logo

reklam

Amasya’da Haber Turu

ATSO TANITIM GÜNLERİNE RENK KATTI
Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç, “Amasya ile ilgili yapılacak her ne varsa gece gündüz demeden yirmi dört saat herkesin emrindeyiz.” dedi. Bizim derdimiz Amasya’yı tanıtmaktır, para kazanmak değil.” dedi.
Kırlangıç, Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu ve benzeri organizasyonlara katkı sağlaması gerektiği ve bunun süreklilik arz etmesi gerektiğini belirten üyeler, Amasya Tanıtım Günlerinin hem Amasya ili bütünü açısından hem de kendi tanıtımları açısından başarılı geçtiğini ifade ettiler.
Tanıtım günleri ile ilgili Amasya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamada ayrıca, “Amasya’daki turistik tesisler, otel motel ve restoranlar da tanıtımda yer alarak tarihi ve turistik değerlerini gözler önüne seriyor. Amasya’nın kültürel, sanatsal, doğal, sanayi, ekonomik, ticari ve turistik zenginliklerinin tanıtımı ön planda tutuluyor. Amasya Tanıtım Günleri süresince ziyaretçilere yöreye özgü halk oyunları gösterileri, halk müziği konserleri ve ikramlar sunulacak. İkramlar yöreye özgü yemeklerden ve gıda ürünlerinden oluşuyor. Tanıtım günlerinde ayrıca köylü kadınlar ürettikleri sebze ve meyveleri sergilemektedirler. Amasya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yanı sıra tanıtım günleri süresince valilik, belediyeler, dernek ve vakıflar, özel işletmeler stant açarak Amasya’nın turizm ve kültürel zenginliklerini, yöresel ürünlerimiz tanıtıldı” denildi.

İki komşu il arasında üniversite iş birliği
Amasya Üniversitesi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi ile iş birliği içerisinde olacaklarını söyledi.
Amasya Üniversitesi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Bünyamin Şahin’i makamında ziyaret etti. Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, komşu iki şehrin üniversiteleri olarak işbirliği içerisinde olacaklarını belirtti.
Prf. Dr. Şahin’den Gazi Osman Paşa Üniversitesi hakkında bilgiler alan Prof. Dr. Elmacı, iki komşu şehrin iki kardeş üniversitesi olarak iş birliği içerisinde ortak çalışmalar yapmaya devam edeceklerini belirterek, Şahin’e çalışmalarında başarılar diledi.
Prof. Dr. Bünyamin Şahin ise ziyaretlerinden dolayı Prof. Dr. Süleyman Elmacı’ya teşekkür ederek, iş birliği içerisinde çalışmalar yapmaktan son derece memnun olacaklarını belirtti.
Ziyaret sonrasında Rektör Prof. Dr. Süleyman Elmacı Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin’e çeşitli hediyeler takdim etti.

Rektör TV8 İnt’de
Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, TV8int Ekonomi Dünyası programına konuk oldu.
Rektör Elmacı, Amsaya Üniversitenin tanıtımını gerçekleştirmek ve üniversite faaliyetleri hakkında bilgi vermek amacıyla, TV8 Kanalında canlı olarak yayınlanan Ekonomi Dünyası programına konuk oldu.
Elmacı, Amasya Üniversitesi olarak kurulduğumuz günden bu yana Bilime, marka şehir olan Amasya’ya, Türkiye’ye ve Dünya’ya hizmet eden bir Üniversite olmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.
Pof. Dr. Süleyman Elmacı, Üniversitenin kurulduğu günden bu yana gelişimi, faaliyette olan ve yeni açılan bölümler, öğrenciler için sunulan sosyal ve kültürel faaliyetler, üniversitenin bilimsel projeleri ve etkinlikleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

