logo

reklam

Biz Alışık Değiliz Sayın Vekilim…


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

18 yaşına gelen her Türk vatandaşının siyasetle seçimle mutlaka bir ilgisi vardır, Muhtar, Belediye Encümeni, Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi Üyesi, Milletvekili seçersiniz ve Yılardır Miletvekilleri seçtik Ankara’ya gönderdik bizleri temsil etsinler diye,

Bazıları bayramlarda seyranlarda uğradılar, bazılarını seçimlerden seçimlere gördük, bazılarını hiç göremedik, seçilirken bile görmediklerimize oy verdik seçildiler isimlerini radyo ajanslarında ya da haberlerde çok nadirde olsa gördük, isimlerine de olsa saygı duyduk. Çünkü onlar bizim Vekillerimiz di.

Ancak son zamanlarda şaşırarak alışık olmadığımız bir şekilde bizi temsil eden Vekilimizin sürekli aramızda olduğunu görüyoruz. Siyasete yeni bir bakış açısı getiren bir uygulamaya şahit oluyoruz.

Seçenlerle seçimler haricinde de ilgilenen Vekil gördük.

Bunu açıklayamıyor ve yorumlayamıyoruz.

Bizim alışık olmadığımız bir durum.

Son yapılan seçimlerden sonra her hafta sonunu seçildiği ve temsil etmekle yükümlü olduğu vatandaşları, hemşerileri arasında geçiren onların temsilcileri ve idarecilerini bir araya getirerek sorunları yerinde tespit eden ve çözen bir Milletvekili…

Aslında konuyu açıklamak gerekiyor, mecaz yada betimlemeyle anlatmak mümkün değil bunun için önceden örnek olması gerekiyor. Bundan önce ben böyle örnek bilmiyorum. Varsa siz bana yazın.

Amasya Milletvekili Haluk İpek her hafta sonu seçildiği il olan Amasya’ya geliyor, Merkezde ve sırası ile ilçelerde İdareciler ve Halkın seçtiği yerel yöneticileri bir araya getirerek sorunlar ve çözüm önerileri görüşülüyor ve çözümlerde ortak akıl ile karar veriliyor.

Gözlemlediğimiz kadarıyla Parti ve herhangi bir siyasi ayrımcılık yapılmadan, Amasya’mızın genel olarak geleceğini ilgilendiren güzel kararlar alınıyor ve hızlı bir şekilde de uygulanıyor.

Bu çalışma 1 Kasım 2015 seçimlerinden beri devam ediyor. Belki birçoğumuz duymuyor, yapılan bu çalışmalardan haberdar olmuyoruz, hatta bir yerde rast geldiğimiz bir sorunu “şöyle yapsalar iyi olur” dediğimiz bir konu bizi temsil edenler tarafından seçtiğimiz Vekile anlatılmış ve çözülmüştür.

Biz biliriz ki sorunlar Ankara ya gitmeden çözülmez.

Ama artık öyle değil her hafta sonu Ankara’da bizi temsil etmesi için seçtiğimiz Milletvekilimiz Amasya’ya kendisini seçenlerin arasına geliyor. Dinliyor, gözlemliyor, çözüm önerisi fikirlerini alıyor ve çözülmesi için gerekli çalışmalar yapılıyor.

Türkiye Genelinde yapılması gereken örnek bir çalışma, bence bütün Türkiye genelinde örnek alınarak uygulanması gerekir, her vatandaş Ankara’ya gidemez sorununu, sıkıntısını Vekiline iletemez, ama bu yöntemle iletişim hattı, aracı olmadan kurulacağından doğru çözümlere karar verilmiş olur.

Yönetimde etkileşim artacağından, yönetime halkın katılım oranı artmış olacak ve çözümler halkın istediği şekilde olacaktır. Halkın istediği çözümlerin yapılması, yapılan çalışmaların ve projelerin kabullenilme oranlarını artıracak birlik ve beraberliğin temeli daha da pekişecektir.

İnsana rüya gibi geliyor.

Uluslararası anlamda Demokrasi için örnek gösterilecek bir çalışmanın bizim Milletvekilimiz tarafından yapılması, çevremizde uygulanması ve böyle bir projenin içinde yaşıyor olmamız gelecek açısından heyecan verici bir durumdur.

