logo

reklam

Bu Yaz Yanacağız

sıcak havaBu yılın son 80 yılın en sıcak yılı olacak.
Yazın aşırı sıcakların doğal afete dönüşebileceği
Amasya’da sıcaklıkların etkili olacağı belirtildi.
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, bu yılın son 80 yılın en sıcak yılı olacağını açıkladı.
Şen, Bu yıl 60 yıllık sıcaklık rekorlarının kırıldığını belirterek. ”Bu yıl son 80 yılın en sıcak yılı olması bekleniyor” ve ”Bir çok yerde sıcaklık rekorları kırılacak” uyarısında bulundu.
Bu yıl sıcaklıkların mevsim normallerinin 12-13 derece üzerinde seyrettiğini hatırlatan İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Bu yıl şubat ayında 60 yıllık sıcaklık rekorunun kırıldığına dikkat çekerek, Bu senenin rekorlar yılı olacağını düşünüyorum” dedi.
Yaz aylarının çok sıcak geçeceğini tahmin ettiklerini aktaran Şen, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yıl son 80 yılın en sıcak yılı olması bekleniyor. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında sıcaklıkların rekor seviyelere ulaşacağını ön görüyoruz. Ölçülen sıcaklık 42, 43 derece, hissedilen sıcaklık ise 50 dereceye yaklaşacak. Sıcaklık artışlarında El Nino’nun etkisi çok fazla. Artık küresel ısınmada var. İkisi yan yana geldiği zaman bu seneki durum onu gösteriyor. Sıcaklıklar her gün değil ama 40 derecenin üzerinde olacak. Amasya’da yaşanacak olan sıcak havadan etkilenecek ve yaz aylarnıda Amasya’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin 10/12 derece üstünde olması tahmin ediliyor.
Barajların doluluk oranı yüzde 8,5 arttı
Son 80 yılın en sıcak yazının yaşanması öngörülen Türkiye’de, içme, sulama ve enerji alanında hizmet veren barajların doluluk oranı geçen yıla göre yüzde 8,5 arttı.
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, yaptığı açıklamada, meteoroloji yetkililerinin bu yıl, son 80 yılın en sıcak yazının yaşanacağına dair tahminlerinin olduğunu anımsattı.
Diniz, özellikle doğu bölgelerdeki dağlardaki karların da erimesiyle bu oranın daha da yükselmesinin beklendiğini dile getirdi.
Türkiye’de içme, sulama, ve enerji için baraj çalışmalarının devam ettiği bilgisini veren Diniz, barajlardaki doluluk oranının geçen yıla göre yüzde 8,5 arttığını bildirdi.
Diniz, “Barajlarımızda bu yıl, geçen yıla göre doluluk oranımız daha fazla. Geçen yıl, şubat ayında Türkiye’deki bütün barajlarımızda ortalama doluluk oranı yüzde 51,5 iken, bu oran bu yıl, aynı ayda yüzde 60 olarak gerçekleşti” dedi.
İÇME SUYU EYLEM PLANI HAZIR
Yıl boyunca gölet ve baraj inşaatlarının sürdüğünü ifade eden Diniz, illerde içme suyu meselesi yaşanmaması için “81 İl İçme Suyu Eylem Planı” hazırladıklarını, böylece illerin 2040-2050 yıllarına kadar olan içme suyu meselesini çözüme kavuşturacaklarını söyledi.
Ayrıca 2014 yılında yaşanan büyük kuraklığa da değinen Diniz, İstanbul ve Yalova’da uygulanan projeler ile bu şehirlerin susuzluk sıkıntısı çekmediğini belirtti. Diniz, olumsuz şartlara karşı her zaman hazırlıklı durumda olduklarını sözlerine ekledi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle