logo

reklam

Anakronizm


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Geçmişte yaşamak bugüne ayak uyduramamak yani , diğer adıyla anakronizm ! Nedir bu kavram diye merak ediyorsunuz. Anakronizm sözü, dilimizde “tarihe aykırılık, çağa uyamama” anlamına geliyor.
Sözlük anlamı tam olarak şöyledir; tarihi olay ya da olguların içerisinde geçtiği zaman ile olay ya da olguda yer alan nesne ya da özelliklerin birbiriyle uyumsuzluğudur. Şimdide yaşayamamak ve gelecekle ilgili hayaller kuramamak,dünde saplanıp kalmak çağın vebası oldu artık.Sosyal medyada ve reelde son zamanlarda beni fazlasıyla rahatsız etmiş ve insanlar adına kaygılandıran bu amansız ruh halini,Sabrina Jeffri şöyle açıklıyor :”Geçmişle yaşamak, en ağır ruh hastalığıdır. Eğer yenemezsen, asla yeni bir gelecek yazamazsın.” Ona hak vermemek elde değil. Kimileri için bugüne adapte olmak,bugünün şartlarına ayak uydurmak oldukça zor bir durum olsa gerek ki; bazıları zamanın geriside nefes almaya kararlı .Yenilenmeyen,güncellenmeyen bir telefon yazılımı düşünün;fotoğraf çekemeyen,mail gönderemeyen,müzik çalmayan ve tuşlu..Bugün hangimizin işine yarar peki ?
Güncellenmeyen potansiyelini ortaya koyamayan yetersizliginin farkına varamamış
“yazılımını yükseltemeyen”kişiler de böyledir..
Eski şarkılar,eski filmler,eski kıyafetler.
Hayır hayır anlatmak istediğim bunlar değil..
Soğumasın diye üzeri sıkıca örtülen geçmiş,ve dolapta çiğ bekletilen,sonrasında çöpe giden bugünden bahsetmek istiyorum.
Bugünü yaşayamamak,yarına umutla bakamamak,çocukluk fotoğraflarında yaşamak , yıllar yıllar önce terk eden eski sevgiliyi unutamamak, geçmiş zaman aşklarını,”şimdiki zamana’ ihanet edercesine hatırlamak ve farkında olmadan geriye doğru evrilen insanı aynada görememek.
Geçmişe doğru dönüşmek,kozasında kuruyan ipek böceği misali..
Güneşe kanat çırpmadan yok olmak..
Ne büyük kayıp..
Geçmişi saplantı haline dönüştürmeden, bugünü öldürmeden;geçmişi bir dayanak,veri ve bugün var olmamız , başarlı olmamız için, bize kılavuz edinerek kullanabiliesek mutlu olabiliriz.

Geçmişin yasını tutmadan, ah’lanmadan, vah’lanmadan şu güzelim yaz gününü bir ‘kış gününün kırılmışlığına’ çevirmeden yaşayalım. Kızgınlıklar,kırgınlıklar ,korkular, pişmanlıklara esir alamasın bizi.

Sevgili okuyucum;
Geçmiş zaman haksızlıklar,kırılmalarla doluydu
Bugün yeni bir gün
Ve eminim yarın çok daha güzel olacak..
Geçmiş zaman acemilik,toyluk
Bugün tecrübe ve olgunluk
Ve eminim yarın çok daha güzel olacak
Bugünün ışığında, bugünün motivasyonuyla
yarınları ne olur umuda dönüştürelim..
Yarınlar aydınlık..
Yarınlar gelecek..
Yarınlar kurtaracak bizi.

Share
379 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eylül hüznü mü içimize çöken, yoksa zamlar mı?

  11 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Biliyorum, Eylül hüznü taşıyanlardansınız Biliyorum, bir rüzgar esintisinde mâziyi koklayıp gözleri dolu dolu oranlardansınız Biliyorum, Eylül'de her ezgi yeni hüzünleri kapı açıyor.. Duygusallığımı mazur görün. Malum Eylül ayı içersindeyiz.İçimizde hüzünler,heyecanlar başlangıçlar ve bitişler ne çok birikiverdi. Bu yazımı hazırlarken , biraz çiçek böcek, biraz hayal gerçek olmayı inanın çok istedim.Hasadı gelen üzümleri toplamanın umut veren heyecanından tutunda,Schubert'in Serandesi'nin en çok bu aya yakıştığını.. .Hatta Gökyüzünün h...
 • Anakronizm

  22 Ağustos 2018 Köşe Yazıları

  Geçmişte yaşamak bugüne ayak uyduramamak yani , diğer adıyla anakronizm ! Nedir bu kavram diye merak ediyorsunuz. Anakronizm sözü, dilimizde "tarihe aykırılık, çağa uyamama" anlamına geliyor. Sözlük anlamı tam olarak şöyledir; tarihi olay ya da olguların içerisinde geçtiği zaman ile olay ya da olguda yer alan nesne ya da özelliklerin birbiriyle uyumsuzluğudur. Şimdide yaşayamamak ve gelecekle ilgili hayaller kuramamak,dünde saplanıp kalmak çağın vebası oldu artık.Sosyal medyada ve reelde son zamanlarda beni fazlasıyla rahatsız etmiş ve insanla...
 • Ne olur ‘çocuklar’ bir yere kaybolmasın !

  26 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Bu hafta bu yazıyı kaleme almak için sabırsızlıkla bekledim.Müsadenizle bu köşe aracalığıyla; Amasya'yı durmadan ileriye götüren, Amasya'nın yükselişini azmi ile inşa eden Belediye Başkanımız Cafer Özdemir 'e minnetlerimi sunmak isterim. Biliyorsunuz, "Yeşilırmak Şişirme Projesi" Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyor. Bu Amasya halkı için büyük gurur. Yeşilırmak elektrik üretecek, aynı zamanda da yeni yapılan Amasya Belediyesi'nin hizmet binasında üretilen elektrikten kullanılacak.Bu Amasya için bir devrim. Ve şunu da söylemek isterim ki son g...
 • 15 Temmuz Milli Birlik Destanı

  16 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Bir önceki darbenin üzerinden tam tamına 36 yıl geçtikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ,içinde bir ahtopot gibi kol saran,fetö örgütünün köpeği olmuş, bir kaç hayâ yoksunu general ve askeri personelin devletin topuyla tankıyla halkı esir almaya kalkma aptallığına düştükleri günün adıdır 15 Temmuz.Çok şükür ki ihanet gişimleri halkın sokağa çıkması ile başarısızlıkla sonuçlanmış,halk onları kendi imkanlarıyla hezimete uğratmıştı. Milli Birlik Destanı Bu yazıyı kaleme almam kolay olmadı,hiç kolay olmadı hemde.O kabus geceyi bir kez daha ha...
hd porno sikis izle