Amasya Milletvekili Sayın Haluk İpek e sorulduğunda ise “İmkânlar kısıtlı, İstekler ise Sınırsızdır, Kısıtlı imkanlarla sınırsız istekleri karşılayacak şekilde hizmet verebilmek için bu istişare toplantılarımızı devam ettireceğiz, hizmet etmekle yükümlü seçilmiş ve atanmış idarecilerimizi bir araya getirdiğimiz bu toplantılar sonunda problemlerinin çoğunu görüşmüş, kısa vade ve uzun vadede çözmek amacıyla ortak akıl üretmiş oluyoruz.” diye mütevazi bir şekilde kısaca özetliyor.

Eski Türkiye zamanında seçtiğimiz vekillerin 5 yılda geldiğinden daha fazla ziyaret ve çalışmayı 3 ayda yapan Amasya Milletvekilimiz Sayın Haluk İpek’e çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz,

Her İle sizin gibi Vekiller seçilsin diye dua etmekten başka yapacak bir şeyimiz yok…

Biz bu duruma alışık değiliz ama mutluyuz ve keyifliyiz Sayın Milletvekilim,

 

Etiketler: » » » » » »
Share
1577 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vali Varol basınla buluştu!

  03 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Vali Dr. Osman Varol'un, göreve geldiğinden beri bu güne kadar geçen döneminin basın mensuplarıyla buluştuğu değerlendirme toplantısındaydık. Soru- cevap şeklinde geçen toplantıda Amasya'nın meseleleri hakkında basın mensupları sordu Vali Varol cevapladı. Vali bey ile ilk defa böylesine bir toplantıda bir araya geldik. Basın mensupları bunun ne kadar isabetli ve aslında geç kalınmış bir iş olduğunu dile getirdiler ve daha sık yapılmasını istediler. Ne diyelim; geç olsun da güç olmasın! Ayrıntılara geçmeden önce genel olarak toplantı hakkın...
 • Eski Bayramlar Var Ya..

  25 Haziran 2017 Köşe Yazıları

   Eski Bayramlar var ya diyen sohbetlerin hepsinde aslında yaşanılan güzel günlerin geri gelemeyeceğinin özlemi vardır. İşte bu özlemle hep hayıflanırız. Eski bayramlar Diye,  Eskiler geçen günleri geri gelmeyeceğini bilir, yenilerde o kadar güzel günleri yaşayamayacaklarını bilmezler. Aslında ne gariptir ki yıllar, yıllar sonra onlarda bu günleri eski bayramlar diye anacaklar yaşadıkları güzel günlerin farkında değiller. Yaşları orta yaşı geçenler için “Eski Bayramlar” cümlesi dillerine dolanmaya başlar, aslında eskiyen bayramlar değildir. Es...
 • KENAR ETKİSİ

  09 Haziran 2017 Köşe Yazıları

  Anton Pavloviç Çehov güzel hikâyeler yazan bir doktorduPek çok kimse onu doktorluğuyla hatırlamıyor.  S. Arthur C. Doyle gibi.Wright kardeşler bisiklet tamircisiydi, uçak yaptılar, havacılık sektörünü ortaya çıkardılar.Pastör kimyagerdi. Zamanının tıp eğitimini almadığı halde, kuduz aşısını buldu, çağdaş mikrobiyolojinin temelini attı. Mikroplar üzerine yaptığı çalışmaları çıkarırsanız tıp tarihinde büyük bir boşluk oluşması normal bir sonuçtur.Montessori doktordu yeni bir tarzla eğitimde ekol oluşturdu. Eğitimcileri kıskandırdı...
 • 27 Mayıs ve Darbeler; (Çılgın Türkler)

  28 Mayıs 2017 Köşe Yazıları

  27 Mayıs Türkiye Cumhuriyet tarihinde Demokrasi katili darbelerin ilk başlangıcıdır. En küçük sıkışıklıkta yada iktidardan uzak kalanların iktidara gelmesi amacıyla “Ordu Göreve” çağrısının sebebidir.Mazlum Milletin kendi seçtiği ve görev verdiği Devlet yöneticilerine kendi evlatlarının hücum etmesi, zalimlik yapması ve sonunda İdam etmesidir.Bu vahim olayları ancak kitaplardan okuduk, yaşayanlardan dinledik ve bir çok darbe veya denemeleri ile bizlerde büyüdük, 12 eylül’ü, ve zalimlikleri ile yaşadık, postmodern darbeler, internet andı...