logo

reklam

Bir Fıkra Bin Düşün


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

“İnanç ,görünmeyene inanmaktır; görünmeyene inanırsanız başkalarının görmediklerini görebilirsiniz” Der Nasreddin Hoca..

Merhaba, sevgili Yorum okuyucuları. Ben Aysun. Buraya güzellikler ve sevgi bırakmak adına geldim. Eski ‘şehirli’ yeni Köylü’yümdür. Çocukluğumdan bu yana en büyük tutkum, kitaplar ve şiir yazmaktır. Köy’de yaşayan bir insan olarak, kuşların cıvıltısına, Mevsimlerin büyüleyici geçişlerine tanıklık etmekle geçiyor günlerim. Bu günleri, gözümden, gönlümden, dilimden süzüp sizlerle paylaşacağım, kalemim yettiğince..

Yaşadığım yer, doğayla iç içe olmasından dolayı,iyiyi kötüyü ayırt etmemi sağladıysa da, bende bir çoğumuz gibi eski günleri ve çocukluğumu çok özlüyorum .

Eskiden böyle miydi her  şey?

Küçük, müstakil, bahçeli evlerden oluşan samimi sokaklarda yaşardı insanlar. Birbirleriyle, daha yakın ilişkiler kurar acıyı ve mutluluğu paylaşırlardı. Kandil günü, komşunun evinde pişen un helvasının tadı gibiydi dostluklar. Şimdi ise, aynı apartmanda isimlerini bile bilmediği komşulara sahip oldu insanlar.

Komşuluk ilişkileri denilince aklıma, Nasreddin Hoca ve onun unutulmaz ders niteliğinde özdeyişleri gelir.. Bu hafta sizlere, Anadolu insanının, yapısını, düşüncesini, olaylara bakış açısını fıkralarla anlatan, soyut düşünür: Nasreddin Hoca’dan bahsetmek isterim. Eskişehir’in İlçesi Sivrihisar’a bağlı Hortul köyü’nde doğan hoca, medrese eğitimini tamamladıktan sonra imamlık yapar. Halkın kendisine olan aşırı sevgisi, yaşamıyla ilgili söylentilere karışmış olsa da ,yer yer olağanüstü nitelik kazandırmıştır ona. Hatta Selçuklu Sultanlarıyla tanıştığı, Mevlana ile dost olduğu bile söylentiler arasındadır.

Nasreddin Hoca, Toplumsal olaylara, sosyal problemlere mizahi bir üslup katarak, ne kadar ilim ve edep sahibi bir veli olduğu ortaya koyar. İyilikleri bildiren, doğruya sevk eden, biri olmak onun işiydi! Komşuluk, dostluk ve ticari ilişkilerde; toplumda eksik ve bozuk yönleri düzeltmek maksadı ile nükteler dile getirmiştir.

“Bütün kaynaklardan çıkarılacak sonuca göre, Nasreddin Hoca, moğol istilasından bunalan, Anadolu insanının gülen yüzüdür” onda, Türk halkının saflık, hazır cevaplık, sağduyu, nüktedanlık, gibi özellikleri yoğunlaşmıştır. Halk onu “bilge kişisi” olarak ilan etmiştir.”Güldürürken, düşündürebilmiştir..

DÜNYA KAÇ METRE

Arkadaşlarından biri Hocaya sorar: -Hoca, Dünya kaç metre?

Tam o sırada bir cenaze geçiyormuş yanlarından. Hoca onu göstererek:

-Ona sor! Bak, ölçmüş biçmiş, gidiyor!..

Mutlu Haftalar! Sevgiyle ve sağlıcakla kalın.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Propaganda

  04 Mart 2019 Köşe Yazıları

  " Sözler cephanelerden daha güçlüdür"  Propaganda kelimesini gerek sosyal medyada, haber bültenlerinde, gerek topluluk önü konuşmalarda pek çok kez duymuşsunuzdur. Dünya tarihine damga vuran bu kelimenin tarihsel süreçlerini ve psikolojik boyutlarını gelin hep birlike inceleyelim. Propaganda kelime anlamıyla, Bir öğretiyi, düşünceyi, inancı, siyasayal ideolojiyi başkalarına tanıtmak, benimsetmek, yaymak gereğiyle sözle, yazıyla ve benzeri türlü araçlarla, yollarla gerçekleştirilen her türlü çalışmalara verilen addır. Yalnızca siyasi olarak d...
 • 14 Şubat ve Reklâm İlişkisi

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Yaşamsal döngümüzün temeline, sevgiyi, hoşgörüyü ve tahammülü yerleştirdiğimiz zamanlar artık çok uzağımızda kaldı maalesef. Şimdi bu yapının temelini daha fazla alışverişler , doyumsuz alışverişler alır oldu.Daha fazla alışverişin zihince bir açıklaması vardı elbet "Al onu çünkü sen önemlisin, al çünkü sen biriciksin, eğer onu almazsan önemli insan olmazsın" piskoloji bilimi de reklâm ve tüketim sektöründen yanaydı. En önemli verilerini bu uğurda paspas ettiler. Reklâmlarda kullanılan dil, kurgulanan kısa ve etkili filmlerin uyarı amaçlı olma...
 • Amasya Seçmeni ve Adayları

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Çöplerin iyi toplanması, şehrin temizliği, kaldırım yapımı ve altyapının yeterli olması seçmeni tatmin etmemektedir. Bunların ötesinde belediye başkanın yenilikçi ve şehrinin kalkınmasında öncü olmasını beklemektedir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Amasya'da 7 ilçe ve bir belde olmak üzere 8 belediye için seçim yapılacak. Aynı zamanda 8 belediyenin belediye meclis üyesi de bu seçimde belirlenecek. İl Genel Meclisi içinde 7 ilçede seçim yapılacak. Muhtarlık seçimleri ise köy ve mahalle bazında yapılacak. Sizden olanlara oy verin Aday pr...
 • Seçmenin Aday Profili

  15 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim birimleri olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yönüyle de demokratik değerlerle birlikte anılmaktadırlar. Yerel yönetimlerden beklenen demokratik değerlerin gerçekleşmesi ya da gerçek anlamda demokratik yerel yönetimlerin varlığı için belki de en önemli mekanizma yerel seçimlerdir. Yerel yönetim organlarının gerçek anlamda yerel halkı temsil etmesi, yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması...
hd porno sikis izle