logo

reklam

Biz Aslında Amasya’nın Kıymetini Bilmedik, Bilemedik.


facebook
Yılmaz Keten
yilmazketen@hotmail.com

Kıymet ve Bilmek kelimelerini aklımızın sağına ve soluna yerleştirdiğimizde ortasına düşen algı Amasya oluyor. Bu hesaplamalarda sonuçlarım hep aynı oluyor. Araya o kadar iki bilinmeyenli denklem yerleştirmeme ortalığı karıştıracak problemler koymama rağmen sonuçlar aynı oluyor. AmasyaXKıymet=Bilmedik(Bilemedik).

Güneyde ki il sınır taşından kuzey de ki taşa, doğudaki il sınır taşından batıda ki sınır taşına kadar biz kıymetini bilemedik, bizden öncekilerde bilemediler. Benim şehrim; içinde İris (Yeşilırmak) nehrinin aktığı geniş ve derin bir vadide kurulmuştur” diye anlatan Strabon’un kıymetini ve anlatmaya çalıştığı “Amasya bir zamanlar krallara aitti” sözünde “Kadim Şehir” sonucunu anlayamadık. “Amasya öyle bir Şehirdir ki, tenhasında bir at eşelense, toynağı bir medeniyete dokunur” sözünde ki bilmeceyi çözemedik.

Mitridat adında kralların yüzlerce yıl Amasya’da ölümüne savaş vermelerinin önemini ve Bizanslılarında iki yüzyıl boyunca saldırmalarında ki nedenleri kavrayamadık.

Türklerin Anadolu’ya geldiklerinde ilk yerleştikleri şehirler içinde Amasya olmasının nedenlerini bulamadık, Artukluları, Danışment gaziyi, Selçuklu sultanlarının Amasya’ya verdikleri önemi, Kadı Buhanettin’in Amasya’yı almak için harcadığı çabayı öğrenemedik.

Gelişen ve büyüyen Osmanlı devletinin durumunu görerek değerlendiren Amasya ileri gelenlerinin Sultan Yıldırım Beyazıt’a bir heyet gönderip gelin bizi Devletinize dâhil edin dileğinde bulunmalarında ki hikmeti anlayamadık.

Ankara savaşın da ki İhanet sarmalında Cihangir Sultan Yıldırım Beyazıd’ın ve Osmanlı Devletinin Timur elinde tutsak kaldığında şehirleri yerle bir ederek yıkan Timur ordusunun Amasya’ya dokunmamasındaki inceliği çözemedik.

Mağlup Sultanın sürgün şehzadesi Çelebi Mehmet’in Amasya’ya sığınmasında ki aidiyet duygusunu, Amasyalı ileri gelenlerin genç ve mazlum şehzadeye sahip çıkmaları, destekleyerek yüceltmelerini, Osmanlı’yı yeniden kurmalarında ki doğru tahlil ve gayreti hiç anlayamadık

Osmanlı Padişahlarında ki Amasya saygısını, şehzadelerin Amasya da yetiştirilmesindeki önemi kavrayamadık. Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman’a rağmen Şehzadesi Sultan Mustafa’ya sahip çıkmasın da ki Ahde vefayı yaşatamadık. Osmanlı kıymetini bilmiş oda bir zaman sonra talihsiz Şehzade Mustafa’nın idamı nedeniyle ceza olarak eyalet merkezinden sancak merkezine dönüşmüş ve kıymetinin bilinmeyen zamanları başlamıştır.

Tarihi kadim Amasya şehrine Kıbletül Ülema (Alimlerin merkezi), Türbetül Evliya (Evliyaların toplandığı yer), Darül Futuh (Fetihlerin çıkış yeri), Bağdadül Rum (Anadolu’nun Bağdadı), Medinetül Hükema (Akıl ve hikmet sahiplerinin şehri), Darül İzz (İzzet ve saadet yurdu) Kasr’ün Selatin (Padişahların köşkü) gibi isimler verilmesini öğrenmedik bile.

Mustafa Kemal 12 Haziran da Amasya ya geldiğinde Amasya Müftüsü Hacı Tevfik Efendi’nin “Paşam! Bütün Amasya emrinizdedir. Gazanız mübarek olsun” sözünün bir Devletin müjdecisi olduğunun önemini hala anlatamadık. Genç Türkiye Cumhuriyetinin mührünün basıldığı yer olmasına rağmen Cumhuriyet döneminde hiç kıymeti bilinmedi Amasya’nın.

Sel baskınları, depremler yangınlar kralların şehrini sürekli zayıflattı, yalı boyu konakları çürüdü, yıkıldı, tarihi Amasya mezarlıkları düzlenerek park yapıldı

Ortasından akan ırmağı kirlettik, sultanları, kralları unuttuk, manevi gücümüz evliyaları unuttuk, Amasya adına açan lalelerin kıymetini hiç bilmedik.

Elma’yı, Kirazı, bamya’yı, lahana’yı soğanı, sarımsağı hiç hesap etmedik. Bağları, bahçeleri. Bar dağı olmazsa bir dağı olur Amasya’nın dedik kıymet vermedik.

Dünyadaki cennet’te yaşadığımız görmezden geldik. Mütevazı ve alçak gönüllülükte en önde gelen insanların yaşadığı bu şehirde insanlarımızın daha doğrusu yetiştirdiğimiz insan hazinesinin de kıymetini bilmedik.

Bundan sonraki yazılarımızda Amasya da kıymet vermediklerimiz yada kıymetini bilmediklerimizle ilgili yazılar yazarak “değerlerimizi, kıymetini bilmemiz gerekenleri” kendi algımıza göre anlatmaya çalışacağız.

Etiketler: » » » » »
Share
1063 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 Temmuz Milli Birlik Destanı

  16 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Bir önceki darbenin üzerinden tam tamına 36 yıl geçtikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ,içinde bir ahtopot gibi kol saran,fetö örgütünün köpeği olmuş, bir kaç hayâ yoksunu general ve askeri personelin devletin topuyla tankıyla halkı esir almaya kalkma aptallığına düştükleri günün adıdır 15 Temmuz.Çok şükür ki ihanet gişimleri halkın sokağa çıkması ile başarısızlıkla sonuçlanmış,halk onları kendi imkanlarıyla hezimete uğratmıştı. Milli Birlik Destanı Bu yazıyı kaleme almam kolay olmadı,hiç kolay olmadı hemde.O kabus geceyi bir kez daha ha...
 • Vicdanımızı mı gömdük toprağa yoksa çocukları mı?

  13 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Aslında bu yazının girişini iki ana başlıkla toplayabilirdim. Ama yapmadım. Hicbir şey istediğimiz gibi de olmadı,varsın olmasın.Kimileri tatil planları yapa dursun,kimileri bulunduğu mevcut durumu beğenmeyip statü yarışına girsin ,kimileri evine Allah ne verdiyse onu götürsun. Ha birileri de aman suya sabuna dokunmasın. Birileri de böyle benim gibi konuşup dursun;köyün meczubuyuz ne de olsa! Bir hafta boyunca sustum, yazmayacaktım. Leyla'lardan Eylül'lerden bahsedip acımıza kazma vurmayacaktım; ta ki 2 yaşındaki Sami Yusuf öldürülene ...
 • Sevgisizlik Çağı,Tahammülsüzlük İklimi

  03 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Güneşe gülle at, karartır mı hiç? Allah sevmediğini yaratır mı hiç? İnsan olan insan darıltırmı hiç? Haksızlık haksızın özünden olur"  Bu güzel dizeler kime mi ait ? Bozkurun tezenesi,türkülerin öznesi,gönül duvarmıza güneşinden ışık sızdıran Neşet Ertaş'a tabi.. Nereden esti "Aa Aysun" dediğinizi duyar gibi oluyorum.Haklısınız elbet.Seçimler bitti,bir rahat nefes almak hemde Neşet Ertaş'ı size bir kez daha hatırlatmak; ruhunuza onun türküleriyle dokunmak istedim. Çünkü buna ihtiyacımiz var. Çağ sevgisizlik ve zulüm çağı ,iklim tahammülsüzl...
 • Son Söz

  22 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilk seçimi ile birlikte 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri için haftalardır süren tartışmalar ve tahminler artık bir şey ifade etmiyor. Son söz pazar günü oy verme merkezlerine giden seçmenlerde. Seçmenler 5 yıl süreyle ükeyi yönetecek Cumhurbaşkanını ve TBMM de yer alacak siyasi partilerin il milletvekillerini belirleyecek. Cumhurbaşkanı ile birlikte Liderlerin egemenliğinde olan bir seçim sistemiyle milletvekillerini seçeceğiz. Aslında seçtiğimiz milletvekilleri bizim seçtiklerimiz değ...
hd porno sikis izle