logo

reklam

Amasya’da Haber Turu

Sonuçlar Açıklandı
ÖSYM tarafından yapılan son dakika açıklaması ile birlikte YKS sonuçları açıklandı. Üniversite tercihi için heyecan içinde olan öğrenciler sonuçlara kilitlendi.
ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, 15-16 Haziran’da gerçekleştirilen YKS’nin sonuçları açıklandı.
Sonuçlar, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden erişime açılacak. Öğrenciler, T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra sonuçlarını görüntüleyebiliyor.
YKS SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?
Öğrenciler sonuçlara, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden erişim sağlayabilecek. Üniversite adayları YKS sonuçları ÖSYM’nin sonuç veya aday işlemleri sayfası (ÖSYM AİS) üzerinden ulaşabilecekler. Adaylar sonuçlara T.C Kimlik No ve ÖSYM şifresi ile sonuçlara ulaşabilecekler. Ayrıca e-Devlet uzantısı ile ÖSYM AİS’e giren adaylar ise e-Devlet şifreleri ile sonuçlara ulaşabilecekler.
YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?
YKS tercihleri 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacak. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmünde olacak. Ayrıca YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandı ancak bu yayınlanan kılavuz ön bilgilendirme amacı taşıyor.

Hava sıcaklığı düşüyor
Amasya hava durumuna ilişkin Meteoroloji’den önemli bir uyarı geldi.
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, bugünden itibaren Amasya ve bölgede başlayarak 5-7 derece düşecek. Amasya’da hafta sonuna kadar hava parçalı bulutlu olacağı tahmin ediliyor.
Sıcaklığın hala çok yüksek seyrettiği Amasya’da, bugün cuma, cumartesi ve pazar günleri hissedilen sıcaklık 30 dereceden 25-26 dereceye inecek. Geceleri ise sıcaklık 14 dereceye kadar düşmesi tahmin ediliyor.

Evinde Ölü Bulundu
Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Dereli köyünde yalnız yaşayan Kadriye Dülger (74) evinde ölü bulundu.
Dülger’in komşuları uzun süre kendisinden haber alamadıkları için evini kontrolettiler. Yerde cansız bir şekilde yattığını gören komşular olayı sağlık ekibi ve jandarmaya haber verdiler. Sağlık ekibi ve güvenlik güçlerinin gelmesi üzerine Kadriye Dülger’in cansız bedeni hastaneye kaldırıldı. Cumhuriyet Savcılığı Dülger’in ölüm sebebinin araştırılmasıiçin gerekli otopsi ve soruşturmanın başlatıldığını bildirdi.

Köye dönecek üniversite mezunu gençlere 100 bin lira hibe
Kırsal kalkınma destekleri kapsamında ilk kez, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu gençlere 100 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacak. Hibe desteği pilot uygulama ile Amasya ile birlikte 4 ilde uygulanacak. Başarılı olursa diğer illere de yaygınlaştırılacak.
Üniversite mezunu gençlere yönelik hibe desteğine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
“Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Karar” şimdilik sadece Amasya ile birlikte Düzce, İzmir ve Mardin’de uygulanacak.
Amasya valiliğnden konu ile yapılan açıklamada; Kırsalda proje uygulayacak üniversite mezunu Amasyalı gençlere 100 bin liraya kadar varan miktarlarda hibe fırsatı verileceği bildirildi.
2019-2020 yılları için pilot uygulama olarak Amasya ile birlikte Düzce, İzmir ve Mardin illerinde pilot bölge olarak; kırsal alanda yaşayan ve yaşamayı taahhüt eden tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri konularında yüksekokul veya üniversite mezunlarının mahallinde uygulayacağı hayvansal üretim, bitkisel üretim, su ürünleri üretimi ve yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projelere ve tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere 100 bin liraya kadar hibe verilecek.
Genç nüfusun kırsal alanda istihdamına katkı sağlamak, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimciliği destekleyerek bu faaliyetlerin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek, tarımsal üretimini miktarını kalitesini ve verimliliğini artırmak, kırsal alanda tarımsal üretim yapan mevcut işletmelere örnek ve önderlik oluşturacak sürdürülebilir yatırımları desteklemek amaçlanıyor.
Başvuru yapabilecek kişi ve işletmeler: Tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu kişiler.

AB Projesi Kapsamında Eğitim Semineri
Amasya Üniversitesi tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus+ KA202 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projesi olarak 2017 yılında kabul edilen “Havayolu Yönetiminde Glottik Ve Ekstraglottik Alternatif Hava Yolu Yöntemlerinin Kullanımı” isimli projenin beş ili kapsayan eğitim seminerleri Samsun ve Sinop illerinde gerçekleştirildi. Uygulamalı eğitimin Doç. Dr. Murat Şahin, Ögr. Gör. Aslı Kurtgöz, Ögr. Gör. Arslan Say tarafından verildiği seminer programına proje ortağı İl Sağlık Müdürlüğünü temsilen 112 Başhekimi Dr. Nilüfer Tali katıldı.
Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı yürütücülüğünde, Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlileri Aslı Aydoğan ve Arslan Say tarafından hazırlanan proje Macaristan Debrecen Üniversitesi, Romanya Din Craiova Üniversitesi ve Amasya İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte yürütülüyor.
Proje kapsamında yurtiçi ve ulus ötesi ortaklarla bir araya gelinerek hava yolu yönetiminde kullanılan alternatif yöntemler hakkında en güncel, en yenilikçi, en uygun bilgilerin açığa çıkarılması konusunda çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar sonucunda geliştirilen müfredat üniversitemiz İlk ve Acil Yardım Programına entegre edildi.
Proje ile hastane ve hastane öncesi alanda hizmet veren hastane öncesi sağlık personelinin eğitilerek acil müdahaleler esnasında geç ve etkisiz hava yolu yönetimine bağlı ortaya çıkan komplikasyon ve ölüm oranlarının en aza indirilmesi amaçlanıyor.
Samsun, Sinop, Ordu, Tokat ve Çorum illerinin yanı sıra Amasya’daki 112 başhekimliğinde çalışan hastane öncesi personele verilecek eğitim çalışmaları proje boyunca devam edecek.


Pompa Zamlandı
Motorin ve benzin fiyatlarında yaşanan artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı eşel mobil sistemi bu yıl benzin ve motorin için üçüncü kez tekrar devreye alındı.
Motorinin litre fiyatına 18 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 20 kuruş zam geldi, söz konusu artış pompa fiyatlarına geçtiğimiz gece yarısından itibaren motorinde 15 kuruş olarak benzinde ise 11 kuruş olarak yansıyacak. Motorinde 3 kuruş benzinde ise 9 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.
Amasya’da ortalama 7,15 liradan satılan benzinin litre fiyatı 7,26 lira oldu. motorinin litresi Amasya’da 6,46 liradan 6.64 liraya yükseldi.
Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle