logo

reklam

Biz Alışık Değiliz Sayın Vekilim…


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

18 yaşına gelen her Türk vatandaşının siyasetle seçimle mutlaka bir ilgisi vardır, Muhtar, Belediye Encümeni, Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi Üyesi, Milletvekili seçersiniz ve Yılardır Miletvekilleri seçtik Ankara’ya gönderdik bizleri temsil etsinler diye,

Bazıları bayramlarda seyranlarda uğradılar, bazılarını seçimlerden seçimlere gördük, bazılarını hiç göremedik, seçilirken bile görmediklerimize oy verdik seçildiler isimlerini radyo ajanslarında ya da haberlerde çok nadirde olsa gördük, isimlerine de olsa saygı duyduk. Çünkü onlar bizim Vekillerimiz di.

Ancak son zamanlarda şaşırarak alışık olmadığımız bir şekilde bizi temsil eden Vekilimizin sürekli aramızda olduğunu görüyoruz. Siyasete yeni bir bakış açısı getiren bir uygulamaya şahit oluyoruz.

Seçenlerle seçimler haricinde de ilgilenen Vekil gördük.

Bunu açıklayamıyor ve yorumlayamıyoruz.

Bizim alışık olmadığımız bir durum.

Son yapılan seçimlerden sonra her hafta sonunu seçildiği ve temsil etmekle yükümlü olduğu vatandaşları, hemşerileri arasında geçiren onların temsilcileri ve idarecilerini bir araya getirerek sorunları yerinde tespit eden ve çözen bir Milletvekili…

Aslında konuyu açıklamak gerekiyor, mecaz yada betimlemeyle anlatmak mümkün değil bunun için önceden örnek olması gerekiyor. Bundan önce ben böyle örnek bilmiyorum. Varsa siz bana yazın.

Amasya Milletvekili Haluk İpek her hafta sonu seçildiği il olan Amasya’ya geliyor, Merkezde ve sırası ile ilçelerde İdareciler ve Halkın seçtiği yerel yöneticileri bir araya getirerek sorunlar ve çözüm önerileri görüşülüyor ve çözümlerde ortak akıl ile karar veriliyor.

Gözlemlediğimiz kadarıyla Parti ve herhangi bir siyasi ayrımcılık yapılmadan, Amasya’mızın genel olarak geleceğini ilgilendiren güzel kararlar alınıyor ve hızlı bir şekilde de uygulanıyor.

Bu çalışma 1 Kasım 2015 seçimlerinden beri devam ediyor. Belki birçoğumuz duymuyor, yapılan bu çalışmalardan haberdar olmuyoruz, hatta bir yerde rast geldiğimiz bir sorunu “şöyle yapsalar iyi olur” dediğimiz bir konu bizi temsil edenler tarafından seçtiğimiz Vekile anlatılmış ve çözülmüştür.

Biz biliriz ki sorunlar Ankara ya gitmeden çözülmez.

Ama artık öyle değil her hafta sonu Ankara’da bizi temsil etmesi için seçtiğimiz Milletvekilimiz Amasya’ya kendisini seçenlerin arasına geliyor. Dinliyor, gözlemliyor, çözüm önerisi fikirlerini alıyor ve çözülmesi için gerekli çalışmalar yapılıyor.

Türkiye Genelinde yapılması gereken örnek bir çalışma, bence bütün Türkiye genelinde örnek alınarak uygulanması gerekir, her vatandaş Ankara’ya gidemez sorununu, sıkıntısını Vekiline iletemez, ama bu yöntemle iletişim hattı, aracı olmadan kurulacağından doğru çözümlere karar verilmiş olur.

Yönetimde etkileşim artacağından, yönetime halkın katılım oranı artmış olacak ve çözümler halkın istediği şekilde olacaktır. Halkın istediği çözümlerin yapılması, yapılan çalışmaların ve projelerin kabullenilme oranlarını artıracak birlik ve beraberliğin temeli daha da pekişecektir.

İnsana rüya gibi geliyor.

Uluslararası anlamda Demokrasi için örnek gösterilecek bir çalışmanın bizim Milletvekilimiz tarafından yapılması, çevremizde uygulanması ve böyle bir projenin içinde yaşıyor olmamız gelecek açısından heyecan verici bir durumdur.

