logo

reklam

“Benim savaşım bitmedi. Şimdi cehaletle savaşım başlıyor.”


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Amasya’da okuma yazma bilmeyenlerin yüzde 82’si kadın !

Ben demiyorum. Türkiye İstatistik Kurumunun verileri söylüyor.Bu raporu okur okumaz şaka mı bu dedim,hayır eğer şakaysa çok kötü, değilse inanın korkunç. Sadece Amasya’da değil ülke genelinde de rakamlar aynı ve okumayan kadın sayısı çoğunlukta.
“TÜİK verilerine göre ise, Türkiye’de, 25 ve üzeri yaşta olup okuma-yazma bilmeyen toplam nüfus oranı %5,4 iken; bu oran erkeklerde %1,8 kadınlarda ise %9’dur.”
Amasya’nin okur yazarlık oranıda hiç iç açıcı değil
Amasya ilinde 6 yaş ve üzeri nüfusta okuma yazma bilmeyenlerin (9.927) kişiden yüzde 17’lik kısım erkekler yüzde 82’lik kısmını kadınlar oluşturuyor..

Türkiye’nin ve Amasya’nın okur -yazar haritası bu maalesef.

Okuma yazma bilememenin kadınların üzerinde toplumsal açıdan ne denli zor olduğunu, okuma yazma bilen bir insanın anlaması elbetteki olanaksız. Ancak şahit olarak anlamaya çalışıyoruz.Bir seferinde temizlik malzemelerin olduğu reyonda bir seyler almak icin bakınıyordum,yanıma yöresel şalı üzerinde genç bir kadın gelip;bir kağıt uzattı bana “bu şampuandan burada var mı bir bakıversen” demişti eşi de yanındaydı.Okuyamadığını anlamıştım, o kadın için fena bir durumdu bu.Gözlerinde gördüğüm o mahcubiyet duygusu inanın okuyamamanın eksikliğinden başka bir şey değildi.
Tam bir yıkım.
O gün sadece doğu bölgelerinde ve kırsalda kadınların okuyamadığını düşünmüştüm.Bu raporla görüyorum ki durum sandığımız gibi değil.Şunu da söylemeliyim ki bir insanın elinden, özellikle bir kadın elinden eğitim hakkını elinden almak,onu bir ömür boyu karanlık hücreye mahkum etmektir. Koşullar her ne kadar çetin olursa olsun,bir kadın mutlaka okur ve yazar olmalı.Şunu söylemekte kalaycılık gibi geliyor bana”Köyümde okuma yazma kursu yok, imkânım yok,öğreten yok”
Bunlar karanlıkta kalmak için bahaneler.
Günümüzde okumak isteyen her insana devlet bir sürü olanaklar tanıyor.Belediyeler bunun için inanılmaz çalışmalar yapıyor.Bunlar da olmasa bulundukları köy veya kasaba her neyse oradaki görevli öğretme bu durum bildirilse eminim kendi imkânlarıyla yardımcı olacaktır.
Yeterki okur yazar olmak istesin kadın.

Bır kadının karanlığı tüm aileye etkiler.

Dış dünyamızı adeta izole eden herşey metinden ibaret. Okuma yazma bilmeyen bir insan için bunların dışında kalmak;sosyal hayatında kaygıları olan,özgüveni oluşmamış eksik bir birey halinde varlığını sürdürür.Gideceği yeri bulamayan, bankamatikten biri olmadan para çekemeyen hangi otobüse bineceğini bilmeyen,imza atamayan bağımlı bireyler haline gelirler.. hal böyle olunca aile içerisindeki çocuklar da bu durumdan nasibini alır. Eğer o çocukları okur yazar olmaları için tetikleyecek geçerli sebebleri yoksa,üzgünüm ama o çocuklar da karanlıkta kalır.

Ne olur, bu yazıyı okurken çevrenizde okuma-yazma öğrenme fırsatı verilmemiş insanlar ve özellikle kadınlar varsa mutlaka bir kursa ya da yetkili bir isme yönlendirme yapın.
Yardım edin,hatta siz öğretin.
Gözleri görmeyen bir hastayı ,ışığa kavuşturmak gibi bir şey bu.
Bir kadının karanlığı,tüm dünyaya yansır.
Lütfen kulak verin bu çağrıma..
Kulak verin ki..
Yarınlarımız ilk bahar güneşi gibi ışıl ışıl olsun.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Propaganda

  04 Mart 2019 Köşe Yazıları

  " Sözler cephanelerden daha güçlüdür"  Propaganda kelimesini gerek sosyal medyada, haber bültenlerinde, gerek topluluk önü konuşmalarda pek çok kez duymuşsunuzdur. Dünya tarihine damga vuran bu kelimenin tarihsel süreçlerini ve psikolojik boyutlarını gelin hep birlike inceleyelim. Propaganda kelime anlamıyla, Bir öğretiyi, düşünceyi, inancı, siyasayal ideolojiyi başkalarına tanıtmak, benimsetmek, yaymak gereğiyle sözle, yazıyla ve benzeri türlü araçlarla, yollarla gerçekleştirilen her türlü çalışmalara verilen addır. Yalnızca siyasi olarak d...
 • 14 Şubat ve Reklâm İlişkisi

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Yaşamsal döngümüzün temeline, sevgiyi, hoşgörüyü ve tahammülü yerleştirdiğimiz zamanlar artık çok uzağımızda kaldı maalesef. Şimdi bu yapının temelini daha fazla alışverişler , doyumsuz alışverişler alır oldu.Daha fazla alışverişin zihince bir açıklaması vardı elbet "Al onu çünkü sen önemlisin, al çünkü sen biriciksin, eğer onu almazsan önemli insan olmazsın" piskoloji bilimi de reklâm ve tüketim sektöründen yanaydı. En önemli verilerini bu uğurda paspas ettiler. Reklâmlarda kullanılan dil, kurgulanan kısa ve etkili filmlerin uyarı amaçlı olma...
 • Amasya Seçmeni ve Adayları

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Çöplerin iyi toplanması, şehrin temizliği, kaldırım yapımı ve altyapının yeterli olması seçmeni tatmin etmemektedir. Bunların ötesinde belediye başkanın yenilikçi ve şehrinin kalkınmasında öncü olmasını beklemektedir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Amasya'da 7 ilçe ve bir belde olmak üzere 8 belediye için seçim yapılacak. Aynı zamanda 8 belediyenin belediye meclis üyesi de bu seçimde belirlenecek. İl Genel Meclisi içinde 7 ilçede seçim yapılacak. Muhtarlık seçimleri ise köy ve mahalle bazında yapılacak. Sizden olanlara oy verin Aday pr...
 • Seçmenin Aday Profili

  15 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim birimleri olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yönüyle de demokratik değerlerle birlikte anılmaktadırlar. Yerel yönetimlerden beklenen demokratik değerlerin gerçekleşmesi ya da gerçek anlamda demokratik yerel yönetimlerin varlığı için belki de en önemli mekanizma yerel seçimlerdir. Yerel yönetim organlarının gerçek anlamda yerel halkı temsil etmesi, yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması...
hd porno sikis izle