logo

reklam

“Benim savaşım bitmedi. Şimdi cehaletle savaşım başlıyor.”


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Amasya’da okuma yazma bilmeyenlerin yüzde 82’si kadın !

Ben demiyorum. Türkiye İstatistik Kurumunun verileri söylüyor.Bu raporu okur okumaz şaka mı bu dedim,hayır eğer şakaysa çok kötü, değilse inanın korkunç. Sadece Amasya’da değil ülke genelinde de rakamlar aynı ve okumayan kadın sayısı çoğunlukta.
“TÜİK verilerine göre ise, Türkiye’de, 25 ve üzeri yaşta olup okuma-yazma bilmeyen toplam nüfus oranı %5,4 iken; bu oran erkeklerde %1,8 kadınlarda ise %9’dur.”
Amasya’nin okur yazarlık oranıda hiç iç açıcı değil
Amasya ilinde 6 yaş ve üzeri nüfusta okuma yazma bilmeyenlerin (9.927) kişiden yüzde 17’lik kısım erkekler yüzde 82’lik kısmını kadınlar oluşturuyor..

Türkiye’nin ve Amasya’nın okur -yazar haritası bu maalesef.

Okuma yazma bilememenin kadınların üzerinde toplumsal açıdan ne denli zor olduğunu, okuma yazma bilen bir insanın anlaması elbetteki olanaksız. Ancak şahit olarak anlamaya çalışıyoruz.Bir seferinde temizlik malzemelerin olduğu reyonda bir seyler almak icin bakınıyordum,yanıma yöresel şalı üzerinde genç bir kadın gelip;bir kağıt uzattı bana “bu şampuandan burada var mı bir bakıversen” demişti eşi de yanındaydı.Okuyamadığını anlamıştım, o kadın için fena bir durumdu bu.Gözlerinde gördüğüm o mahcubiyet duygusu inanın okuyamamanın eksikliğinden başka bir şey değildi.
Tam bir yıkım.
O gün sadece doğu bölgelerinde ve kırsalda kadınların okuyamadığını düşünmüştüm.Bu raporla görüyorum ki durum sandığımız gibi değil.Şunu da söylemeliyim ki bir insanın elinden, özellikle bir kadın elinden eğitim hakkını elinden almak,onu bir ömür boyu karanlık hücreye mahkum etmektir. Koşullar her ne kadar çetin olursa olsun,bir kadın mutlaka okur ve yazar olmalı.Şunu söylemekte kalaycılık gibi geliyor bana”Köyümde okuma yazma kursu yok, imkânım yok,öğreten yok”
Bunlar karanlıkta kalmak için bahaneler.
Günümüzde okumak isteyen her insana devlet bir sürü olanaklar tanıyor.Belediyeler bunun için inanılmaz çalışmalar yapıyor.Bunlar da olmasa bulundukları köy veya kasaba her neyse oradaki görevli öğretme bu durum bildirilse eminim kendi imkânlarıyla yardımcı olacaktır.
Yeterki okur yazar olmak istesin kadın.

Bır kadının karanlığı tüm aileye etkiler.

Dış dünyamızı adeta izole eden herşey metinden ibaret. Okuma yazma bilmeyen bir insan için bunların dışında kalmak;sosyal hayatında kaygıları olan,özgüveni oluşmamış eksik bir birey halinde varlığını sürdürür.Gideceği yeri bulamayan, bankamatikten biri olmadan para çekemeyen hangi otobüse bineceğini bilmeyen,imza atamayan bağımlı bireyler haline gelirler.. hal böyle olunca aile içerisindeki çocuklar da bu durumdan nasibini alır. Eğer o çocukları okur yazar olmaları için tetikleyecek geçerli sebebleri yoksa,üzgünüm ama o çocuklar da karanlıkta kalır.

Ne olur, bu yazıyı okurken çevrenizde okuma-yazma öğrenme fırsatı verilmemiş insanlar ve özellikle kadınlar varsa mutlaka bir kursa ya da yetkili bir isme yönlendirme yapın.
Yardım edin,hatta siz öğretin.
Gözleri görmeyen bir hastayı ,ışığa kavuşturmak gibi bir şey bu.
Bir kadının karanlığı,tüm dünyaya yansır.
Lütfen kulak verin bu çağrıma..
Kulak verin ki..
Yarınlarımız ilk bahar güneşi gibi ışıl ışıl olsun.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Züğürt Çeneler ve Nasa

  03 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Dünyada güzel şeyler oluyor.(!) NASA'nın Mars keşif aracı InSight Kızıl Gezegen'in yüzeyine iniş yaptı. Türkiye'de populer gündem unsurları yine zirvede . Şeyma ile Acun boşandı. Şeyma'nın nafakası 125 bin tl. Şeyma lüks hayatına veda etmiş. Vah, vah. Her zamanki gibi zenginin malı , züğürt çeneleri yoruyordu.Çalışmadan, terlemeden zenginlik özlemi içinde olan insanların, başkalarının imkânlarını, kazançlarını, harcamalarnı, konuş konuş bitirememeleri çok doğaldı. Durun bu kadar değil. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne de taşındı kon...
 • Bostancı Farķı

  05 Kasım 2018 Köşe Yazıları

  Bu hafta kalemi alınca elime kendime bir söz verdim. Gündeme karışmak yok, laf olsun diye konuşmak yok. Hulâsa keyfimi de bozmaya gerek yok. Haftalık rutin programımı yırtıp kendime yeni bir program hazırladım. Haber programlarından, sosyal medyadan ve akademik okumalardan mümkün olduğunca kaçacaktım. Hande'lin Largosunu dinleyecek,dünyada olup bitenlerden habersiz, toprakta yalın ayak gezmenin keyfi ve enerjisiyle atıştırmalık okumalar yapıp, geçici körlüğün verdiği hazza sıkı sıkıya tutunacaktım. Olmadı. Yine kendimi haber sitelerinde, gezini...
 • Halkın sesi olmaya.., Devam ediyoruz!

  22 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Kurulduğu günden bu yana Amasya'nın gündeminin nabzına ışık tutan Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi 2019 Mahalli İdareler seçimi önceside halkın sesi olmaya devam ediyor. Okurlarıyla buluştuğu ilk günden bu yana doğru, tarafsız habercilik anlayışıyla vatandaşları bilgilendiren Yorum Gazetesi ilkeli haberleriyle de okurlarının takdirini kazanmaya devam ediyor. Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi, sizlerin de desteğiyle gelecek için kentin tek sesi olmayı hedefliyor. Amasya halkına en iyi şekilde hizmet etmeyi amaç edinen Yorum Gazetesi, sayfa sütunlar...
 • “Havalardan, havalardan”

  21 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Sabah uyandınız, başınız ağrıyor. Canınız kahvaltı yapmak istemiyor,gözünüzün önünde duran sucuklu tost sizin için bir anlam ifade etmiyor, vücudunuz ekseriyetle yorgun,zihniniz allak bullak ise;" havalardan", "havalardan". Sonbaharın gelmesi bir dert, sonbahar psikolojisiyle baş etmek ayrı bir dert. Gümüş gri yorganını üzerine çekiveren gökyüzünün altında, hüzünden kasvetten boğulanları,görmek de mümkün. Ne giyeceğini,ne hissedeceği bilmeyenleri de.Bir güneşli, bir yağmurlu havanın değişkenliği ruhumuza da sirayet ediverdi resmen. Bu a...
hd porno sikis izle