logo

reklam

Aşure Geleneği 8 Yıldır Yaşatılıyor

Protokol Vatandaşa Aşure Dağıttı
Amasya Belediyesi’nin Katkılarıyla Cem Vakfı tarafından düzenlenen Aşure günü bu yılda büyük ilgi gördü. Her yıl Amasya Belediyesi ve Cem Vakfı tarafından geleneksel olarak düzenlenen aşure günü bu yıl Şehzadeler Gezi yolunda yapıldı.

Varol; acı hepimizin ortak acısıdır
Amasya Valisi Dr. Osman Varol, “Muharrem ayı İslam tarihinde birçok önemli olayın yaşandığı bir aydır. Bu ayda birçok Peygamberimiz mucizevi olaylar yaşamıştır. Ayrıca bu ayda ne yazık ki Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) sevgili torunu Hz. Hüseyin şehit edilmiştir. Bu acı hepimizin ortak acısıdır. Bugünde her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Bir olalım, iri olalım, diri olalım” dedi.
Amasya Belediyesi ile Cem Vakfı yetkililerine teşekkür eden Varol, “Bizim milletimiz sevinçlerinde birleşmeyi bildiği gibi hüzünlerinde birleşmeyi bilmektedir” diye konuştu.

Özdemir; Aşure ir arada yaşama kültürünün lezzetini anımsatır
Vatandaşlara kendi elleriyle aşure dağıtan Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Muharrem ayının dayanışma, paylaşma ve muhabbet ayı olduğunu vurgulayarak, ‘aşure birçok çeşidin bir araya gelmesiyle oluşan, çok lezzetli bir tatlıdır. Bu bizlere farklılıklarımızla beraber bir arada yaşama kültürünün lezzetini anımsatır. Bu yüzden bugünün anlamı çok değerlidir. dedi.
Başkan Özdemir, “Milletimiz açısından önemli günlerden birisi olan Aşure Günü içerisindeyiz. Biz de dinimizden ve inancımızdan kaynaklı olan bu güzellikleri yaşatabilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Amasya Belediyesi olarak aşure dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Ben özellikle Amasya’da yaşayan kardeşlerimize, ülkemize, dünya alemine ve tüm Müslümanlara hicri yılın hayırlı olmasını ve Muharrem ayındaki bu güzelliklerin tüm yıl sürmesini temenni ediyorum. Bu güzellikleri yaşamak için bugün bir arada olduk. Aşure Günümüz kutlu ve mutlu olsun, hicri yılımız mübarek, Muharrem ayımız da hayırlı olsun” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.