logo

reklam

Amasya balını tüm dünyada tanıttık

Amasya balını tüm dünyada tanıttık
Bal’da Dünya Ücüncüsüyüz
Dünyanın en eski kongrelerinden ve Dünya Arıcılar Birliği Federasyonu tarafından iki senede bir yapılan Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi’nin 45’incisi bu yıl İstanbul’da gerçekleştirildi. Amasya Bal’da dünya üçüncüsü oldu.
İstanbul’da düzenlenen ve 600 bilim insanının katıldığı, 30 jüri üyesinin görev aldığı 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi’nde kazananlar belli oldu.
Amasya İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nin katıldığı kongrede “Polifloral (birden fazla bitkili) Çiçek Balı” kategorisinde Birlik üyesi Halit Çelebi’nin balı Dünya 3.’sü oldu.
Amasya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl müdürü Lokman Gültekin, Amasya İli Arı Yetiştiricileri Birliği başkanı Şükrü Öztürk ve birlik üyesi Halit Çelebi’yi makamında kabul etti.
Gültekin, Polifloral Çiçek Balı kategorisinde dünya üçüncüsü olmanın ilimiz adına gurur verici olduğunu belirterek, Apimondia Dünya Arıcılar Birliği, çok büyük bir organizasyon. Apimondia Kongresi, uluslararası ticari bağlantılar kurmak, Türk balını tüm dünyada tanıtmak, arıcılık sektörünü ve arıcıların ufkunu geliştirmek, ülke tanıtımına katkıda bulunmak gibi pek çok fırsat sunuyor. Türk arıcılığı hem koloni bakımından hem de bal üretimi bakımından dünyanın hatırı sayılı ülkelerinden bir tanesi. Amasya’dan yetişen üretici firmaların ürünlerini yurt dışına ihraç etmesi de önemli. İşte bu organizasyonda tüm sektör paydaşlarının ürünlerini tanıtması ve ulusal anlamda ticaret yapması faydalı olacak” değerlendirmesinde bulundu.
Gültekin, Amasya da arıcılığının gelişmesi için çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle