logo

reklam

Amasya’da Haber Tur’u

Turizm Şurası 15 yıl aradan sonra toplanıyor
Başkan Özdemir Şurada.
Kültür ve Turizm Bakanlığınca, ilki 1998, ikincisi 2002’de yapılan Turizm Şurası’nın üçüncüsü, Bugün başlayıcak ve 1-3 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirilecek.
Cumhurbaşkanı ve AK parti genel başkanı Recep Tayip Erdoğan’ın da katılacağı ve açılışını yapacağı 3. Turizm Şurasında, Türkiye’nin uluslararası rekabet ortamında imajını ve marka değerini yükseltmek konusundaki çalışmaları ve görüşleri ele almak amacıyla düzenlenen “Tam Zamanı” başlıklı şura, Türkiye’nin turizm alanında 2023 hedeflerine ulaşması yolundaki vizyonunu da ortaya koyacak.
Amasya Belediye başkanı Cafer Özdemir ve İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Karaman 3. Turizm Şurasına katılmak üzere Ankara’ya gittiler.

Dikkatsizlik Ucuz Atlatıldı
AMASYA Merzifon ilçesinde bir minibüsün devrilmesi sonucu 11 kişi yaralandı. Yaralılar tedavi altına alındı. Yaralıların hayati hayati tehlikesi bulunmadığı belirtildi.
Merzifon ilçesi Akpınar köyü mevkiinde Ahmet Akbulut (69) yönetimindeki 05 LB 942 plakalı minibüsün sürücünün dikkatsizlik ve aşarı suratli olmasından dolayı kontroldan çıkan minibüs şarampole devrildi.
Kazada sürücü Akbulut ile minübüste bulunan Hatice Ocak (57), Faruk Yıldız (49), Emine Doğan (61), Ayşe Aydın (61), Halit Aydın (80), Şerife Akbulut (69), Hatice Ocak (63), Emine Karakaş (63), Abbas Yeşilyurt (44) ve Merve Can (18) yaralandı.

 

44 Öğrenci Zehirlendi
AMASYA da İl Müftülüğüne bağlı bir kuran kursunda yatılı eğitim gören 44 öğrencinin mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetlerinin başlaması üzerine sağlık ekiplerine haber verildi.
Kuran kursunda eğitim gören 44 öğrencinin zehirlenme teşhisi üzerine hastaneye kaldırıldı. Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk tedavileri sonucu sağlık durumlarının iyiye gittiğini belirten Hastane yönetimi öğrencilerin tedbir amaçlı müşahede altında tutulduğunu bildirdi.
Öğrencilerin mevlit yapılan bir evden getirilen tavuklu pilav yediklerini ve bunun üzerine öğrencilerin rahatsızlandığı iddia edildi. Öğenciler tedavilerin ardından taburcu edildi.
kuran kursunda 44 öğrencinin rahatsızlanması sonucu ilgili soruşturmanın çok yönlü başlatıldığı öğrenildi.

Mecliste bütçe mesaisi başlıyor
AMASYA İl Genel meclisinde Kasım ayı toplantıları bugün başlıyor.
Kamu kurum ve kuruluşlarının bütçe görüşmelerinin de yapılacağı İl Genel Meclisi Kasım Ayı toplantıları bugün başlıyor. Ay boyunca devam edecek toplantılarda 2018 yılının bütçesi belirlenmiş olacak.
İl Genel Meclisi Kasım Ayı toplantıları bugün başlıyor. İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıttır Başkanlığında gerçekleşecek olan toplantıların ilk haftasında Amasya ve ilçeleri ile alakalı gündem maddeleri ele alınacak. Daha sonra ay sonuna kadar devam edecek toplantılarda kamu kurum ve kuruluşlarının bütçe talepleri ele alınacak ve 2018 yılının bütçesi belirlenecek. Toplantıların Çarşamba günü gerçekleşecek ilk oturumunda 2018 Mali Yılı Gelir – Gider Bütçesinin görüşülecek. Ayrıca, 2018 Mali Yılı Performans frogramı planı görüşülecek.

