logo

reklam

“Bağışlayın, Hayat devam etsin.”

dr. faruk tongaAmasya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Faruk Tonga, “Birgün hepimizin başkasının organına ihtiyacı olabilir.” dedi.
Organ Bağışı konusunda halkımızın bilinçlendirmesini sağlamak ve farkındalık yaratmak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında “Organ Bağışı Haftası” düzenlenmekte ve çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.
Ülkemizde organ bağışı ve çok gündeme gelmese de vicdanları sızlatan önemli bir problem olmaya devam ettiğini belirten Dr. Tonga, Organ yetmezliği gelişmiş hastalarda tek tedavi yöntemi organ naklidir. Böbrek yetmezliği bulunan hastalar diyaliz ile bir süreliğine yaşam desteği alabilirken; Akciğer, Kalp ve Karaciğer hastaları bu şansa da sahip değillerdir. Ve kısa sürede hayatlarını kaybetmektedir. dedi.
Ülkemiz organ nakli konusunda güçlü bir altyapıya sahip olduğunu belirten Tonga, Çağdaş bir mevzuata, şeffaf ve güvenilir bir sisteme ve özellikle de yetenekli ve başarılı cerrahlara sahibiz. Yapılmış olan organ nakli sayılarına ve başarı oranlarına baktığımızda dünyanın sayılı ülkeleri arasındayız. Ancak en önemli problemimiz yetersiz organ bağışı nedeniyle nakledilecek organ bulunamamasıdır. dedi.
Bekleme listeleri ölüm listelerine dönüşmeden çaresiz ve umudu tükenmekte olan kişilere organ bağışlayarak yardım etme erdemini göstermeliyiz diyen Amasya Kamu Hastaneleri Birliği Genel sekreteri Opr. Dr. Faruk Tonga, Bir gün kendimizin ya da yakınlarımızın da başına gelebileceğini düşünerek organ bağışına evet diyelim.
Diyanet işleri başkanımızın şu sözünü unutmayalım: “Organ Bağışı candan cana giden en büyük sadakadır.” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.