logo

reklam

Akdeniz Meyve Sineği Sineği ile mücadele eğitimi verildi

Meyvelere büyük zarar veren ve ürün kaybına neden olan Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede tuzak dönemi başlıyor.
Amasya’da ilk defa hasat dönemine gelmiş kirazlarda tespit edilen zararlının diğer meyve türlerine yayılımının önlenmesi ve üreticilere yapılacak eğitim ve yayım çalışmaları konulu toplantı  gerçekleşti.
İl Müdürlüğü toplantı salonunda  ve İlçe Müdürlüklerinde Bitki Sağlığı Hizmetlerinde görevli teknik personele; Kanadı Noktalı Sirke Sineği ve Akdeniz Meyve Sineği Sineği tanımı, yaşayışı, zarar şekilleri, mücadelesi, eradikasyon çalışmaları ve sürvey çalışmaları ile ilgili hizmet içi eğitim toplantısı düzenlendi.
Kirazda Drosophila suzukii zararı görülen meyv bahçesinde teknik gezi düzenlenerek zararlı ile ilgili bilgilendirme, gözlem ve incelemelerde bulunuludu.
İl Müdürü Zekeriya Şeker;”Mevsimin sıcak geçmesi dolayısı ile İlimizde ilk defa bu yıl hasat dönemine gelmiş kirazda ‘kanadı noktalı sirke sineği zararı görülmüştür. İlimiz için stratejik ürünlerden olan kirazda oldukça tehlikeli olmakla beraber birçok meyve türüne de zarar vermektedir. Tüm meyve üreticilerimizin zararlıya karşı dikkatli ve tedbirli olması, gereken önlemleri alması, mücadelede İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir.” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.