Amasya Milletvekili Sayın Haluk İpek e sorulduğunda ise “İmkânlar kısıtlı, İstekler ise Sınırsızdır, Kısıtlı imkanlarla sınırsız istekleri karşılayacak şekilde hizmet verebilmek için bu istişare toplantılarımızı devam ettireceğiz, hizmet etmekle yükümlü seçilmiş ve atanmış idarecilerimizi bir araya getirdiğimiz bu toplantılar sonunda problemlerinin çoğunu görüşmüş, kısa vade ve uzun vadede çözmek amacıyla ortak akıl üretmiş oluyoruz.” diye mütevazi bir şekilde kısaca özetliyor.

Eski Türkiye zamanında seçtiğimiz vekillerin 5 yılda geldiğinden daha fazla ziyaret ve çalışmayı 3 ayda yapan Amasya Milletvekilimiz Sayın Haluk İpek’e çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz,

Her İle sizin gibi Vekiller seçilsin diye dua etmekten başka yapacak bir şeyimiz yok…

Biz bu duruma alışık değiliz ama mutluyuz ve keyifliyiz Sayın Milletvekilim,

 

Etiketler: » » » » » »
Share
1648 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Biz biriz.Ayrı gayrımız yok!

  19 Mart 2018 Genel, Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta İlyas ilk -Orta Okulunun hazırlamış olduğu "12 mart İstiklal Marşı'nın kabulu" ve "18 mart Çanakkale Şehitleri"Anma günü konulu program Amasya'da gerçekleşti. Şehitlerimiz saygıyla anıldı. Bir kez daha Tüm Şehitlerimizi saygıyla ve  rahmetle anıyoruz. Program genel akışı itibariyle Çanakkale'nin yüksek ruhunu ve başka hiç bir millette bulunmayan vatan sevgisini  göstermeyi hedefliyordu salondakilere. Kıbrıs Gazisi Hamit Tokmak'ın yaptığı konuşma hala kulaklarımda;konuşması boyunca onu ilgiyle ve hayranlıkla dinledim. Çanakka...
 • “Kadın Aile ve Toplumun köprüsüdür”

  07 Mart 2018 Köşe Yazıları

  "Kadın Aile ve Toplumun köprüsüdür" Afrin şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine de sabırlar diliyorum. Kılıçları keskin,dualarımız kalkan olsun. Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Yakacık köyündeki kadınlar,evlerinde altın günü yapmak yerine bir araya gelip kitap okuma günleri düzenlemişler. Ve hazırladıkları pasta börekleri okula götürüp,hem çocuklarda okuma arzusu uyandırıyorlar,hem de" altın günü " gibi gereksiz ve üretimsiz bir gün bir, önemli bir amaca dönüşüyor Bu fikrin sahibi olan öğretmen ve o köy kadınlarını yürekten tebrik...
 • AH GEÇMİŞ ZAMAN!

  22 Şubat 2018 Köşe Yazıları

    Karşı konulamayan bir özlemin adıdır,geçmiş zaman. Çocukluğumuz.. Annemizin,yaptığı o sıcacık kurabiyeleri yürütmeyi özlediğimiz zamanların tadı,şu an hangi anımıza denk gelebilir ? Ekmeğin üzerine yağ,bal sürüp sokağa fırladığımız günler.. Topaç çevirmece,çelik çomak.. Cevizine bilye ütmeler.. Parklar, bahçeler.. Soba üzerinde kestane kebap yapmanın inanılmaz mutluluğu, Yaz günleri eve gelen serin karpuzların tadı.. Derin bir ah çektim. Belki de hepimizin içinde aynı özlem vardır. Düşüp de dizlerimizin kan revan içinde k...
 • Yedi yıllık hasret son buldu !

  30 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Merhaba sevgili yorum okuyucuları Biliyorsunuz ki Pazar günü 6. olağan Amasya kongresi vardı. Aylar öncesinden başlamıştı hazırlıklar. Özlem ve umut doluydu onu bekleyen Halk .Yedi yıl aradan sonra ilkez geliyordu. Sokaklar,caddeler,evler bayram şenliğinde idi. Tarihi,doğası ve insanlarıyla bambaşka bir yere sahip olan Şehzadeler Şehri bir başka güzeldi o gün. Spor salonunda gerçekleşen kongrede onbinlerce insan soğuk havaya ve uzun mesafelere rağmen oradaydı. Ellerinde bayraklarlar,dillerinde marşlar, Annelerin kucağında küçücük ya...