logo

reklam
24 Ağustos 2016

Amasya Valisi Salih Işık, Oluz Höyük, önemli bir antik kentimiz.

vali ışık oluz höyükAmasya Valisi Salih Işık,
Oluz Höyük, önemli bir antik kentimiz.
Amasya valisi Salih Işık, 2006 yılında arkolojik kazılarla başlayan Oluz höük’ün Türkiye’nin bir antik kentini gün ışığa çıkartılma adına çalışmalarının sürdüğünü belirterek, 10 yıllık bir çalışma süresinde kısıtlı imkânlarla 10 uygarlığın izlerinin bulunduğunu söyledi.
Vali Işık, Oluz Köyü sınırları içerisinde yer alan ve uzun zamandır devam eden Oluz Höyük Kazı Alanındaki çalışmaları yerinde inceledi. Vali Işık4ın Oluz Höyük’de yaptığı incelemeler İl Kültür ve Turizm müdürü Ahmet Kaya ve Kazı Başkanı İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Dönmez ile birlikte Doç. Dr. E. Emine Dönmez’de hazır bulundu.
8500 yıllık zengin tarihinde Amasya’nın Uygarlık şehri olduğunu belirten Amasya valisi Salih Işık, Ugarlıkların birbirine zincir halkaları gibi birbirine bağlandığı Amasya 8 bin 500 yıllık tarihi ile dünüya miras kültürüne bir çok tarihi belgeler sunmuş olan Amasya, kültür turizmin her geçen büyüyen parlayan yıldızı konumundadır. Oluz höyük deki arkolojik kazı çalışmaları tamamlandığında, Amasya kültür turizmindeki değeri de yükselecektir. Oluz hoük yalnız Amasy tarıhına değil, dünya kültürel tarihine ışık tutacak bülük bir mirasdır. Bu mirası dünya insanlığına kazandıracağız. dedi.
Oluz höyük Kazı başkanı Prof. Dr. Şevket Dönmez, Anadolu’nun din tarihi Amasya Oluz Höyük’te yeniden yazıldığını belirterek, Bugünki Türkie Türklerinin atalarının yaklaşık MS 950 yılından itibaren Anadolu da var olmaya başladığını kanıtlayan çok önemli güncel bir arkolojik gerçekliktir. dedi.
Dönmez, Güncel arkolojik gelişmelerle birlikte Oluz Höyük’ün de içinde bulunduğu kuzey orta Anadolu bölgesinin (kuzey Kappadokia) Zerdüştlük Dini’nin kutsal coğrafyası içinde yer aldığının anlaşıldığını söyledi.

Share
816 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle