logo

reklam

Amasya’da turizm ve esnaf Kayıtdışı Komisyon Geliri

amasya

Hep diyoruz Amasya turizmin başkenti diye. Öyle de.
Amasya gerçekten turizmde öncü bir yapıya ve yatırımlara sahip.
Amasya turizmle dünyaya açıldı ve Türkiye’nin dünyaya açılan bir kapısı haline geldi. Bugün yerli ve yabancı turistin değişmeyen kapılarından biri, tarihi kültürel miras zenginliğinin doğa harikasıyla bütünleştiği Amasya’ya geliyor.
Peki, Amasya esnafı gelen binlerce yabancı turistten nasıl faydalanıyor?
Şehir merkezindeki esnafın gelen turistten tam anlamıyla yararlanabildiğini söyleyebilmek ne yazık ki mümkün değil.
Amasya’ya yerili ve yabancı turisti getiren tur acentalarının rehberlerinin baskısı altında kalıyor. Amasya’daki turzm ekonomisini tur rehberleri yönetiyor. Ticarette haksız rakabet yaratıyor. Tur acentalarının getirdikleri turustin alış veriş özgünrlüğünü kısıtlayarak, yalnız kendilerinin kayıt dışı anlaştıkları komisyon karşılığında turizmdeki ticareti yönlendiriyor. Hal böyle olunca da şehir merkezindeki esnaf turistlere beklediği satışları yapamıyor. Satış olmayınca da şehir esnafı turizmden para kazanamıyor. Peki, esnafın turist sıkıntısı bu kadar büyükken ne yapmak gerekiyor? Ticareti kayıt dışı yönlendiren rehberlere teslimmi olmak gerekiyor?
Komisyon usulü çalışarak mağaza ve dükkanlara turist çekme işine “hanutçuluk” deniyor. Hanutçuluğun çeşitli uygulamaları var ama özünde hepsinin mantığı aynı. Turizm sektöründeki hemen hemen bütün meslek grupları komisyon usulü çalışıyor. Turizm acentaları, turist rehberleri, tur otobüsleri. Peki, kim kazanıyor. Ne turist, Ne Amasya. Ülkenin turizm merkezlerinden biri olan tarihin gizemli tacı Amasya üzerinden komisyoncular kazanıyor. Hem de kayıt dışı. Turist, komisyon kazanılacak bir gelir kapısı olarak görülürken, turistleri ikna etme sırasında kişilerin tutumu ise denetimsiz kalıyor.
Küçük esnaf ve seyyar satıcılar, turist rehberleri ve tur acentelirinin kendi kazançlarını olumsuz etkilediğini düşünüyor. “Rehberler, Turistleri komisyon karşılığında anlaştıkları mağazalara ve restorantlara götürüyorlar. Biz küçük esnafız. Hanutçu buraya turist getirse bile ne kadar komisyon alacak ki? Bizim çarşımız gibi küçük çarşıların hepsi bu sorunu yaşıyor. dediler.
Ayrıca, Amasya’ya gelen bir turist; “Ben bir tur acentası ile Amasya’ya geldim. Tur ile geldiğim ardaşlarla Amasya’yı gezerken alış veriş yapmak istedim. Tur rehberi gelerek benim alış verişimi engelledi. “yalnız benim gösterdiğim yerlerden alış veriş yapabilirsiniz” dedi. Bu benim özgürce alış verişimi engellemedir. dedi.
Şimdi bu sorunu kimlerin çözmesi gerekir.
Bu konuda Amasya valiliği başta olamka üzere Belediye Başkanlığı ile birlikte tüccarın ve esnafın temsilcisi olan Ticaret ve Sanayi Odası ve Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğinin konuyu çözüme kavuşturması gerekir.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle