logo

reklam

Anakronizm


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Geçmişte yaşamak bugüne ayak uyduramamak yani , diğer adıyla anakronizm ! Nedir bu kavram diye merak ediyorsunuz. Anakronizm sözü, dilimizde “tarihe aykırılık, çağa uyamama” anlamına geliyor.
Sözlük anlamı tam olarak şöyledir; tarihi olay ya da olguların içerisinde geçtiği zaman ile olay ya da olguda yer alan nesne ya da özelliklerin birbiriyle uyumsuzluğudur. Şimdide yaşayamamak ve gelecekle ilgili hayaller kuramamak,dünde saplanıp kalmak çağın vebası oldu artık.Sosyal medyada ve reelde son zamanlarda beni fazlasıyla rahatsız etmiş ve insanlar adına kaygılandıran bu amansız ruh halini,Sabrina Jeffri şöyle açıklıyor :”Geçmişle yaşamak, en ağır ruh hastalığıdır. Eğer yenemezsen, asla yeni bir gelecek yazamazsın.” Ona hak vermemek elde değil. Kimileri için bugüne adapte olmak,bugünün şartlarına ayak uydurmak oldukça zor bir durum olsa gerek ki; bazıları zamanın geriside nefes almaya kararlı .Yenilenmeyen,güncellenmeyen bir telefon yazılımı düşünün;fotoğraf çekemeyen,mail gönderemeyen,müzik çalmayan ve tuşlu..Bugün hangimizin işine yarar peki ?
Güncellenmeyen potansiyelini ortaya koyamayan yetersizliginin farkına varamamış
“yazılımını yükseltemeyen”kişiler de böyledir..
Eski şarkılar,eski filmler,eski kıyafetler.
Hayır hayır anlatmak istediğim bunlar değil..
Soğumasın diye üzeri sıkıca örtülen geçmiş,ve dolapta çiğ bekletilen,sonrasında çöpe giden bugünden bahsetmek istiyorum.
Bugünü yaşayamamak,yarına umutla bakamamak,çocukluk fotoğraflarında yaşamak , yıllar yıllar önce terk eden eski sevgiliyi unutamamak, geçmiş zaman aşklarını,”şimdiki zamana’ ihanet edercesine hatırlamak ve farkında olmadan geriye doğru evrilen insanı aynada görememek.
Geçmişe doğru dönüşmek,kozasında kuruyan ipek böceği misali..
Güneşe kanat çırpmadan yok olmak..
Ne büyük kayıp..
Geçmişi saplantı haline dönüştürmeden, bugünü öldürmeden;geçmişi bir dayanak,veri ve bugün var olmamız , başarlı olmamız için, bize kılavuz edinerek kullanabiliesek mutlu olabiliriz.

Geçmişin yasını tutmadan, ah’lanmadan, vah’lanmadan şu güzelim yaz gününü bir ‘kış gününün kırılmışlığına’ çevirmeden yaşayalım. Kızgınlıklar,kırgınlıklar ,korkular, pişmanlıklara esir alamasın bizi.

Sevgili okuyucum;
Geçmiş zaman haksızlıklar,kırılmalarla doluydu
Bugün yeni bir gün
Ve eminim yarın çok daha güzel olacak..
Geçmiş zaman acemilik,toyluk
Bugün tecrübe ve olgunluk
Ve eminim yarın çok daha güzel olacak
Bugünün ışığında, bugünün motivasyonuyla
yarınları ne olur umuda dönüştürelim..
Yarınlar aydınlık..
Yarınlar gelecek..
Yarınlar kurtaracak bizi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Züğürt Çeneler ve Nasa

  03 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Dünyada güzel şeyler oluyor.(!) NASA'nın Mars keşif aracı InSight Kızıl Gezegen'in yüzeyine iniş yaptı. Türkiye'de populer gündem unsurları yine zirvede . Şeyma ile Acun boşandı. Şeyma'nın nafakası 125 bin tl. Şeyma lüks hayatına veda etmiş. Vah, vah. Her zamanki gibi zenginin malı , züğürt çeneleri yoruyordu.Çalışmadan, terlemeden zenginlik özlemi içinde olan insanların, başkalarının imkânlarını, kazançlarını, harcamalarnı, konuş konuş bitirememeleri çok doğaldı. Durun bu kadar değil. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne de taşındı kon...
 • Bostancı Farķı

  05 Kasım 2018 Köşe Yazıları

  Bu hafta kalemi alınca elime kendime bir söz verdim. Gündeme karışmak yok, laf olsun diye konuşmak yok. Hulâsa keyfimi de bozmaya gerek yok. Haftalık rutin programımı yırtıp kendime yeni bir program hazırladım. Haber programlarından, sosyal medyadan ve akademik okumalardan mümkün olduğunca kaçacaktım. Hande'lin Largosunu dinleyecek,dünyada olup bitenlerden habersiz, toprakta yalın ayak gezmenin keyfi ve enerjisiyle atıştırmalık okumalar yapıp, geçici körlüğün verdiği hazza sıkı sıkıya tutunacaktım. Olmadı. Yine kendimi haber sitelerinde, gezini...
 • Halkın sesi olmaya.., Devam ediyoruz!

  22 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Kurulduğu günden bu yana Amasya'nın gündeminin nabzına ışık tutan Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi 2019 Mahalli İdareler seçimi önceside halkın sesi olmaya devam ediyor. Okurlarıyla buluştuğu ilk günden bu yana doğru, tarafsız habercilik anlayışıyla vatandaşları bilgilendiren Yorum Gazetesi ilkeli haberleriyle de okurlarının takdirini kazanmaya devam ediyor. Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi, sizlerin de desteğiyle gelecek için kentin tek sesi olmayı hedefliyor. Amasya halkına en iyi şekilde hizmet etmeyi amaç edinen Yorum Gazetesi, sayfa sütunlar...
 • “Havalardan, havalardan”

  21 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Sabah uyandınız, başınız ağrıyor. Canınız kahvaltı yapmak istemiyor,gözünüzün önünde duran sucuklu tost sizin için bir anlam ifade etmiyor, vücudunuz ekseriyetle yorgun,zihniniz allak bullak ise;" havalardan", "havalardan". Sonbaharın gelmesi bir dert, sonbahar psikolojisiyle baş etmek ayrı bir dert. Gümüş gri yorganını üzerine çekiveren gökyüzünün altında, hüzünden kasvetten boğulanları,görmek de mümkün. Ne giyeceğini,ne hissedeceği bilmeyenleri de.Bir güneşli, bir yağmurlu havanın değişkenliği ruhumuza da sirayet ediverdi resmen. Bu a...
hd porno sikis izle