logo

reklam

Bir Fıkra Bin Düşün


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

“İnanç ,görünmeyene inanmaktır; görünmeyene inanırsanız başkalarının görmediklerini görebilirsiniz” Der Nasreddin Hoca..

Merhaba, sevgili Yorum okuyucuları. Ben Aysun. Buraya güzellikler ve sevgi bırakmak adına geldim. Eski ‘şehirli’ yeni Köylü’yümdür. Çocukluğumdan bu yana en büyük tutkum, kitaplar ve şiir yazmaktır. Köy’de yaşayan bir insan olarak, kuşların cıvıltısına, Mevsimlerin büyüleyici geçişlerine tanıklık etmekle geçiyor günlerim. Bu günleri, gözümden, gönlümden, dilimden süzüp sizlerle paylaşacağım, kalemim yettiğince..

Yaşadığım yer, doğayla iç içe olmasından dolayı,iyiyi kötüyü ayırt etmemi sağladıysa da, bende bir çoğumuz gibi eski günleri ve çocukluğumu çok özlüyorum .

Eskiden böyle miydi her  şey?

Küçük, müstakil, bahçeli evlerden oluşan samimi sokaklarda yaşardı insanlar. Birbirleriyle, daha yakın ilişkiler kurar acıyı ve mutluluğu paylaşırlardı. Kandil günü, komşunun evinde pişen un helvasının tadı gibiydi dostluklar. Şimdi ise, aynı apartmanda isimlerini bile bilmediği komşulara sahip oldu insanlar.

Komşuluk ilişkileri denilince aklıma, Nasreddin Hoca ve onun unutulmaz ders niteliğinde özdeyişleri gelir.. Bu hafta sizlere, Anadolu insanının, yapısını, düşüncesini, olaylara bakış açısını fıkralarla anlatan, soyut düşünür: Nasreddin Hoca’dan bahsetmek isterim. Eskişehir’in İlçesi Sivrihisar’a bağlı Hortul köyü’nde doğan hoca, medrese eğitimini tamamladıktan sonra imamlık yapar. Halkın kendisine olan aşırı sevgisi, yaşamıyla ilgili söylentilere karışmış olsa da ,yer yer olağanüstü nitelik kazandırmıştır ona. Hatta Selçuklu Sultanlarıyla tanıştığı, Mevlana ile dost olduğu bile söylentiler arasındadır.

Nasreddin Hoca, Toplumsal olaylara, sosyal problemlere mizahi bir üslup katarak, ne kadar ilim ve edep sahibi bir veli olduğu ortaya koyar. İyilikleri bildiren, doğruya sevk eden, biri olmak onun işiydi! Komşuluk, dostluk ve ticari ilişkilerde; toplumda eksik ve bozuk yönleri düzeltmek maksadı ile nükteler dile getirmiştir.

“Bütün kaynaklardan çıkarılacak sonuca göre, Nasreddin Hoca, moğol istilasından bunalan, Anadolu insanının gülen yüzüdür” onda, Türk halkının saflık, hazır cevaplık, sağduyu, nüktedanlık, gibi özellikleri yoğunlaşmıştır. Halk onu “bilge kişisi” olarak ilan etmiştir.”Güldürürken, düşündürebilmiştir..

DÜNYA KAÇ METRE

Arkadaşlarından biri Hocaya sorar: -Hoca, Dünya kaç metre?

Tam o sırada bir cenaze geçiyormuş yanlarından. Hoca onu göstererek:

-Ona sor! Bak, ölçmüş biçmiş, gidiyor!..

Mutlu Haftalar! Sevgiyle ve sağlıcakla kalın.

Share
461 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bostancı Farķı

  05 Kasım 2018 Köşe Yazıları

  Bu hafta kalemi alınca elime kendime bir söz verdim. Gündeme karışmak yok, laf olsun diye konuşmak yok. Hulâsa keyfimi de bozmaya gerek yok. Haftalık rutin programımı yırtıp kendime yeni bir program hazırladım. Haber programlarından, sosyal medyadan ve akademik okumalardan mümkün olduğunca kaçacaktım. Hande'lin Largosunu dinleyecek,dünyada olup bitenlerden habersiz, toprakta yalın ayak gezmenin keyfi ve enerjisiyle atıştırmalık okumalar yapıp, geçici körlüğün verdiği hazza sıkı sıkıya tutunacaktım. Olmadı. Yine kendimi haber sitelerinde, gezini...
 • Halkın sesi olmaya.., Devam ediyoruz!

  22 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Kurulduğu günden bu yana Amasya'nın gündeminin nabzına ışık tutan Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi 2019 Mahalli İdareler seçimi önceside halkın sesi olmaya devam ediyor. Okurlarıyla buluştuğu ilk günden bu yana doğru, tarafsız habercilik anlayışıyla vatandaşları bilgilendiren Yorum Gazetesi ilkeli haberleriyle de okurlarının takdirini kazanmaya devam ediyor. Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi, sizlerin de desteğiyle gelecek için kentin tek sesi olmayı hedefliyor. Amasya halkına en iyi şekilde hizmet etmeyi amaç edinen Yorum Gazetesi, sayfa sütunlar...
 • “Havalardan, havalardan”

  21 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Sabah uyandınız, başınız ağrıyor. Canınız kahvaltı yapmak istemiyor,gözünüzün önünde duran sucuklu tost sizin için bir anlam ifade etmiyor, vücudunuz ekseriyetle yorgun,zihniniz allak bullak ise;" havalardan", "havalardan". Sonbaharın gelmesi bir dert, sonbahar psikolojisiyle baş etmek ayrı bir dert. Gümüş gri yorganını üzerine çekiveren gökyüzünün altında, hüzünden kasvetten boğulanları,görmek de mümkün. Ne giyeceğini,ne hissedeceği bilmeyenleri de.Bir güneşli, bir yağmurlu havanın değişkenliği ruhumuza da sirayet ediverdi resmen. Bu a...
 • O Benim Başkanım

  16 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Siyaset, Tüm Manşetler

  Seçimlerin yaklaşması ile birlikte partilerin aday belirleme sürecini de hızlandırdı. Genelde temayül yoklamasıyla adaylarını belirleyeren AK Parti, bu sefer adaylarını seçim bölgesinde halkı tarafından sevilen ve istenilen kişilerden oluşan bir liste hazırlayacağı bekleniyor. Yerel seçimle genel seçimin dinamiğinin farklı olduğunu bilerek başlamalıyız. Yerel seçimlerde seçim sonucunu belirleyecek birinci etken adayın kim olduğudur. İkincisi siyasal partinin iktidar olma hevesinin ya da vatandaşa vereceği umudun ne kadar güçlü olduğu önemlid...
hd porno sikis izle