logo

reklam

Amasya Tanıtım Günleri İlgi Gördü

Amasya Tanıtım Günleri İlgi Gördü
Amasya Tanıtım Günleri, 14 – 17 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Maltepe Etkinlik Alanı’nda yapıldı. Etkinliğe rekor katılım sağlandı.
Amasya’yı tanıtmak amacıyla yapılan Amasya Tanıtım Günleri’nde Amasya’nın geleneksel el sanatları, yemek, halkoyunları, yöresel ürünleri ile sosyal ve kültürel değerlerinin tanıtımı yapıldı.
Amasya Valisi Dr. Osman Varol ile birlikte TBMM Başkan Vekili Celal Adan, Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.
13 farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, 8500 yıllık bir tarihe sahip,Osmanlı Padişahlarını yetiştirmiş Şehzadeler Şehri, hoşgörü kenti, Ferhat ile Şirin’in sevda başkenti, ipekyolunun nizamiyesi,elma diyarı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında Amasya Tamimi genelgesi ile başrol oynayan Amasya’nın tanıtım günlerine İstanbul’da yaşayan Amasyalılar başta olmak üzere büyük ilgi gördü.

Varol; Amasya Anadolu kültürünü barındıran şehirdir
Vali Varol, “Amasya Anadolu’nun Türk İslam Medeniyeti açısından çok büyük önem taşıyan memleketlerinden biri olduğunu belirterek, ” Milli Mücadele’nin başlangıcıyla yine Türk Ulusunun yok olma aşamasına geldiği noktada o ateşin yakıldığı şehirdir. Anadolu kültürünün birçok unsurunu barındıran şehrimizdir.” dedi.

Sarı; güçlü şehirler güçlü birlikteliklerle oluşmaktadır.
Belediye başkanı Mehmet Sarı ise, “Hemşerilerimiz İstanbul’da, gerek nüfus, gerekse ticari hayata ve ülke ekonomisine önemli katkılar sunmaktadırlar. Hemşerilerimiz aynı zamanda memleketçilik duygusuyla doğup büyüdükleri toprakları unutmayarak her platformda destek olmaya devam etmektedirler. Bizler, gurbette yaşayan Amasyalı kardeşlerimizle her fırsatta bir araya gelerek kentimizle ilgili ortak istişareler yürütmekteyiz. Çok iyi biliyoruz ki; güçlü şehirler güçlü birlikteliklerle oluşmaktadır. Bu minvalde başta Amasya Günleri olmak üzere fırsat bulduğumuz her noktada gurbetteki kardeşlerimizle bir araya gelmekteyiz.” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.