logo

reklam

Amasya’dan Haber Turu

Silah Kaçakçılığına 2 tutuklama
AMASYA merkezli gerçekleştirilen kaçak silah operasyonunda adliyeye sevk edilen şüphelilerden 2’si tutuklandı.
Amasya Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde Amasya ve İstanbul’da gerçekleştirilen operasyonda ruhsatsız silah üretimi ve ticaretine yönelik yapılan operasyonlarda toplam 11 şüpheli gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden 8’i emniyetteki sorgularının ardından serbest kalırken 3 kişi ise adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgularının ardından nöbetçi mahkemeye sevk edilen şüphelilerden 1’i adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken 2 şüpheli ise tutuklandı. Tutuklanan 2 kişi daha sonra sağlık kontrollerinin ardından Amasya E tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.
Amasya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri tarafından yapılan operasyonda 4 ruhsatsız av tüfeği, 1 ruhsatsız tabanca, 1 kurusıkı tabanca, 72 adet 9 mm çapında mermi ve 2 tabanca şarjörü ele geçirilmişti.

Sahte Para Operasyonu
AMASYA polisinin şüphesi üzerine durdurulan araçtan 4 bin 500 lira sahte para ele geçirildi. Olay ile ilgili soruşturmanın geniş kapsamlı sürdürüldüğü öğrenildi. Olay ile ilgili gözaltına alınan 3 kişinin 19 ile 20 yaş arası olması dikkat çekti.
Amasya polisinin şüphesi üzerine durduralan araçta yapılan aramada arata 45 adet sahte 100 liralık ele geçirildi. Olay ile ilgili 3 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki sorgulamalarından sonra Adliyeye sevk edilen 3 kişi Savcılık sorgulamasından sonra mahkemeye tutuklanma talebi ile sevk edildi.
Nöbetçi mahkemeye çıkarılan 3 zanlıdan ikisi tutuklanırken bir kişi Adli Kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Üniversitede TÖMER Merkezi Kuruldu
Amasya Üniversitesinde yabancı uyruklu öğrencilere Türkçe öğretmek amacıyla Amasya Üniversitesi bünyesinde TÖMER (Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi) kuruldu.
Amasya Üniversitesinin ilk defa 2012-2013 akademik yılı içerinde yabancı uyruklu öğrenci alındığını belirten Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orbay; “Bundan dört yıl önce yabancı uyruklu öğrenci alalım mı almayalım mı derken bugün üniversitemizde 18 farklı ülkeden yüzlerce öğrenci sayısına ulaştık ve bu sayının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını umuyoruz. dedi.
Rektör Orbay, Temel amacımız, Türk yükseköğretimini dünyaya açmak olduğunu belirterek, “Bunu bir eğitim hizmeti olduğu kadar bir kültür hizmeti olarak da görüyoruz. Geçen yıllarda eğitime başlayan her öğrencimiz ülkesinden yeni arkadaşlarını üniversitemize getirdiğini görüyoruz. Bu belirli bir memnuniyetin göstergesidir. Eğitiminizi aldıktan sonra ülkenize iyi duygularla ve mesleki olarak donanımlı olarak dönen gençler Türkiye’nin de iyi birer tanıtım elçisi oluyorlar.” dedi.
Amasya Üniversitesi bünyesinde kurulan TÖMER Müdürlüğüne ise Dr. Mehmet Ali Bahar atandı.

Kongrede Ödül

A.Ü. Kongrede Ödül Aldı Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneğinin düzenlediği “28. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi” Antalya’da gerçekleştirildi. Kongreye davetli konuşmacı olarak katılan Amasya Üniversitesi Hemşirelik Bölümü Başkanı Dr. Öğr.Üyesi Eylem Topbaş, 14. Periton Diyaliz Hemşireliği Kursunda “Periton Eşitleme Testi” oturumunda “Güncel Literatür Çalışmaları ile PET” başlıklı bir konuşma yaptı. Kongrede panel konuşmasının yanı sıra, dört sözlü ve bir poster sunum yapan Dr.Topbaş’ın Öğr. Gör. Gülay BingöL, Öğr.Gör. Öznur Görgen, Hem. Lale Akkaya ve Hem. Nimet Ferahoğlu ile birlikte yaptıkları “Periton Diyalizine Yeni Başlayan Hastaların Retrospektif Değerlendirilmesi” adlı çalışmaları poster sunum ile de üçüncülük ödülü aldı. Türk Nefroloji Derneğinin 35. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen kongrede üç kurs, bir uydu sempozyumu, bir konferans, iki interaktif oturum ve on bir panel düzenlendi.

Ulu Cami Hizmette
Anadolu Selçukluları döneminde Pervane Muineddin Süleyman tarafından 1265 yılında yapılan, 1930 yılında çıkan yangında yanan ve müfrez arsa halinde kalan Merzifon Ulu Cami, Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edildi. Ulu Cami’nin restorasyonu 1 milyon 148 bin liraya mal oldu.
Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy, Son 13 yıllık süreçte yaklaşık 5 bin eser restore ettiklerini belirterek, “Merzifon’da 22’ye yakın eserimizi restore ettik. 2003’den 2018 yılına kadar Taşhan, Bedesten, Medrese Önü, Kara Mustafa Paşa, Sofular, Harmanlar camilerinin restorasyonunu bitirdik. İki camimizin daha restorasyonunu yapacağız.”

İl Genel Meclisi Toplandı
Kazanasmazlar Konağı Tahsisi Kaldırıldı
Amasya İl Genel Meclisi 2018 yılı Ekim ayı toplantılarını tamamladı. İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıttır’ın başkanlığında yaptığı toplantılarında gündemindeki maddeleri görüşerek karara bağladı.
İl Genel Meclisi mülkiyeti İl Özel İdaresine ait Orman Bölge Müdürlüğüne tahsis edilen Amasya Herkız mahallesinde bulunan Ormancılık Kültür Evi olarak kullanılan Kazanasmazlar Konağı üzerinde bulunan tahsis süresini kaldırdı.
5 Yıldızlı Otel
Ayrıca, Amasya İl Genel Meclisi Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan Ziyaret Beldesi mücahir alanı içerisinde yer alan ve Turizm Tesis alanı olarak belirlenen 76 bin 358.49m2 yüzölçümlü taşınmaz üzerine yap işlet devret modeli 5 yıldızlı otel yapılması için ihaleye çıkarılmasına karar aldı.
Çiftci ve Ünal Seçildi
Amasya İl Genel Meclisi İl Milli Eğitim Danışma Komisyonunun oluşturulmasında görev almak üzere Mustafa Çiftçi ve Mesut Ünal’ın seçimle görevlendirilmesine karar aldı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle