı tedavi ettiklerini, şimdilerde ise günlük ortalama 450-500 civarında kişiye tıbbi müdahalede bulunduklarını bildirdiler. Hastaneye gelenlenin sayısında ciddi bir artış olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Gelen hastaların neredeyse 250-300’ünde gribal enfeksiyon, solunum yolu rahatsızlıkları, yüksek ateş gibi şikayetler var. Bir salgın durumu söz konusu değil ama çok ciddi bir artış var” dediler.
ÖNERİLERİNİ PAYLAŞTI
Soğuk hava nedeniyle hastalıkların daha çok görüldüğünü bildiren uzmanlar, “Bu dönemle insanlar kapalı ortamda daha fazla bulunuyor. Bu nedenle virüslerin bulaşma riski daha fazla. Özellikle küçük çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlıkları bulunanlar dikkatli olmalı. Kapalı alanlardan uzak durulmalı, tokalaşıp öpüşülmemeli. Düzenli beslenilmeli, yeterli sıvı tüketilmeli, ortamlar iyi havalandırılmalı”
Buarada halen grip aşısı yaptırılması mümkün olduğunu belirten uzmanlar ve risk gruplarının grip aşısı reçete edildiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmakta olduğu bildirildi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.