logo

reklam

Bu Gece Mübarek Mevlid Kandili

İslam âleminin heyecanla beklediği bir mübarek güne daha kavuştuk. 2018 Mevlid Kandili tarihi bu sene yine dua ve ibadetler ile geçirilecek. Yatsı namazı saatinde camiler dolup taşacak, eller semaya açılacak. Müslümanlar için en değerli günlerden birisi olarak kabul edilen bu önemli gün yine birlik, beraberlik içerisinde geçirilecek.
Ellerin semaya yükseleceği bu önemli gece Rebiülevvel ayının 12. gecesinde idrak edilecek olan Mevlid Kandili, 19 Kasım Pazartesi bu gününe denk geliyor.
Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.
Kandil gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban’ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen…’ der.” (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salat, 191) buyurmuştur.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hd porno sikis izle