logo

reklam

Bir Fıkra Bin Düşün


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

“İnanç ,görünmeyene inanmaktır; görünmeyene inanırsanız başkalarının görmediklerini görebilirsiniz” Der Nasreddin Hoca..

Merhaba, sevgili Yorum okuyucuları. Ben Aysun. Buraya güzellikler ve sevgi bırakmak adına geldim. Eski ‘şehirli’ yeni Köylü’yümdür. Çocukluğumdan bu yana en büyük tutkum, kitaplar ve şiir yazmaktır. Köy’de yaşayan bir insan olarak, kuşların cıvıltısına, Mevsimlerin büyüleyici geçişlerine tanıklık etmekle geçiyor günlerim. Bu günleri, gözümden, gönlümden, dilimden süzüp sizlerle paylaşacağım, kalemim yettiğince..

Yaşadığım yer, doğayla iç içe olmasından dolayı,iyiyi kötüyü ayırt etmemi sağladıysa da, bende bir çoğumuz gibi eski günleri ve çocukluğumu çok özlüyorum .

Eskiden böyle miydi her  şey?

Küçük, müstakil, bahçeli evlerden oluşan samimi sokaklarda yaşardı insanlar. Birbirleriyle, daha yakın ilişkiler kurar acıyı ve mutluluğu paylaşırlardı. Kandil günü, komşunun evinde pişen un helvasının tadı gibiydi dostluklar. Şimdi ise, aynı apartmanda isimlerini bile bilmediği komşulara sahip oldu insanlar.

Komşuluk ilişkileri denilince aklıma, Nasreddin Hoca ve onun unutulmaz ders niteliğinde özdeyişleri gelir.. Bu hafta sizlere, Anadolu insanının, yapısını, düşüncesini, olaylara bakış açısını fıkralarla anlatan, soyut düşünür: Nasreddin Hoca’dan bahsetmek isterim. Eskişehir’in İlçesi Sivrihisar’a bağlı Hortul köyü’nde doğan hoca, medrese eğitimini tamamladıktan sonra imamlık yapar. Halkın kendisine olan aşırı sevgisi, yaşamıyla ilgili söylentilere karışmış olsa da ,yer yer olağanüstü nitelik kazandırmıştır ona. Hatta Selçuklu Sultanlarıyla tanıştığı, Mevlana ile dost olduğu bile söylentiler arasındadır.

Nasreddin Hoca, Toplumsal olaylara, sosyal problemlere mizahi bir üslup katarak, ne kadar ilim ve edep sahibi bir veli olduğu ortaya koyar. İyilikleri bildiren, doğruya sevk eden, biri olmak onun işiydi! Komşuluk, dostluk ve ticari ilişkilerde; toplumda eksik ve bozuk yönleri düzeltmek maksadı ile nükteler dile getirmiştir.

“Bütün kaynaklardan çıkarılacak sonuca göre, Nasreddin Hoca, moğol istilasından bunalan, Anadolu insanının gülen yüzüdür” onda, Türk halkının saflık, hazır cevaplık, sağduyu, nüktedanlık, gibi özellikleri yoğunlaşmıştır. Halk onu “bilge kişisi” olarak ilan etmiştir.”Güldürürken, düşündürebilmiştir..

DÜNYA KAÇ METRE

Arkadaşlarından biri Hocaya sorar: -Hoca, Dünya kaç metre?

Tam o sırada bir cenaze geçiyormuş yanlarından. Hoca onu göstererek:

-Ona sor! Bak, ölçmüş biçmiş, gidiyor!..

Mutlu Haftalar! Sevgiyle ve sağlıcakla kalın.

Share
365 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ne olur ‘çocuklar’ bir yere kaybolmasın !

  26 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Bu hafta bu yazıyı kaleme almak için sabırsızlıkla bekledim.Müsadenizle bu köşe aracalığıyla; Amasya'yı durmadan ileriye götüren, Amasya'nın yükselişini azmi ile inşa eden Belediye Başkanımız Cafer Özdemir 'e minnetlerimi sunmak isterim. Biliyorsunuz, "Yeşilırmak Şişirme Projesi" Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyor. Bu Amasya halkı için büyük gurur. Yeşilırmak elektrik üretecek, aynı zamanda da yeni yapılan Amasya Belediyesi'nin hizmet binasında üretilen elektrikten kullanılacak.Bu Amasya için bir devrim. Ve şunu da söylemek isterim ki son g...
 • 15 Temmuz Milli Birlik Destanı

  16 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Bir önceki darbenin üzerinden tam tamına 36 yıl geçtikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ,içinde bir ahtopot gibi kol saran,fetö örgütünün köpeği olmuş, bir kaç hayâ yoksunu general ve askeri personelin devletin topuyla tankıyla halkı esir almaya kalkma aptallığına düştükleri günün adıdır 15 Temmuz.Çok şükür ki ihanet gişimleri halkın sokağa çıkması ile başarısızlıkla sonuçlanmış,halk onları kendi imkanlarıyla hezimete uğratmıştı. Milli Birlik Destanı Bu yazıyı kaleme almam kolay olmadı,hiç kolay olmadı hemde.O kabus geceyi bir kez daha ha...
 • Vicdanımızı mı gömdük toprağa yoksa çocukları mı?

  13 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Aslında bu yazının girişini iki ana başlıkla toplayabilirdim. Ama yapmadım. Hicbir şey istediğimiz gibi de olmadı,varsın olmasın.Kimileri tatil planları yapa dursun,kimileri bulunduğu mevcut durumu beğenmeyip statü yarışına girsin ,kimileri evine Allah ne verdiyse onu götürsun. Ha birileri de aman suya sabuna dokunmasın. Birileri de böyle benim gibi konuşup dursun;köyün meczubuyuz ne de olsa! Bir hafta boyunca sustum, yazmayacaktım. Leyla'lardan Eylül'lerden bahsedip acımıza kazma vurmayacaktım; ta ki 2 yaşındaki Sami Yusuf öldürülene ...
 • Sevgisizlik Çağı,Tahammülsüzlük İklimi

  03 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Güneşe gülle at, karartır mı hiç? Allah sevmediğini yaratır mı hiç? İnsan olan insan darıltırmı hiç? Haksızlık haksızın özünden olur"  Bu güzel dizeler kime mi ait ? Bozkurun tezenesi,türkülerin öznesi,gönül duvarmıza güneşinden ışık sızdıran Neşet Ertaş'a tabi.. Nereden esti "Aa Aysun" dediğinizi duyar gibi oluyorum.Haklısınız elbet.Seçimler bitti,bir rahat nefes almak hemde Neşet Ertaş'ı size bir kez daha hatırlatmak; ruhunuza onun türküleriyle dokunmak istedim. Çünkü buna ihtiyacımiz var. Çağ sevgisizlik ve zulüm çağı ,iklim tahammülsüzl...
hd porno sikis izle