logo

reklam

Amasya günlük kişi başına 19 litre su tüketiyor

Amasya’da 2018 yılında Belediyeler tarafından 14 milyon m3 atıksu deşarj edildi. TUİK verilerine göre 2018 yılı içerisinde Amasya’da 8 belediyenin tamamında kanalizasyon şebekesi ile hizmet verildi. Belediyeler kanalizasyon şebekesi ile toplam 14 milyon m3 atık suyun yüzde 72.3’ü akarsuya ve yüzde 27.7’si diğer alıcı ortamlara deşarj edildi.
Türkiye İstatistik Krumu TUİK verilerine göre Amasya’da belediyelerce kanalizasyon şebekesinden deşrj edilen14 milyon m3zsuyun 6.7 milyon m3’ü olan yüzde 47.8’si aatıksu arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan atıksuyun yüzde 100’üne gelişmiş arıtma uygulandı.
Amasya’da kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusu içindeki payı yüzde 98.8 olarak tespit edildi. Atıksu arıtma tesisleri ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusuna oranı ise yüzde 57.8 olarak hesaplandı.
Amasya’da belediyeler tarafından içme ve kullanma suyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarı 159 litre olarak hesaplandı.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.