logo

reklam

Amasya’dan Haberler

Rektör Elmacı, Kadına şiddeti kınadı
Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, “Unutmayalım ki, Kadına Yönelik Şiddet İnsanlığa İhanettir.” dedi. Elmacı, Kadınlarımız, bugün ve her gün daha güvenli bir dünyada insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir hayat hak ediyor.
Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı,”25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Prof. Dr. Süleyman Elmacı mesajında; “Unutmayalım ki, Kadına Yönelik Şiddet İnsanlığa İhanettir. Doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımıza herkesin gerekli sevgi ve saygıyı göstermelerini, tüm kadınlarımızın mutlu, sağlıklı ve sevgi dolu bir dünyada hiçbir şiddete maruz kalmadan yaşamalarını diliyorum. Kadınlarımızın yani geleceği şekillendiren insanların daha adil, huzurlu, güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi umuduyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününün, ülkemizde ve dünyada kadına yönelik şiddetin önlenmesine, kadın haklarının korunup geliştirilmesine ve sorunlara karşı duyarlı olmaya zemin teşkil etmesini temenni ediyorum” dedi.

KURALSIZLAR AKILLANMIYOR
Amasya’da kural tanımayan sürücülere ceza yağdı. Amasya şehir ve bölge trafik ekiplerince geçtiğimiz hafta 8 bin 250 araç kontrol edilmiş olup bunlardan bin 850 araç sürücüsüne 574 bin 407 TL para cezası kesildi.
Amasya’da trafiğinde kural ihlali yapan araç sürücüsü, Trafik dedenetiminden kaçamadı. Teknolojik gelişmeler ışığında denetim ağını her geçen gün genişleten Amasya polisi kurallara uymayan bin 850 araç sürücüsüne 574 bin 407 lira ceza tutanağı tanzim ederken 35 araç trafikten men edildi. 3 Araç sürücüsü ise alkollü araç kullanmaktan ehliyet sürücü belgesine el konuldu ve mahkemeye sevk edildi.

Kestiği ağaç ölüm getirdi
Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde, kestiği ağacın dalı düşen kişi hayatını kaybetti. Dumanlı köyündeki caminin ısıtılmasında kullanılmak üzere ormanlık alanda köylülerle ağaç kesen Nihat Erol’un (44) başına kestiği ağacın dalı düştü.
Olay mahallinde ilkyarımı köylüler yaptı. Olay mahalline gelen sağlık ekibinin ilk müdahalesinde başına ağaç parçası düşen Nihat Erol’un hayatını kaybettiği anlaşıldı. Erol’un cenazesi, otopsi yapılmak üzere Ankara Adlı Tıp Kurumuna gönderildi.
Olay ile ilgili Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Drift yapan sürücüye şok ceza
Amasya’da, drift yapan sürücü A.G.’ye, 5 bin 100 TL para cezası kesildi. Ehliyetine 2 ay süre el konulan sürücünün otomobili de 2 ay trafikten men edildi.
Ehliyetine el konulan sürücünün otomobili de 2 ay trafikten men edildi. Sürücünün drift yapma anları çevredeki iş yerinin güvenlik kameralarına kaydedildi.
5 BİN 100 TL PARA CEZASI KESİLDİ.
Amasya Pirincci carddesi üzerinde geçtiğimiz hafta içerisinde gece saatlerinde A.G. yönetimindeki otomobiliyle drift yapmaya başladı. Otomobili kendi ekseni etrafında defalarca döndüren A.G. daha sonra aracıyla hızla uzaklaştı. Görenlerin ihbarı üzerine, Amasya Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ekipleri, plakasını belirlediği aracı takibe aldı. Ekipler, aynı gün otomobili bulup, sürücüsünü yakaladı. Trafiği tehlikeye sokan sürücü A.G.’ye 5 bin 100 TL para cezası kesildi. Ehliyetine 2 ay süre el konulan sürücünün otomobili de 2 ay trafikten men edildi.
Sürücünün, mobese ve çevrede bulunan iş yerlerin güvenlik drift yapması çevredeki iş yerinin güvenlik kamerası görüntülerine anbean yansıdı.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.