AMESİA Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak
Amasya’dan AMESİA Kadın Girişimi Kooperatifi, Ticaret Bakanlığı tarafından 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak.
Türkiye’deki kooperatif ürünlerini yerel ve küresel ticaret ağına dahil etme misyonuyla düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı’nın sloganı ‘Birlikte Üretim, Birlikte Büyüme.’
Fuarda 160’dan fazla başarılı kooperatif ve kooperatif üst kuruluşu ürünlerini ve hizmetlerini tanıtacak.
AMESİA Çalışan Arı Kadınlar Girişimi ve İşletme Kooperatifi de katılacak. Kooperatif üretim ve pazarlamasını yaptığı ürünlerden fuara da götürüp tanıtım ve satışını yapacak.
Türkiye Kooperatifler Fuarı ile kazanılan vizyon sayesinde kooperatiflerin üretim ve kapasitelerinde ve ticaret hacimlerinde artış sağlaması, kooperatiflerin ihracatta da pay sahibi olması amaçlanıyor.
Bunun için fuarda sadece kooperatifler değil, kooperatifçilikle ilgili kamu ve kurum kuruluşları, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları, perakende sektörünün temsilcileri, önde gelen elektronik ticaret firmaları da yer alıyor.
Fuarda çocuklarda ve gençlerde kooperatif bilincini geliştirecek etkinliklere de yer veriliyor. Fuar açılışında Türkiye genelinde ortaöğretim çağındaki öğrenciler arasında düzenlenen resim yarışmasında dereceye girenlere para ödülü takdim edilecek, 81 ilde birinci olan resimler fuar boyunca sergilenecek. Çocuklar için özel olarak yazılan kooperatifçilik konulu çocuk tiyatrosu fuar süresince sergilenecek. Çocuklara yönelik atölye çalışmalarıyla birlik ve beraberlik içinde başarı kazanmanın öneminin çocuklara aşılanması amaçlanıyor. Vatandaşlar fuarı ücretsiz ziyaret edebilecek. 7 milyona yakın ortağı bulunan kooperatifleri yakından tanıyıp ürünlerini satın alabilecek.

Okul Servisleri Denetlendi
Amasya’da yapılan Ara tatil öncesi okul servis denetiminde 252 servis aracı denetlenmiş olup bunlardan 28 okul servis aracına 5 bin 336 lira para cezası uygulandı.
Amasya İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Trafik Denetleme ve Şube Müdürlüğü ekipleri, öğrenci taşıyan servis araçlarına yönelik denetim yaptı. Denetimlerde 252 okul servis aracı kontrol edilirken, servis yapmaya elverişli olmayan 28 araca 5 bin 336 lira para cezası uygulandı. Denetimlerde öğrenciye yolculuk esnasında kurallara uyması, emniyet kemerini takmaları konusunda bilgilendirme yapıldı. Amasya’da uygulamaya devam eden Trafik ekipleri, “Öğrencilerimizin daha güvenli ulaşım sağlaması için çalışıyoruz ve denetimlerimiz devam edecek. Halkımızın huzuru jandarmanın gururudur” dedi.

Radara 269 Sürücü Yakalandı
Amasya’da geçtiğimiz hafta sonu cumartesi ve pazar günü yapılan şehiriçi ve bölge trafik birimleri tarafından yapılan radar denetiminde 269 araç hız ihlalinden toplam 74 bin 346 lira ceza tutanağı tanzim edildi.
Trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak, sürücülerin trafik kural, yasaklama ve kısıtlamalarına uygun şekilde araç kullanmaya yöneltmek, hız ihlali kaynaklı trafik kazalarını önlemek ve kaza sonucunda meydana gelen can ve mal kayıplarını en aza indirmek amacıyla; geçtiğimiz hafta sonu Amasya genelinde şehiriçi ve bölge trafik birimlerindeki istisnasız tüm radar araçlarının katılımıyla radar uygulaması yapıldı.
Amasya İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü ve Bölge Trafik Müdürü Ömer Kapsal, Yaygın trafik denetimleri yoluyla ihlalleri azaltmak. tüm dünyada trafik güvenliği için temel ilke kabul edilmekte, trafik denetimleri etkin bir şekilde yapılmadığında, başta hızlı araç kullanma olmak üzere, çeşitli kural ihlallerinin arttığı görüldüğünü belirterek, “Ülkemizde meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları incelendiğinde çoğunluğunun “hız kuralının ihlal edilmesi” olduğu ve kazaların çoğunluğunun “tek araçlı, hıza ve dikkatsizliğe bağlı” yoldan çıkma şeklinde meydana geldiği anlaşılmaktadır.” dedi.

Kuralsızlara Ceza Yağdı
Amasya’da kural tanımayan sürücülere ceza yağdı. Amasya şehir ve bölge trafik ekiplerince geçtiğimiz hafta 8 bin 842 araç kontrol edilmiş olup bunlardan 2 bin 18 araç sürücüsüne 601 bin 662 TL para cezası kesildi.
Amasya’da trafiğinde kural ihlali yapan araç sürücüsü, Trafik Denetleme Müdürlüğü’nün denetiminden kaçamadı. Teknolojik gelişmeler ışığında denetim ağını her geçen gün genişleten Amasya polisi kurallara uymayan 2 bin 18 araç sürücüsüne 601 bin 662 lira ceza tutanağı tanzim ederken 36 araç trafikten men edildi. 3 Araç sürücüsü ise alkollü araç kullanmaktan ehliyet sürücü belgesine el konuldu ve mahkemeye sevk edildi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.