logo

reklam

Azim,Gayret,Sabır =Başarı

Muay Thai Uluslar Arası Altın Kemer Maçından Altın Kemeri kazanarak dönen Milli Sporcu İlyas Kamolov ile keyifli bir röportaj yaptık.

İlyas Bey, bize biraz kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba Ben İlyas Kamolov 1992 Türkmenistan doğumluyum. Amasya Üniversite’sinde Pdr(Psikolojik Danışman Rehber) bölümü okuyorum. Aynı zamanda bir spor salonunda dövüş antrenörüyüm.

Muay Thai’yi seçmenizin özel bir nedeni var mı?

Özel bir nedeni var elbette.Çocukluğumdan beri spor yapıyorum.Sporla ilgili olan her şey beni müthiş etkiliyordu,sonra uzak doğu sporlarına merakım olduğunu keşfettim. Kick boxs, Wushu,Judo yaptım bir dönem..Daha sonra Muay Thai’ye başladım zamanla hikâyesi beni çok etkiledi.Örnegin;eski zamanlarda, milli meseleler dahi Muay Thai yarışmalarıyla belirlenirmiş. Muay Thai’a spor olarak ve savaş alanı yeteneği olarak, ilginin en çok arttığı ilk dönem de Kral Naresuan yönetiminde Ayyuthaya döneminde olmuş, askerler bile Kral’ın çalıştığı gibi Muay Thai çalışırlarmış.Düşünün baktığınız zaman bir krallığın savaş mücadelesi Muay Thai..

Muay Thai ile Kick Boks birbirine çok benzetiliyor buna ne diyeceksiniz?

Evet,benzer yanları var.Boksda sadece yumruklar kullanabiliyorsunuz,Muay Thai’de diz,dirsek, ve tekme kullabiliyorsunuz.

Zor bir dövüş sanatı, müsakabalara nasıl hazırlanıyorsunuz ?

İlk olarak kondisyon ağırlıklı olduğu için, nefesin çok kuvvetli olması gerekiyor, ben bunu disiplinli çalışma ve doğru beslenme ile bu mümkün kılabiliyorum..Yoğun ve acılı bir antrenman sürecine hazırlıyorum kendimi.. Diz sinirlerimi öldürmek için,günlerce ağaç ve lastik tekmeledim diyebilirim.

Antrenmanlardan ders çalısmaya vakit ayırabiliyor musunuz ?

Zamanımı doğru kullanıyorum. Örneğin sosyal medya bağımlılığım yok,bu bana önemli bir zaman dilimi olarak geri dönüyor,ben de ders çalışarak değerlendiriyorum.

Peki bu sporu yapmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz var mı neden Muay Thai’yi seçsinler?

Gençler öncelikle mutlaka bir sporla ilgilensinler.
Faydası şöyle diyebilirim;kötü alışkanlıklardan uzak tuttuğuna inanıyorum.Zihinsel ve fiziksel bir yenilenme sürecine giriyorsunuz. Vücudunuz bu sporla çelik gibi olduğu için,kendinize olan özgüveniniz artıyor. Toplum içinde yürüyüşünüz bile değişiyor.Karar verme mekanizmanız doğru zamanda devreye giriyor.E sadece vücut değil,zihin de çevikleşiyor.(Gülüyor)

Son olarak bir sporcu nasıl olmalı sizce ?

Bir sporcu evvela dürüst,ahlaklı ve ilkeli olmak zorunda. Topluma yön veren akılcı davranışları ile örnek olmalıdır diye düşünüyorum. Ben böyle gördüm,böyle uyguluyorum.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.