logo

reklam

Bağırsak Damarına İlk Kez Stent Takıldı

Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez bağırsak damarına stent işlemi gerçekleştirildi.
Amasya’da yaşayan 76 yaşındaki bir bayan hasta, karın ağrısı şikâyeti ile başvurduğu poliklinikte yapılan tetkiklerin sonunda bağırsak damarında saptanan yüzde seksenlik darlık sonrası Kardiyoloji Kliniği Öğretim Üyesi Dr. Gökhan Keskin tarafından ‘bağırsak damar anjiyosu’ tıbbi adıyla ‘mezenter anjiyografi’ işlemi amacı ile kateter laboratuarına alındı.
Amasya’da ve bölgede ilk defa uygulanan işlem sırasında mezenter arterde saptanan yüzde seksenlik darlığa başarılı stent yerleştirilmesi işlemi uygulandı. Aktif yakınması olmayan hasta işlem sonrasında serviste işlem ve takibe alındı. Dr. Gökhan Keskin, girişimsel müdahalenin olmadığı durumlarda hastanın tedavisinin cerrahi yöntemle yapıldığına dikkat çekti.
Karın ağrısı deyip geçmeyin…
Her yemekten sonra şiddetli karın ağrınız varsa bağırsak damarlarınız tıkanmış olabilir
Dr. Keskin, barsak atardamarlarının tıkanıklığı sonucu gelişen bağırsakların beslenememesi durumu yani mezenterikiskemi genelde yaşlı, sigara içen ve kolesterol düzeyi yüksek kişilerde görülebildiğini belirterek, Genelde hastalık bir veya birkaç barsak atardamarın tıkanıklığı sonucu gelişir. Damarda tıkanıklık yapan etken çoğu kez ateroskleroz yani damar sertliğidir. Bağırsaklar ama özellikle ince bağırsaklar kansızlığa çok duyarlıdır.
Bağırsak damar hastalığı nedir?
Bağırsak atardamarları vücudun en büyük atardamarı olan aortadan ayrılıp ince ve kalın bağırsakların beslenmesini sağlayan damarlardır. Eğer bu damarlarda tıkanıklık oluşursa barsak yeterince kan alamaz ve tıpta mezenterik ya da intestinaliskemi adı verilen hastalık ortaya çıkar. Bağırsak damar hastalığı hayatı tehdit edici, ciddi ve çoğu kez acil bir durumdur.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.