logo

reklam

Amasya’dan Haber Turu

TR83 Bölgesi TÜFE değişim oranı %0.39 oldu
2019 yılı Ağustos ayında İstatistiki Bölge Birim Sınıflaması (İBBS) TR83 Bölgesinde Amasya’nın de uiçinde yer aldığı Samsun, Tokat ve Çorum’da 2003-100 Temel yıllı Tüketici Fiyatları (TÜFE) Genel Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 0,39 arttı.
Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Başkanlığı tarafından 2019 yılı Ağustos ayına ilişkin açıklanmış olan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranlarından yararlanarak TR83 (Samsun, Tokat, Çorum, Amasya) Bölgesi için bilgilendirme yaptı.
TÜFE aylık değişim oranı TR83 Bölgesinde yüzde 0,39 arttı
TÜİK, 2019 yılı Ağustos ayında İstatistiki Bölge Birim Sınıflaması (İBBS) TR83 Bölgesi’nde 2003-100 Temel yıllı Tüketici Fiyatları (TÜFE) Genel Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 0,39 arttı. Bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,64, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,61 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 21 oranında artış gerçekleşti.
TR83 Bölgesi’nde aylık bazda en yüksek artış alkollü içecekler ve tütün ana harcama grubunda gerçekleşti. 2019 yılı Ağustos ayında ana harcama gruplarına göre, TR83 İstatistiki Bölgesinde aylık bazda en yüksek artış yüzde 20,15 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşmiş olup, bunu yüzde 1,88 ile konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ve yüzde 0,69 ile eğlence ve kültür grubu izledi. Endekste düşüş gösteren gruplar sırasıyla yüzde 2,16 ile ulaştırma ile ve yüzde 1,81 ile giyim ve ayakkabı ve yüzde 1,28 ile gıda ve alkolsüz içecekler grupları oldu.

TR83 Bölgesi’nde fiyatı en çok artan ürün salatalık oldu
TR83 İstatistiki Bölgesi’nde 2019 Ağustos ayında fiyatı en çok artan ürünler salatalık (yüze 19,12), doğal gaz (yüzde 15,96) ve yumurta (yüzde 13,15) olup, fiyatı en çok düşüş gösteren ürünler çarliston biber (yüzde 35,75), kuru soğan (yüzde 24,21) ve tavuk eti (yüzde 15,49) oldu.

191 bin kişi için üniversiteli olma şansı…
Bu yıl üniversiteye yerleşemeyen adaylar için son şans! Üniversitelerin herhangi bir bölüm ve programına yerleşemeyen adaylar için bir fırsat niteliğinde olan ek yerleştirme tercihleri 5 Eylül günü başladı ve 11 Eylül’de son buluyor. Lisans programlarında 66 bin 974, ön lisans programlarında 124 bin 166 olmak üzere toplamda 191 bin 140 kontenjan için adaylar tercihte bulunacak. Uzmanlar, bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, önemli tavsiyelerde bulunuyor.
İkinci şans; Ek Yerleştirme dönemi
İlk yerleştirme sonrasında açıkta kalan öğrenciler için Ek Yerleştirme döneminin yeni bir şans anlamına geldiğini belirten uzmanlar, 2019-YKS merkezi yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar ile 2019- YKS merkezi yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanların olduğunu söyledi. Tözeniş, ek yerleştirmede lisans programlarında 66 bin 974, ön lisans programlarında 124 bin 166 olmak üzere toplamda 191 bin 140 kontenjanın adaylar için yeni bir fırsat olduğunu dile getirdi.

MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE HAVA SICAKLIĞI OLACAK
Meteoroloji Genel Müdürlüğü sıcak hava dalgasının artacağını duyurdu. Amasya ve çevresinde 3 ile 6 derece arasında mevsim normallerinin üzerinde bir hava sıcaklığının yaşanacağını belirten Meteoroloji, yağmursuz bir hafta tahmininde bulundu.
Amasya ve çevresinde hafta boyunca etkili olacak sıcak hava dalgasının oluşturabileceği (özellikle güneş çarpması, vücutta sıvı kaybı) olumsuzluklara karşı özellikle kronik sağlık problemi olanların, 65 yaş üstü yaşlılar ve çocukların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.
Amasya’da bugün az bulutlu ve hava sıcaklığı 30 derece olması tahmin edilirken yarın bol güneşli bir hava ve hava sıcaklığı 33 derece olacak. Bu socak hava dalgası cuma günü 30 dereceye düşmesi beklenirken cumartesi ve pazar günleri serinleyecek hava sıcaklığı 26 dereceye kadar düşüş göstermesi bekleniyor.

Kırlangıç, Vizyon Türkiye Programında
Amasya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu BaşkanıMurat Kırlangıç, TRT AVAZ kanalında yayınlanan Vizyon Türkiye programının çekimlerine katılarak, Amasya ekonomisinin genel yapısı, iş dünyasının sıkıntıları ve çözüm önerileri ile Amasya Ticaret ve Sanayi Odası’nın projeleri hakkında bilgiler verdi.
İlinin ekonomik değerleri, sektörler, KOBİ’ler, üniversite-sanayi işbirliği gibi konuların yanı sıra, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası’nın gündeminde olan projeler ve sanayicilerin sorunları ele alındı.

3 Tutuklama
Amasya merkezli 4 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 şüpheliden 3’ü tutuklandı.
Amasya Merzifon merkezli İstanbul, Ankara ve Balıkesir illerinde geçtiğimiz hafta düzenlenen eş zamanlı operasyonda Örgütün “mahrem imamları” tarafından ankesörlü telefonlardan ardışık olarak arandıkları öne sürülen biri meslekten ihraç edilmiş 3 astsubay ve 2 subay gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinden sonra mahkemeye sev edilen 5 kişiden 3’ü tutuklandı. 2 si ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle