logo

reklam

SİYASETE ŞİİR BULAŞTI


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

AH BU ŞİİRLERİMİZ
ANA SÜTÜ GİBİ TERTEMİZ

Şiir, duyguları harekete geçiren, insanı düşüncelere sevk eden bir büyü dünyasının düşlerde var olmuş halidir bana göre.Şiirler insan ruhunun bilinmezligine ayna olur o aynada kendini görebilirse insanoğlu ne mutlu ona.
Bilinmezliktir şiir
Şefkattir
Güzelliktir
Merhemdir
Özgürlüktür
Umuttur
Ruhun bedenden ayrılma çabasıdır.
Çok eski zamanlarda sümerlerin tabletlerine kazınan aşktır şiir.

Damat, kalbimin sevgilisi
Güzelliğin büyüktür, bal gibi tatlı
Aslan, kalbimin kıymetlisi
Güzelliğin büyüktür, bal gibi tatlı(MÖ. 2037 ila 2029 yılları arasında Sümer dilinde)

SİYASETE ŞİİR BULAŞTI

Biliyorsunuz seçimlere son üç gün kaldı. Seçim meydanları adeta er meydanı gibi, güç ve gövde gösterisine dönüştü.Zaman zaman eğlendiğimiz bile olmuyor değil.Ardı sıra sıralanan vaadler,asgari ücret ‘vallahi de billahi de ikibin beşyüz lira olacak’ demeler projeler projeler vs. Her zamanki seçim politikaları anlayacağınız. Son bir kaç gündür dikkatimi çeken bir husus var ki değinmeden geçmek istemedim.Siyasete bulaşan şiirler,şiirlere bulaşan siyaset.
Neredeyse hepsi bir şiirle başlıyor konuşmasına.
Doğrusunu söylemek gerekirse bunlarin içinde favorim Sn Erdoğan..
Hitabet konusunda usta olduğunu söylememe gerek yok sanırım, şiirler konusunda da öyle.
Zamanında Ziya Gökalp’ın Balkan savaşı için yazdığı “Asker Duası ” adlı şiirini okurken hayatının dönüm noktası olacağını bilemezdi elbette.

Minareler süngümüz, kubbeler miğfer
Camiler kışlamız, mü’minler asker
Bu ilahi ordu dinimi bekler
Allahu ekber, Allahu ekber

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan ,fizikçi Muharrem İnce’nin de şair ruhlu olduğunu hatta şiirler yazdığını biliyor muydunuz ? Bilmiyordunuz çünkü her fırsatta neredeyse imamım demeye getiriyordu ta ki düne kadar. İnce’nin yıllar önce yazdığı “Tatanka” adını verdiği şiir kitabı ortaya çıktı. Sosyal medyada ve basında yankı bulan şiirlere tepki konusu oldu adeta.Tepki olmasının nedeni erotik imalar ve göndermeler.Ben bu tepkiyi boş ve yersiz buldum açıkçası. Şiirden, sembolik kavramlardan anlamayanlar yazıp çiziyor habire.Otur bir mısra yaz deseniz tek kelime çıkmaz.
İşte o şiirden bir bölüm,yorum sizin.

Mutsuz kente mutlu yağmurlar yağıyordu,
aylardan bir deli zemheri,
canım yanarken gözler gördüm sanki yangın yeri.
elveda bedenden bedene yollandığım günlere,
elveda beline sarıldığım güzellere,
elveda memur çocukları gibi zor terk ettiğim kentlere.

Bunların içinde Devlet Bahçeli’de var elbette. Onu şiir okurken pek fazla görmesekte, gördüğümüz anlar içimizin bam telini oynatırcasına okuduğu da bir gerçek..
Özellikle Samsun ”Kurtuluş” mitinginde okuduğu H.Nihal Atsız’a ait olan kahramanlık şiiride aklımıza kazınanlardan. İşte o şiirden bir bölüm.

kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir, 
ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir. 
ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir; 
kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir. 

En kıymetli hazinemizin duygularımız olduğunun farkına varabilgımiz, kalbimizdeki siyahları şiirlerle silebildiğimiz bir gün yaşamanız dileğiyle..

Share
354 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 Temmuz Milli Birlik Destanı

  16 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Bir önceki darbenin üzerinden tam tamına 36 yıl geçtikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ,içinde bir ahtopot gibi kol saran,fetö örgütünün köpeği olmuş, bir kaç hayâ yoksunu general ve askeri personelin devletin topuyla tankıyla halkı esir almaya kalkma aptallığına düştükleri günün adıdır 15 Temmuz.Çok şükür ki ihanet gişimleri halkın sokağa çıkması ile başarısızlıkla sonuçlanmış,halk onları kendi imkanlarıyla hezimete uğratmıştı. Milli Birlik Destanı Bu yazıyı kaleme almam kolay olmadı,hiç kolay olmadı hemde.O kabus geceyi bir kez daha ha...
 • Vicdanımızı mı gömdük toprağa yoksa çocukları mı?

  13 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Aslında bu yazının girişini iki ana başlıkla toplayabilirdim. Ama yapmadım. Hicbir şey istediğimiz gibi de olmadı,varsın olmasın.Kimileri tatil planları yapa dursun,kimileri bulunduğu mevcut durumu beğenmeyip statü yarışına girsin ,kimileri evine Allah ne verdiyse onu götürsun. Ha birileri de aman suya sabuna dokunmasın. Birileri de böyle benim gibi konuşup dursun;köyün meczubuyuz ne de olsa! Bir hafta boyunca sustum, yazmayacaktım. Leyla'lardan Eylül'lerden bahsedip acımıza kazma vurmayacaktım; ta ki 2 yaşındaki Sami Yusuf öldürülene ...
 • Sevgisizlik Çağı,Tahammülsüzlük İklimi

  03 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Güneşe gülle at, karartır mı hiç? Allah sevmediğini yaratır mı hiç? İnsan olan insan darıltırmı hiç? Haksızlık haksızın özünden olur"  Bu güzel dizeler kime mi ait ? Bozkurun tezenesi,türkülerin öznesi,gönül duvarmıza güneşinden ışık sızdıran Neşet Ertaş'a tabi.. Nereden esti "Aa Aysun" dediğinizi duyar gibi oluyorum.Haklısınız elbet.Seçimler bitti,bir rahat nefes almak hemde Neşet Ertaş'ı size bir kez daha hatırlatmak; ruhunuza onun türküleriyle dokunmak istedim. Çünkü buna ihtiyacımiz var. Çağ sevgisizlik ve zulüm çağı ,iklim tahammülsüzl...
 • Son Söz

  22 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilk seçimi ile birlikte 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri için haftalardır süren tartışmalar ve tahminler artık bir şey ifade etmiyor. Son söz pazar günü oy verme merkezlerine giden seçmenlerde. Seçmenler 5 yıl süreyle ükeyi yönetecek Cumhurbaşkanını ve TBMM de yer alacak siyasi partilerin il milletvekillerini belirleyecek. Cumhurbaşkanı ile birlikte Liderlerin egemenliğinde olan bir seçim sistemiyle milletvekillerini seçeceğiz. Aslında seçtiğimiz milletvekilleri bizim seçtiklerimiz değ...
hd porno sikis izle