Pakistanlı Sanatçının Fırçasından Amasya
Pakistanlı sanatçı Amber Munir’in Amasya konulu sulu boya resimleri Amasya’daki Hazeranlar Konağı devlet Güzel sanatlar Galerisinde 27-31 Ekim tarihlerinde Amasyalı sanatseverlerin beğenisine sergilendi. Fırçaların sesiyle Amasya sulu boya sergisininin açılışını İl Kültür ve turizm İl müdürü Hakan karaman yaptı.
Amasya’nın tarihi dokusundan etkilendiğini ve bunu fırçaların sesleri ile anlatmaya çalıştığını belirten Pakistanlı Sanatçı Amber Munir, Geçmişte “dünyanın göz bebeği” olarak tanımlanan Amasya, hızlı büyümenin olumsuz etkileriyle, uzun yıllar göz ardı ettiği tarihi mirasına yeniden sahip çıkmaya başlamış. Kaderine terk edilen pek çok tarihi eser restore edilerek yeniden yaşam bulmuş. Son yıllarda ardı ardına gerçekleştirilen ve kentin geçmişini aydınlatan sıra dışı pek çok proje, Amasya’ya çok şey katmış.” dedi.

KUSİ Merzifon’da toplandı
Amasya Üniversitesince organize edilen ‘Kamu-Sanayi-Üniversite İş Birliği Çalıştayı’ Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.Çağımızın yeni endüstriyel vizyonu olan dördüncü sanayi devrimi ekseninde gerçekleşen toplantıya ilgi büyük oldu.
Amasya’da iş birliğini pekiştirmek bağlamında kamu, sanayi ve üniversiteden temsilcilerin belirli periyotlarla bir araya gediğini belirten Rektör Prof. Dr. Metin Orbay, kamu-sanayi-üniversite platformu (KUSİ) kapsamda bizlerin de çalışmaları sürüyor. Yaşam kalitemizi artırmak, küresel anlamda dünyayla rekabet edebilecek duruma gelmek istiyorsak bunun anahtarı bilgi üretip, teknolojiye dönüştürmektir. Üretilen ürünlerle de istihdamı ve yaşam kalitemizi desteklemeliyiz.  Çok çalışmamız gerekiyor. Bu anlamda kamuya, sanayiye, üniversitelere çok iş düşüyor. Bizler her zaman paydaşlarımızla, sanayicilerimizle bir aradayız. Üniversite olarak kapımız her zaman herkese açık.’’ dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Çalışma Uzmanı Ceylan Arık Çifçi ise çalışma hayatında kadın-erkek fırsat eşitliği hakkında bir sunum yaptı. Sanayide çalışan kadın istihdamına yönelik politikalara ve geliştirme sürecinden bahseden Çiftçi; yüzde 34 olan çalışan kadın oranının yüzde 41’e yükseltilmesinin hedeflendiğini ve bu noktada sanayicilerle bakanlığın ortak paydada buluşması gerekliliğini ifade etti.

Kış Mevsiminde Alınacak
Trafik Tedbirleri Görüşüldü
Amasya Valisi Dr. Osman Varol başkanlığında düzenlenen toplantı ile kış mevsimi ile birlikte meydana gelebilecek yağmur, kar yağışı, sis, buzlanma, tipi, gibi olumsuz hava koşullarında vatandaşlarımızın ve kolluk kuvvetlerinin alacakları önlemler masaya yatırıldı.
Toplantıya, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Jandarma Komutanı Selami Akşit, Trafik Bölge müdürü Ömer Kapsal ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.
Kış sezonu boyunca yaşanan olumsuzluklara karşı kurumlar arası iş birliğinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Vali Varol, Kurumların kendi görev alanlarında teyakkuzda bulunmalarının, kurumlar arası işbirliğinin olaya müdahale de önemli olduğunu düşünüyorum. Köy yollarına ulaşılabilmesi için öncelikli ana ulaşım yollarının açık tutulası gerektiği düşüncesi ile öncelikli amacımızın; Karayolları ve İl Özel İdaresinin bakım ağı sorumluluğunda bulunan ana arterlerin ve ana ulaşım yollarının kış aylarında trafiğe açık tutulabilmesi için ortak hareket edilmesinin sağlanması ve trafikte yol kullanıcılarının huzurlu, sağlıklı ve güvenli bir ortamda seyahatlerini tamamlayarak can ve mal kaybının önlenmesidir. Bu mücadele için İl Özel İdaresinin hazır durumda bulunması, DSİ’nin ise gerektiğinde müdahale için yedek olarak hali hazırda bekletilmesi önem arz etmektedir” diye konuştu.
Karayollarında önlem alınan ve özellikle kar yağışı sonrası olumsuz etkilenen noktalar hakkında sunum eşliğinde katılımcılara bilgiler verildi.
Toplantıda; kış mevsimi süresince trafik güvenliğinin sağlanması, kazaların önlenmesi, vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde seyahat edebilmeleri, can ve mal güvenliklerinin korunması, trafik akışının kesintisiz bir şekilde sürdürülebilmesi amacıyla alınacak tedbirler görüşülerek bu çerçevede ilgili kurum ve kuruluşlarca yapılacak olan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.