logo

reklam

SİYASETE ŞİİR BULAŞTI


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

AH BU ŞİİRLERİMİZ
ANA SÜTÜ GİBİ TERTEMİZ

Şiir, duyguları harekete geçiren, insanı düşüncelere sevk eden bir büyü dünyasının düşlerde var olmuş halidir bana göre.Şiirler insan ruhunun bilinmezligine ayna olur o aynada kendini görebilirse insanoğlu ne mutlu ona.
Bilinmezliktir şiir
Şefkattir
Güzelliktir
Merhemdir
Özgürlüktür
Umuttur
Ruhun bedenden ayrılma çabasıdır.
Çok eski zamanlarda sümerlerin tabletlerine kazınan aşktır şiir.

Damat, kalbimin sevgilisi
Güzelliğin büyüktür, bal gibi tatlı
Aslan, kalbimin kıymetlisi
Güzelliğin büyüktür, bal gibi tatlı(MÖ. 2037 ila 2029 yılları arasında Sümer dilinde)

SİYASETE ŞİİR BULAŞTI

Biliyorsunuz seçimlere son üç gün kaldı. Seçim meydanları adeta er meydanı gibi, güç ve gövde gösterisine dönüştü.Zaman zaman eğlendiğimiz bile olmuyor değil.Ardı sıra sıralanan vaadler,asgari ücret ‘vallahi de billahi de ikibin beşyüz lira olacak’ demeler projeler projeler vs. Her zamanki seçim politikaları anlayacağınız. Son bir kaç gündür dikkatimi çeken bir husus var ki değinmeden geçmek istemedim.Siyasete bulaşan şiirler,şiirlere bulaşan siyaset.
Neredeyse hepsi bir şiirle başlıyor konuşmasına.
Doğrusunu söylemek gerekirse bunlarin içinde favorim Sn Erdoğan..
Hitabet konusunda usta olduğunu söylememe gerek yok sanırım, şiirler konusunda da öyle.
Zamanında Ziya Gökalp’ın Balkan savaşı için yazdığı “Asker Duası ” adlı şiirini okurken hayatının dönüm noktası olacağını bilemezdi elbette.

Minareler süngümüz, kubbeler miğfer
Camiler kışlamız, mü’minler asker
Bu ilahi ordu dinimi bekler
Allahu ekber, Allahu ekber

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan ,fizikçi Muharrem İnce’nin de şair ruhlu olduğunu hatta şiirler yazdığını biliyor muydunuz ? Bilmiyordunuz çünkü her fırsatta neredeyse imamım demeye getiriyordu ta ki düne kadar. İnce’nin yıllar önce yazdığı “Tatanka” adını verdiği şiir kitabı ortaya çıktı. Sosyal medyada ve basında yankı bulan şiirlere tepki konusu oldu adeta.Tepki olmasının nedeni erotik imalar ve göndermeler.Ben bu tepkiyi boş ve yersiz buldum açıkçası. Şiirden, sembolik kavramlardan anlamayanlar yazıp çiziyor habire.Otur bir mısra yaz deseniz tek kelime çıkmaz.
İşte o şiirden bir bölüm,yorum sizin.

Mutsuz kente mutlu yağmurlar yağıyordu,
aylardan bir deli zemheri,
canım yanarken gözler gördüm sanki yangın yeri.
elveda bedenden bedene yollandığım günlere,
elveda beline sarıldığım güzellere,
elveda memur çocukları gibi zor terk ettiğim kentlere.

Bunların içinde Devlet Bahçeli’de var elbette. Onu şiir okurken pek fazla görmesekte, gördüğümüz anlar içimizin bam telini oynatırcasına okuduğu da bir gerçek..
Özellikle Samsun ”Kurtuluş” mitinginde okuduğu H.Nihal Atsız’a ait olan kahramanlık şiiride aklımıza kazınanlardan. İşte o şiirden bir bölüm.

kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir, 
ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir. 
ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir; 
kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir. 

En kıymetli hazinemizin duygularımız olduğunun farkına varabilgımiz, kalbimizdeki siyahları şiirlerle silebildiğimiz bir gün yaşamanız dileğiyle..

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 14 Şubat ve Reklâm İlişkisi

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Yaşamsal döngümüzün temeline, sevgiyi, hoşgörüyü ve tahammülü yerleştirdiğimiz zamanlar artık çok uzağımızda kaldı maalesef. Şimdi bu yapının temelini daha fazla alışverişler , doyumsuz alışverişler alır oldu.Daha fazla alışverişin zihince bir açıklaması vardı elbet "Al onu çünkü sen önemlisin, al çünkü sen biriciksin, eğer onu almazsan önemli insan olmazsın" piskoloji bilimi de reklâm ve tüketim sektöründen yanaydı. En önemli verilerini bu uğurda paspas ettiler. Reklâmlarda kullanılan dil, kurgulanan kısa ve etkili filmlerin uyarı amaçlı olma...
 • Amasya Seçmeni ve Adayları

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Çöplerin iyi toplanması, şehrin temizliği, kaldırım yapımı ve altyapının yeterli olması seçmeni tatmin etmemektedir. Bunların ötesinde belediye başkanın yenilikçi ve şehrinin kalkınmasında öncü olmasını beklemektedir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Amasya'da 7 ilçe ve bir belde olmak üzere 8 belediye için seçim yapılacak. Aynı zamanda 8 belediyenin belediye meclis üyesi de bu seçimde belirlenecek. İl Genel Meclisi içinde 7 ilçede seçim yapılacak. Muhtarlık seçimleri ise köy ve mahalle bazında yapılacak. Sizden olanlara oy verin Aday pr...
 • Seçmenin Aday Profili

  15 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim birimleri olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yönüyle de demokratik değerlerle birlikte anılmaktadırlar. Yerel yönetimlerden beklenen demokratik değerlerin gerçekleşmesi ya da gerçek anlamda demokratik yerel yönetimlerin varlığı için belki de en önemli mekanizma yerel seçimlerdir. Yerel yönetim organlarının gerçek anlamda yerel halkı temsil etmesi, yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması...
 • Masal Poşeti

  13 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, poşetten gündem, poşetten yasa yapan bir ülke varmış. Bu ülkenin insanlarının bir kısmı mutlu, azimli, çalışkan bir kısmı ise biraz garip, biraz gösterisevermiş. Gösteriseverler, konuşmaları gereken yerlerde susar, susmaları gereken yerlerde avaz avaz boş bilmiş konuşurlarmış. Örneğin; et o kadar pahalıymış ki, onun yerine dana dili alınırmış. Bundan pek şikayet etmez, edecekleri vakit, " tüketim çokluğundan pahalı canım" denilip geçiştirilirmiş. Dili yer, "dilsiz" yola mecbur devam ederlermiş.Günler böy...
hd porno sikis izle