logo

reklam

Bu bir aşk hikayesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amasya’da açıklamalarda bulundu.
Amasya’ya 17 Yılda 10,2 Kattirilyon Yatırım
Cumhurbaşkanı ve AK parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti iktidarı olarak 17 yılda Amasya’ya sadece 10,2 katrilyon tutarında yatırım yaptıklarını belirterek, “Tarihe istikamet çizen, milli mücadeleye yön veren Amasya. İstiklal harbimizin resmen ilan edildiği kurucu şehir Amasya. Dün olduğu gibi bugün de ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır’ diyen Amasya.” ifadeleriyle başlayan Erdoğan, Amasya’nın bugün bir başka olduğunu belirterek, “Sen ne güzel bir şehirsin Amasya, sizleri yürekten selamlıyorum Amasya.” diye konuştu.
Amasya, geçtiğimiz cuma günü tarihi mitinglerinden birine daha tanıklık etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart seçimlerine bir hafta kala Amasya Yavuz Selim meydanında düzenlediği kitingde büyük bir kalabalık tarafından karşılandı, büyük bir morol buldu. Amasyalılardan seçimlerde Ak Partiye ve adaylarına destek isteyen Erdoğan, 31 Mart sonrası Amasya’ya teşekkür için geleceğine söz verdi.
Erdoğan, sen bugün daha farklısın Amasya. Tarih yazıyorsun Amasya” diye seslendi. Gelecek dönemde Amasya’yı daha büyük hizmetlerle buluşturacaklarını belirten Erdoğan, bunun için de 31 Mart’ta AK Parti’ye, merkez ve ilçe belediye başkan adaylarına güçlü bir destek beklediğini söyledi.

Ziya Paşa’dan Satırlar
Amasya’da Valilik de yapan Ziya Paşa’nın, “Düşmanlara ahbabını zemm oldu zerafet/ Dildardan ağyara şikayet yeni çıktı/ Sadıkları tahkir ile red kaide oldu/ Hırsızlara ikramü inayet yeni çıktı/ Hak söyleyen evvel dahi menfur idi gerçi/ Hainlere amma ki riayet yeni çıktı.” dizelerini okuyan Erdoğan, vatandaşlara, “Ülkesine ve milletine sadakatle hizmet edenlerin yanında yer alanlara, 31 Mart’ta Amasya’nın söylecek bir çift sözü var mı? Ülkesini yabancılara şikayet edenlere, değerleri ve tarihi üzerinden milletini aşağılayanlara 31 Mart’ta Amasya’nın verecek bir mesajı var mı? Doğruları söylediğiniz için bize saldıranlara 31 Mart’ta Amasya’nın şöyle sağlamından bir Osmanlı tokatını sandıkta vuracak azmi var mı?” diye sordu.

Amasya Yeniden Tarih Yazacak
Erdoğan, 22 Haziran’ın Amasya tamiminin yayımlanmasının 100. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, “Bir asır sonra Amasya yeniden bir tarih yazmaya hazırlanıyor mu? Öyleyse şimdi öyle bir cevap verin ki içeride ve dışarıda duymayan kalmasın.” ifadelerini kullandı.

17 Yılda Amasya’yı Geleceğe Taşıdık
Vatandaşlara, 31 Mart’ta istiklaline ve istikbaline, ülkeye ve şehre, milli irade, demokrasi ve kalkınmaya, hizmet siyasetine, gönül belediyeciliğine sahip çıkıp çıkmayacaklarını soran Erdoğan, alana kurulan dev ekrandan Amasya’ya yapılan yatırımlara ilişkin videoyu izletti.
Muhalefetin, “17 senedir ne yaptınız?” sözlerini hatırlatan Erdoğan, “Şimdi size ekranda gösterdiğim sadece Amasya’ya yaptıklarımızın bir kısmı, Türkiye’ye değil. Bay Kemal, senin bunlardan haberin var mı? Biz 17 yılda Amasya’ya sadece 10,2 katrilyon tutarında yatırım yaptık.” diye konuştu.

Erdoğan, bin 239 yeni derslik inşaa ettiklerini ve bugün 18 bin öğrenciye, 591 öğretim üyesine sahip Amasya Üniversitesi’ni de şehre kazandırdıklarını belirterek, bu yıl içinde Merzifon ve Gümüşhacıköy’de 300’er kişilik yüksek öğrenim yurtları ile bir kaç yıla kadar da 750 kişilik bir yüksek öğrenim yurdunu daha açacaklarını bildirdi.
Amasya, Merzifon ve Suluova’ya gençlik merkezleri ile kente 2 bin 500 kişilik spor salonu inşa ettiklerini de anlatan Erdoğan, Merzifon’a yapılacak spor salonu ihalesinin ise devam ettiğini söyledi.

Sofular’a Millet Bahçesi
Amasya’ya Sofular Millet Bahçesini kazandırmak için çalışmaları başlattıkları bilgisini de paylaşan Erdoğan, “Amasyalı ihtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarımıza, engellilerimize toplam 826 trilyon tutarında sosyal yardım yaptık.” dedi.

600 Yataklı Şehir Hastanesi
Erdoğan, 300 yataklı Amasya Devlet Hastanesi ve 150 yataklı Merzifon Karamustafa Paşa Devlet Hastanesi’nin de aralarında olduğu 10 hastane ile toplam 19 tesisi şehre kazandırdıklarını vurguladı.
Sağlıkta yapılan diğer yatırımlara ilişkin de bilgi veren Erdoğan, “Şimdi buradan bir müjde veriyorum; Amasya’ya şehir hastanesi standartlarında 600 yataklı bir devlet hastanesi yapacağız. İnşallah en kısa sürede gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlayıp, bu hastanenin inşaatına başlayacağız. Ayrıca Amasya’ya kazandıracağımız 12 sağlık tesisimiz de proje ve ihale aşamasındadır.” diye konutu.

39 Bin Kişi İmar Affından Yaralarlandı
Amasya’da 4 bin 839 konut projesini hayata geçirdiklerini de anımsatan Erdoğan, İmar Barışı’yla da 39 bin vatandaşın sıkıntısını çözdüklerini söyledi.
Ulaşımda yapılan yatırımlara da değinen Erdoğan, kentte 29 kilometreden devraldıkları bölünmüş yol uzunluğunu 252 kilometreye ulaştırdıklarını belirtti.

Biz Ferhat’ız, Dağları deldik, Şirin’e ulaştık.
Amasya’da 5 tünel yaptıklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Bu ne demek biliyor musunuz? Biz Ferhat’ız, Şirin burada. Dağları deldik, Şirin’e ulaştık. Yapımı devam eden Merzifon Havaalanı yolunu ve Amasya- Erbaa ayrımı- Reşadiye yolundaki çalışmaları bu yıl, Amasya çevre yolunu ve Ladik-Taşova yolunu ise seneye tamamlıyoruz. Köprüleri ve köprülü kavşağıyla birlikte Merzifon- Çorum ayrımı, Mecitözü-Amasya-Turhal ayrımı yolunu ve Amasya- Turhal -Tokat yolunu da bir sonraki yıl bitiriyoruz. Çarşamba -Ayvacık -Taşova yolunu 2023 yılına kadar bitiriyoruz.”

Hızlı Tren Yolda
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun- Amasya- Çorum- Kırıkkale hızlı tren projesinin 3 kesim halinde etüt çalışmalarının da devam ettiğini dile getirerek, “Bu hızlı tren hattıyla Amasya bir taraftan Karadeniz’e, bir taraftan da İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’ne bağlanacak. Ayrıca Yerköy-Kırşehir- Aksaray- Ulukışla demiryolu projesinin tamamlanmasıyla Samsun- Mersin limanları arası demiryolu bağlantısı sağlanarak, kuzeyden güneye kısa sürede ulaşılmış olacak.” diye konuştu.

Yeşyilırmak Hayatla Buluştu
Yeşilırmak’ı kauçuk bent ile şişirerek özellikle yaz aylarında su seviyesinin düşmesini engellediklerini belirten Erdoğan, böylece ırmakta her mevsimde sandallarla gezinti yapılmasını, 4 mevsim turizme hizmet verilebilmesini sağlamış olacaklarını bildirdi.
Erdoğan, ayrıca ırmağın üzerinde kurdukları hidroelektrik santralde enerji üretimine kasımda başlayacaklarını belirterek, Yeşilırmak’ın her iki yakasındaki rekreasyon alanlarının şehrin güzelliğine güzellik katacağını vurguladı.

Tarımda Devrem Yaşattık
Merzifon Havalimanı’na terminal binasını kazandırarak modernize ettiklerini de aktaran Erdoğan, “Havaalanımızın yolcu trafiği geçtiğimiz yıl 183 bine ulaştı.” dedi.
Amasya’ya 3 baraj ve gölet yaptıklarını, 5 barajın daha inşasının devam ettiğini belirten Erdoğan, Amasya’nın en önemli projelerinden biri olan Aydınca Barajı ile 33 bin dekar araziyi sulayacaklarını söyledi.
Barajla yeraltı suyunun kullanımının azalacağını, borulu şebeke vasıtasıyla da cazibe sulaması yoluyla ülke ekonomisine büyük katkıda bulunulacağını ifade eden Erdoğan, tamamladıkları sulama tesisleriyle toplam 122 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını kaydetti. Erdoğan, inşaatı devam eden sulama tesisleriyle de 65 bin dekar zirai araziyi daha sulamaya açacaklarını bildirdi.
Erdoğan, son 17 yılda Amasya’da tamamladıkları 65 dere ıslahıyla, 82 yerleşim yeri ve zirai arazileri taşkın zararlarından koruduklarını, ayrıca 7 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Çiftçilere destekleme ödemesi
Amasyalı çiftçilere son 17 yılda toplam 806 milyon lira tutarında tarımsal destek verdiklerine dikkati çeken Erdoğan, Türkiye genelinde bu yılın Ocak-Şubat döneminde çiftçilere 5 milyar liralık destekleme ödemesi yaptıklarını, Mart ayı içerisinde 3 milyar 716 milyon liralık destekleme ödemesi daha gerçekleştireceklerini bildirdi. Erdoğan, “Böylece yılın ilk 3 ayında çiftçilerimize 8 milyar 777 milyon liralık bir desteği sağlamış olacağız. Amasyalı çiftçilerimizde bu ödemelerden paylarına düşeni alıyor.” dedi.

AMASYA’YA 1000 KİŞİLİK İSTİHDAM
Erdoğan, Amasya’ya Suluova Organize Sanayi Bölgesi ve bir Ar-Ge merkezini kurduklarını kaydederek, “Merzifon Organize Sanayi Bölgemizi 42 hektar daha genişleterek bin kişilik yeni istihdam oluşturuyoruz. Amasyalı yatırımcılarımızı 2 katrilyon liralık yatırım teşvikiyle destekleyerek 7 bin kişilik ilave istihdam sağladık. Şehrimizdeki 19 bin iş yerimize toplam 427 trilyon liralık sosyal güvenlik kurumu prim teşviki verdik.” dedi.
Amasya, Ziyaret, Merzifon, Suluova, Taşova ve Gümüşhacıköy’e doğal gazı getirdiklerini de belirten Erdoğan, “Helga, onda doğalgaz olacak da benim Fatma kardeşimde Hatçe kardeşimde, Ayşe kardeşimde niye olmasın? O çile devri eski Türkiye’de kaldı artık modern Türkiye, butona basacaksın bütün daire, apartman ısınacak, sıcak su anında gelecek. Bunları biz sağladık. Bay Kemal neredeydin sen, hangi dünyada yaşıyordun?” ifadelerini kullandı.
Erdoğan, Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri’nin Amasya’nın önemli bir değeri olduğunu, buradaki kömür üretimini yeni bir işletmecilik anlayışıyla sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi. Erdoğan, “Hem verimliliği artacak hem işçilerimizin haklarını koruyacak bir formülle Yeni Çeltek şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmaya devam edecektir.” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.