logo

reklam
05 Şubat 2018

Baharımsı Bir Gün

Merhaba, sevgili Yorum okuyucuları..
Ocak ayını geride bıraktığımız şu günlerde, adeta baharı çağrıştıran ılık bir hafta geçirdik.
Güneş ve ılık havanın etkisiyle,bir bardak demli çayın buharında canlanıveren;Leylaklar,Kayısı çiçekleri, ve rengarenk kelebekler…
Ve hiç susmayan iç sesim;
“Ey toprak ana en az senin kadar hasretiz bahara !”
Çay bitti,gün döndü,hava karardı.Buza kesti hayaller
Dönelim gerçeklere..

Gözümüz,kulağımız Afrin!
Afrin’de gerçekleşen ‘Zeytin Dalı harekatı’ tüm hızıyla devam ediyor. Terör örgütü,ağır zaiyatlar verirken,milletce dualarımızla,kurbanlarımızla manen ordumuzun yanındayız. Amasya Belediye Başkanlığı ve Hayat Can Derneği organizesinde “Mehmetçiğimiz Üşümesin,Mehmetçiğimiz düşünmesin” kampanyası kapsamında termal çamaşır ve çorap Amasya’lı yardımseverlerin katkısıyla ‘Zeytin Dalı Harekatı’na katılan Mehmetçiklere gönderilecek.

Gezinirken haber sitelerinde bir başlığa takıldı gözüm..

“Tokat’lı Teyzeler Mehmetçiğe dolma sardı”

Bir Tokat”lı olarak gurur duydum o elleri öpülesi teyzelerle.
Anadolu,Anadolu dedim,
Ana dolusun sen Ana!
Turhal’lı analar durur mu hiç ?
İçlik örmüşler
Nene hatunu anımsadım birden,
93 harbinde,Osmanlı’nın o muazzam direnişine;3 aylık çocuğunu bırakarak, ”evladım anasız yaşayabilir, ama vatansız yaşayamaz” diyen o yüce gönüllü anayı minnetle andım.
Ve bu direnişe kalben katıldım.

 

Anadolu’ya Anadolu denmesine sebep olan efsaneyi bilir misiniz ?

Anadolu isminin nereden gelmiş olabileceğine dair günümüze kadar gelen iki efsane bulunmaktadır. Bu efsanelerin meşhuru ise, Taşlıca köyünde meydana gelmiş olan bir olaya dayanır. Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı olan Alaaddin Keykubat, Başköy Rum Kalesini fethetmek ister ve burayı fethetmek üzere yola çıkar.
Yolda ise, Taşlıca köyüne uğrar.Bu köyde ise, buraya yıllar öncesinden gelip yerleşmiş olan kadın erenlerden Kırmızı Ebe ve de oğlu Oruç yaşar.
Bu köye gelen Türk askerler, Kırmızı Ebe tarafından sevgiyle karşılanır ve Kırmızı Ebe askerlere ayran ikram etmek ister.Kırmızı Ebe yayıkta yeni olarak hazırlamış olduğu ayranı askerle ikram etmek üzere orada bulunan taş oluğa döker. Askerler ise, bu ayrandan içmek ve de mataralarını doldurmak için sıraya girerler.Keramet odur ki,taş oluktaki ayran bitmez. Bu olay ise, Kırmızı Ebe’nin evliyadan ve üzerinde bir keramet olduğunun göstergesi olarak yorumlanır. Askerler teker teker ayran içerken ve de kaplarını doldururlarken Kırmızı Ebe ve askerler arasında bir diyalog yaşanır.

-“Doldurun Gazilerim”

-“Doldurun yavrularım,”

-“Ana, dolu.”
Anadolu isminin bu diyalogdan geldiği söylenir.

 

Allah Kahraman Türk Ordumuzu, Muzaffer eylesin.

Mutlu Haftalar..

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle