logo

reklam

BORABAY GÖLÜ DONDU

borabayÜlke genelinde etkili olan olumsuz hava şartları Amasya’da da etkisini gösteriyor. Amasya’da hava sıcaklığı mevsim normallerinin çok altında seyretmesinden dolayı don olayları yaşanıyor.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetki alanı içerisinde yer alan Borabay Gölü, Hava sıcaklığının mevsim normallerinin çok altına düşmesi nedeniyle buz tuttu.
Amasya’da soğuk hava sonucu Borabay gölü dondu. Yetkililerden alınan bilgiye göre borabay gölü mevkiinde hava sıcaklığının sıfırın altında 20 döreceye kadar düşmesğ sonrucu donduğu bilgisi verildi.
Taşova Barobay yöre halkı, Borabay gölünün özellikle Aralık ve Ocak aylarında donduğu ifade edilirken, bu don olayının her yıl yaanmadığı, yaşandığında ise yaz mevsiminin mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini ifade ettiler.
DOĞAYA YEM BIRAKTILAR
Milli Parklar Amasya Şube Müdürlüğü Borabay gölün çevresinde yaşayan yaban hayvanları için belirli zamanlarda doğaya yem bırakıyor.
Haftanın belirli günlerinde göl çevresinde yaşayan hayvanlar için doğaya yem bıraktıklarını da ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Amasya Şube Müdürü Kemal Kartal, şöyle konuştu:
“Kış şartlarının ağır geçtiği dönemlerde yaban hayvanların yemlenme sıkıntısı olduğu için yaban hayvanlarına destek amacıyla takviye yemleme çalışmaları yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl 5 bin 600 kilo civarında yemleme yapmıştık. Bunlar kırık ve tam buğday ile mısır ayrıca diğer yem türlerinden de zaman zaman yemleme yapıyoruz. Bu yıl ise 7 bin 820 kilo yemin 5 bin kilosunu dağıttık, kalan kısmını ise dağıtmaya devam edeceğiz.”

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.