logo

reklam

Amasya’dan Haber Turu

Deaş Üyesi Yakalandı
Amasya’da da terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyonda 1 şüpheli gözaltına alındı.
Amasya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri, yapılan istihbari çalışmalar sonucunda terör örgütü DEAŞ mensupları ile bağlantıları tespit edilen kişilere yönelik operasyon başlattı. Deaş operasyonunu istibharat birimleri ile ortaklaşa gerçekleştiren erörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri, Irak uyruklu Ahmet Hamed’i teknik takibe aldı. Teknik takip sonucu operasyonu gerçekleştiren polis dün sabaha karşı Irak uyruklu Ahmet Hamed’in evine operasyon düzenledi. Operasyonda Ahmet Hamed gözaltına alınırken evde yapılan aramada örgüte ait dijital materyaller ele geçirdi.
Deaş operasyonunda gözaltına alınan bir kişinin emniyetteki sorgusunun devam ettiği öğrenilrken, Irak uyruklu Ahmet Hamed’in bağlantıları araştırılıyor.

Yaşam Savaşı Veriyor
Amasya’da bir inşaattan düşen beton parçaları, sokakta oynayan Yusuf Aslan (4) ağır yaraladı. Yusuf hastanede yaşam savaşı veriyor.
Amasya Beyazıtpaşa Mahallesi’nde evlerinin bulunduğu sokakta oynarken inşaat halindeki bir binadan üzerine düşen beton parçasının altında kalan Yusuf Aslan (4) ağır yaralandı. Yusuf Aslan 6 gündür hastanede yaşam mücadelesini sürdürürken olay ile ilgili geniş çaplı soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Türkiye’nin en görkemli kaleleri
Amasya Kalesi 3. Sırada Yer Aldı
Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘kulturportali’ internet adresi üzerinden Türkiye’nin en görkemli 13 kalesini sıraladı. Türkiye’nin görkemli kaleleri arasında birinci Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine kurulan Rize iline ait Zilkale oldu. Amasya Kalesi ise üçüncü sırada yer aldı. İkinci sırada Çanakkale’nin Kilitkabir Kalesi yer aldı.

AMASYA KALESİ
Amasya Kalesi’nin üzerinde inşa edildiği kaya, denizden 700 metre Yeşilırmak’tan ise 300 metre yüksekte bulunmaktadır. Kale İçeri Şehir (Hatuniye Mahallesi), Kızlar Sarayı ve Yukarı Kale (Harşena) olmak üzere üç bölümden oluşan Kale, 1075’te Türklerin Amasya’yı fethetmesinden sonra önemli bir onarım görmüştür.
18. yüzyıla kadar kullanılan kale, bu yüzyıldan sonra askeri önemini kaybetmiştir. Kalede sarnıçlar, su depoları, Osmanlı Dönemi’ne ait hamam kalıntıları ve kayaya oyulmuş Pontus Kral Mezarları bulunmaktadır.

Olumsuz hava balık fiyatlarını artırdı

Karadeniz’de olumsuz hava koşulları balık fiyatlarında artışa neden oldu. Denize açılan balıkçılar, bölgede devam eden olumsuz hava koşullarının denizde avcılık yapılmasına imkan tanımadığını söyledi.
Avlanan balık miktarındaki düşüşün fiyatlara olumsuz yansıdığını belirten Amasyalı balıkçılar, vatandaşın bir süre daha pahalı balık yemek durumunda kalabileceğini ifade ettiler.
1 Eylül’de avlanma yasağının kalması ile birlikte tezgahlarda ucuzlayan balığın yeniden fiyatlanmaya başladığını belirten Amasyalı balıkçılar, tezgahlarda çok az miktarda balık bulunduğunu kaydederek, havaların en kısa sürede normale dönmesini ve fiyatların tekrar düşmesini umut ettiklerini dile getirdi.
Tezgahta geçen hafta tanesi 5 liradan satılan palamudun fiyatının 10 liraya yükseldiğini aktaran balıkçılar, “Bunun yanında istavritin kilogram fiyatı 15, mezgitin 20, barbunyanın 25 ve sarganın 20 liraya yükseldi.”
Amasya’nın tanınmış balık satıcılarından Balıkcı Şadi sahibi Arslan Eftelioğlu, sezonun genel anlamda güzel başladığını anımsatarak, “Özellikle palamut geçen sezona göre çok iyi ancak balıkçılar denize açılamadığı için fiyatlar da otomatik olarak yükseldi. Bu haftanın yağmurlu geçmesi bekleniyor. Beklentimiz önümüzdeki hafta içinde fiyatların yeniden düşmesi yönünde.” diye konuştu.

Okullar 2018-2019 eğitim öğretim yılına hazır
17 Eylül’de açılacak olan okullar, 2018-2019 eğitim öğretim dönemi ile ilgili hazırlıklarını tamamladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yeni eğitim öğretim yılına sorunsuz bir şekilde gireceklerini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü dr. Hüseyin Güneş, yeni öğretim yılının öğrencilere, öğretmenlere ve öğrenci velilerine hayırlı uğurlu olmasını diledi.
17 Eylül’de başlayacak olan 2018-2019 eğitim öğretim yılına hem okul hem de personel olarak sorunsuz bir şekilde gireceklerini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin Güneş, “11 Eylül tarihinde anaokulu ve ilkokul birinci sınıflarımız intibak eğitimine 17’sinde de ilk zilimiz çaldığında çocuklarımızda mutlu bir şekilde okullarına başlayacaklar” dedi.
Norm olarak öğretmen eksiğinin olmadığını ancak yıllık izni, doğum izni ve çeşitli nedenlerle yaşanabilecek sıkıntıları, norm fazlası öğretmen veya dersini tamamlamayan öğretmenlerle, oda yetmezse ücretli öğretmenlerle kapatacaklarını ifade eden Güneş, Amasya’da öğretmen eksikliği nedeniyle bir sorun yaşamayacaklarını söyledi.

KUPA HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI
Yeni Amasyaspor Ziraat Türkiye Kupası 2. tur eleme maçında Çorum belediyespor’u konuk edecek.
Yarın Ziraat Türkiye Kupası maçında Çorum Belediyespor’u ağırlayacak olan yeşil beyazlı Yeni Amasyaspor maç hazırlıklarını bu sabah yapacağı antrenmanla tamamlayacak. Antrenmana ısınma koşusu ve dar alanda top kapma çalışmasıyla başlayan futbolcular daha sonra koordinasyon çalışması yaptı.
Osman Bozkurt gözetiminde gerçekleştirilen antrenman son bölümde yapılan taktik çift kale maç ile noktalandı.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle