logo

reklam

Aşağı Çekerek Projesi’nin Tanıtımı Yapıldı

aşağı çekerekAşağı Çekerek Projesi’nin Tanıtımı Yapıldı
Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin ; Bölgenin GAP’ı
Amasya ile birlikte Tokat, Çorum ve Yozgat illerinde tarım sektörünü canlandıracak Aşağı Çekerek ile bilenen üreyya Bey Barajı tamamlandığında Amasya’da 425 bin dekar olmak üzere Amasya ile birlikte Tokat, Çorum ve Yozgat illerinde 679 bin dekarlık tarım alanı sulanabilirliğe kavuşacak.
Amasya valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Aşağı Çekerek projesi Amasya için değil Amasya ile birlikte Çorum, Tokat ve Yozgat illerini kapsayan büyük ölçekli bir proje. Bu proje Orta Karadeniz Bölgesinin GAP’ıdır. dedi.
Bölge halkının Aşağı Çekerek projesi hakkında bilgi sahibi olması amacıyla Amasya valisi Çomaktekin’in talimatıyla yapılan bilgilendirme toplantısına Amasya valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Belediye Başkanı Cafer Özdemir ile birlikte DSİ Bölge Müdürü Ahmet Kanık, Göynücek Kaymakamı Hicabi Aytemur, İlçe Belediye Başkanı Kemal Şahin, DSİ Bölge Müdürü Ahmet Kanık, Amasya DSİ 73. Şube Müdürü Turgut Yorulmaz, DSİ yetkilileri, projeden faydalanacak köylerin muhtarları, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, bölge halkı katıldı.
Vali Çomaktekin, Aşağı Çekerek projesiyle 60 yıllık rüyanın gerçekleşeceğini belirterek, Tarihte görüldüğü üzere su havzalarının olduğu bölgelerde büyük medeniyetler kurulmuştur. Mezopotamya gibi büyük bir medeniyetin oluşmasının sebebi, orada Dicle ve Fırat Havzasının olmasıdır. Görüldüğü gibi medeniyetlerin temelinde su vardır. Su kaynaklarını daha verimli kullanma adına sularımızı kontrol altına alıp, bölgede yaşayan çiftçilerimizin sadece meteorolojik iklim koşullara bağlı kalmaksızın, tarımın su ile daha çok buluşturulmasıyla çiftçilerimizin gelirleri de yükselecektir. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de kırsal alanda tarım ile uğraşan bir insanın aynı zamanda 4 insanın da geçimini sağladığı görülmektedir. İnsanların doğdukları yerde geçimini sağlaması, buradan büyük şehirlere göç etmeden, kendi topraklarında kalıp gelirlerini sağlaması çok önemlidir. Gayrisafi milli hasıladaki zirai gelirimizin bu çalışmalar sayesinde hızlı bir şekilde yükseldiği görülüyor. Ülkemizin değişik illerinden gelen insanlara burada ayrıca istihdam sağlanıyor. dedi.
Vali Çomaktekin, Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ülkemizin her bölgesinde böyle güzel projeleri hayata geçiriyor. Bu projelerin Amasya’da da gerçekleşiyor olması bizleri ayrıca mutlu etmektedir. DSİ çalışmalarının yanı sıra, İl Özel İdaremiz de benzer çalışmalarla sulamaya katkı sağlıyor. Amacımız en kısa sürede sulu tarımın her alanda yapılmasını sağlamaktır. dedi.
Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, “Bu baraj bölge halkı ve Türkiye ekonomisi için gelir artışı, refahartışı, bolluk, bereket demektir. Dolayısıyla bölge insanının topyekun mutluluğunun yükselmesi, insanlık onurunun da ekonomi ile beraber yükselmesi anlamına geliyor” diye konuştu.
DSİ Bölge Müdürü Ahmet Kanık Aşağı Çekerek Projesi bilgilendirme toplantısının Vali İ. Halil Çomaktekin’in talimatlarıyla, bölge halkının proje hakkında bilgi sahibi olması amacıyla gerçekleştirildiğini ifade etti. Kanık ayrıca DSİ tarafından Amasya’da yapılan yatırımlar ve Aşağı Çekerek Projesi hakkında sunumlar eşliğinde bilgiler verdi. Verilen bilgilere göre İlimiz genelinde DSİ tarafından yapılmakta olan 24 projenin toplam bedeli yaklaşık 239 milyon TL olup, sulama, hidroelektrik santraller ve taşlın koruma tesisleri bağlamında yapılan çalışmalar devam etmektedir. Aşağı çekerek projesi ise Tokat, Çorum, Amasya ve Yozgat illerine hizmet verecek olup, ilimizde 425 bin dekar olmak üzere 4 ilde toplam 679 bin dekarlık bir alan proje sayesinde sulanacaktır.

Share
1002 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle