logo

reklam

Amasya safran yetiştirdi

Amasya safran yetiştirdi
ALANINDA İŞ BULAMADI AMASYA’ da OLMAZ DENİLEN SAFRAN’I YETİŞTİRDİ

Haber/ Savaş TUTAK
Üniversite mezunu Ramazan Boğa kendi alanında iş bulamayınca çeşitli alanlarda iş bularak çalıştığını ama tüm hayatının iş aramakla geçmesinin mümkün olmadığına karar vererek köyünde denemesini yaptığı safran üretiminden başarılı bir sonuç alınca safran yetiştiriciliğinde kendi işini kurmaya verdiğini söyledi.
İstihdam sorununun ülkemizde her geçen gün arttığını belirten Boa, iş aramaktansa kendim ne yapabilirim diye araştırmaya başladım. Büyük iş yapacak sermayem olmadığı için öncelikle Kosgep girişimci kursuna katıldım. Burada araştımalarım sonucu yapmayı polanladığım safran yetiriciliği projemi kurs eğitmenimiz Yrd.Doç.Erdal Ünsalan hocama anlattım. Onunda verdiği cesaretle kurs sonunda yetiştiricilik için ilk adımım attım.” dedi.
Safranın ülkemizde çeşitli alanlarda kullanıldığını ülkemizin yıllık ihtiyacını 1 ton olmasına karşılık ülkemizde toplam üretimin 30 kg. civarında olduğu ve önümüzdeki yıl hedeflerini 50 kg.olarak planladığını okudum ve ülkemizde bitkiye olan ihitiyacın yurt dışından özellikle iran ve pakistandan karşılandığını gördüm. Pazar ve gelir büyük olmasına karşılık üretim azdı. Bu sonuçlar beni cesaretlendirdi çünkü hedefim ve projem doğruydu. Bölgemizde bu üretimin yapılıp yapılamayacağını araştırdım. Bana bu bölgede yetişmez diyenlere karşılık ben köyümüde bir deneme üretimi yapmaya karar vererek 1 kilo tohumla yaklaşık 200 mertekarelik bir bölüme ekmeye karar verdim. Köyümüzün toprağı ve bölgemizin ikliminin safran yetiştiriciliğine uygun olduğunu 100 m2.lik alandan aldığım verimle gördüm. 100 m2.alandan yaklaşık 200 gr.safran elde ettim. Üretim sonucu yeni oşan soğanlarla birlikte önümüzdeki yıl için düşündüğüm ekim alanınında tohumunu elde etmiş oldum. Şimdi köyümüzde 10 dönümlük bir tarlamızı önümüzdeki yıl için hazırlamaya başladım. Üretiğimiz safranın kalite kontorlünü yaptırdım ve sonuçta kalite olarak yüksek kaliteli olduğu sonucunu da almamız bu işi devam ettirmek için karar almama neden oldu ” diyen genç girişimci bu konuda Amasya valisi Dr.Osman Varol’ un da destek sözü verdiğini söyledi.
“BU İŞTE GELECEK VAR”
Deneme üretiminden ilk defa hasat yaptığını ve yaklaşık 200 gram elde ettiğini belirten Boğa, “Pazar sorunu yok daha deneme üretimi yapmama rağmen irtibata geçtiğim bir kaç firma ne kadar üretirsen aluırız dediler. Bu işte gelecek var. Bölgemizde ve özellikle köyümüzde üretimde istediğimiz başarı ve verimi aldığımda tüm köyümüze örnek olacağıma ve işsizlik yüzünden köyümüzü terk ederek iş aray bir çok arkadaşımızın topraklarına geri dönerek safran üretimi yapacaklarına inanıyorum. İlaçlaması olmayan sadece ot bakımı yapılan bir dönümden kg. safran elde ediliyor.BU yıl itibarı ile kilosun 40 bin TL. 45 günlük ekim ve hasat süresi var. Tohumu her yıl kendini çoğaltarak yetişiyor. Çiftçiler için girdi maliyeti çok olmayan bir ürün ve pazar sıkıntısı olmayan ürün. Bunun yanı sıra araştırmalarımada devam ediyorum. Yetiştirebileceğim başka ürünleride araştırıyorum.” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle