logo

reklam

AK PARTİ CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİ VATANDAŞA ANLATIYOR

mehmet ünek cafer özdemirAK parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek
Geleceğin yeni Türkiye’sinin temelleri atılıyor
AK Parti il teşkilatı Anayasa değişikliği ve cumhurbaşkanlığı sistemini vatandaşlara anlatmaya başladı. Ak Parti İl başkanı Mehmet Ünek, 16 Nisan’da yapılacak referandum ile ilgili vatandaşları ziyaret ederek, cumhurbaşkanlığı sistemini anlatıyor. Başkan Mehmet Ünek, Anayasa değişikliği ve cumhurbaşkanlığı sistemini anlatmak için Amasya Belediyesi çalışanlarını ziyaret etti.
Ünek, geleceğin Türkiye’sinin temellerinin atıldığını belirterek, “Ülkemiz güçlendikçe büyüdükçe düşmanlarımız daha çok Ülkemize saldıracaktır. Yeni referandum paketinin meclise gönderilmesi ile geleceğin yeni Türkiye’sinin temelleri atılmıştır. Tüm bu gelişmelerde düşmanlarımızı rahatsız etmiştir. Yeni anayasa hakkında olumsuz ve yalan bilgileri ile halkımızı yanlış bilgilendirmek isteyenlere karşı uyanık olmalıyız. Vatandaşımıza bu sureci ve yeni anayasa taslağını iyi anlatmalıyız. Yeni anayasa da başbakanlık olmayacak, halk direk kendini yönetecek Cumhurbaşkanını seçecek. Milletvekilleri ayrı seçilecek. Bu sistem şu anki belediye başkanlığı seçimleri gibi olacak” dedi.
“Gelişen Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacaktır”
16 Nisan’da yapılacak referandum da, AK Parti teşkilatlarının sahada olacağını belirten Başkan Mehmet Ünek, Referandum sürecinde cumhurbaşkanlığı sisteminin halka anlatılacağını söyledi.
Sistemin neler getireceğini esnaflara anlatan Mehmet Ünek, yeni sistemde yasamayı da yürütmeyi de doğrudan milletin oluşturduğunu, kanun yapma tekelini elinde bulunduran TBMM’nin hem çıkaracağı kanunlarla hem de araştırma, inceleme, yazılı soru ve soruşturma mekanizmalarıyla denetim yetkisini daha etkin bir biçimde kullanacağını aktardı.
Sistemin yürütmedeki iki başlılığı ortadan kaldıracağını belirten Ünek, Cumhurbaşkanının, devletin ve yürütmenin başı olacağını ifade etti. Cumhurbaşkanının, mevcut anayasada yetkilerle donatıldığını ancak sorumsuz konumda olduğunu hatırlatan AK Parti İl Başkanı Mehmet Ünek, yeni sistemle Cumhurbaşkanının hem Meclise hem de millete karşı sorumlu hale geleceğini vurguladı.
Başkan Mehmet Ünek, “Milletimiz, Cumhurbaşkanını ayrı, milletvekillerini ayrı seçecek bu sistemde milletvekilleri bakan olamayacak. Bakan olabilmesi için milletvekilliğinden istifa etmesi gerekecek. Bakanları, Cumhurbaşkanı dışarıdan atayabilecektir. Şuan ki sistemde Cumhurbaşkanı sadece vatana ihanetten yargılanabilir. Diğer hiç bir suçtan yargılanamaz. Yeni anayasa Cumhurbaşkanının milletvekillerinin oylaması sonucunda yargılanmasının önünü açmaktadır. Bu sistem Türkiye’nin önünü açacak ve gelişen Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacaktır” dedi.
Başkan Ünek, bir başka anlatımla Cumhurbaşkanlığı sistemi modelinde yetki kullanıp da sorumlu olmayan hiçbir makam ve kişinin kalmayacağını kaydetti.
Özdemir; Biz, milletimize güvenerek yola çıktık.
Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, “Milletvekillerimiz gereğini yapmışlardır. İradeyi sahibine yani, milletimize teslim etmişlerdir. Milletimiz referandumda gereken ‘evet’ oylarını verecektir. Bundan bizlerin hiç şüphesi yoktur” dedi.
Başkan Özdemir, referandum sürecinin başladığına işaret etti. Referandumu Nisan ayında yapılması beklenen anayasa değişikliğinin Türkiye’nin önünü açacağını, yarınlara daha güç bir Türkiye hazırlayacağını savunan Özdemir, şöyle dedi: Güçlü Türkiye, düşmanlara korku salan Türkiye, geliyor. Bazıları, bunun için karşı koymaktadırlar. Bunu Gezi Parkı olaylarında 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaptıkları gibi milletin iradesini yok saymaktadırlar. Fakat yine aziz milletimiz, gereken cevabı verecektir. Biz, milletimize güvenerek yola çıktık.” diye konuştu.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle