logo

reklam

Amasya Ziraat Odası “Afad’dan koruma ve yağmur duası” geleneğini sürdürdü

mehmet başAmasya Ziraat Odası Başkanlığınca Karasenir Sertçoban mevkiinde vatandaşlar, asırlardır sürdürdükleri “Yağmur ile bereket ve şükür duası” geleneğine bu yıl da devam etti.
Amasya Ziraat Odası başkanlığı organizesinde gerçekleşen geleneksel “Yağmur ile bereket ve şükür duası” na Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, davetli gurubu ve kalabalık çiftçi topluluğu biraraya geldi.
Bolluk, bereket ve birlikteliklerinin artacağına inandıkları geçmişi asırlar öncesine dayanan “Afad’dan korunma ve yağmur duası” geleneğini yaşatmak için buluşan Amasya çiftçisi serçobanda kurban kesti. Yılın bereketli geçmesi ve bereketli yağmurların yağması için dua eden vatandaşlar, birliktelikleri için alanda yemek yaptı. Birlikte yemek yedi ve birlikte dua ettiler.
Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Yağmur ve şükür duasının Amasya çevresi ile bir bütün olan bu yörede yüzyıllardır yapılan bir gelenek olduğunu kaydetti. Yapılan bu dualara iştirak eden misafiri ağırlamaktan dolayı memnun olduklarını belirtti.
Bu etkinliklerin bahar ve yaz aylarında yapıldığını belirten Başkan Cafer Özdemir, yağmur dualarının ayrıca vatandaşlar arasındaki istişare ve diyalogu artırdığını, birlik ve beraberliği pekiştirdiğini vurguladı.
Birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz yağmur dualarında, aynı zamanda eski ve yeni nesillerin kaynaşmasını da sağlamış oluyoruz. Bugün duamızı çiftçimizin yüzünün gülmesi, topraklarımızın bereketinin artması ve hem yağmur hem de şükür etmek için ettik. dedi.
Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş ise Yağmur ile bereket ve şükür duası yapmanın asırlardır yaşatılan bir gelenek olduğunu belirtti.
Çevre köylerden vatandaşlarla birlikte her yıl Nisan ayının sonlarında, eğer bahar aylarında yağış olmuşsa bereket ve şükür duası, yeterli yağış olmadıysa da yağmur duası yapmak üzere çiftçilerin bir araya geldiğini ifade etti.
Bu yıl yağışlar, çiftçilerin yüzlerini güldürdüğü için şükür ve bereket duası yapıldı diyen Mehmet Baş, bu gibi etkinlikler kaynaşma ve barışma etkinliklerinin yörenin en büyük toplumsal miraslarından birisi olduğunu kaydetti.

Share
1081 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle