logo

reklam

Bugün Berat kandili!

Bugün Berat kandili!;   Berat Kandili (Beraat Kandili), İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15.gününe bağlayan geceye Berat gecesi denir.
Şaban ayının 15 gecesi idrak edilen Berat Kandili, Allah’ın (C.C) af, marifet ve rahmetiyle bezeli kutlu bir gece olarak kabul ediliyor. Berat Kandili aynı zamanda Ramazan’ın habercisidir.
Hz. Muhammed’in (s.a.s) Berat Kandili’ne ilişkin şöyle buyurduğu ifade ediliyor: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah (C.C), bu gecedünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim’ buyurur.”
Hz. Muhammed bu hadisinde Berat Kandili’nde oruç tutulmasını buyuruyor.

Özdemir; İlahi rahmet ve mağfiret bu gecede doruk noktasına ulaşır.
AMASYA Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Özdemir, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Hayatımızın her anında çeşitli dönüm noktaları vardır. Bunlardan bazıları milli ve dini günlerdir. Bu mübarek günlerden biri de, ‘Berat Kandili’dir. Berat’ın özünde günahlardan arınma, Yüce Allah’ın rahmetine ulaşma ve bağışlanma vardır. İlahi rahmet ve mağfiret bu gecede doruk noktasına ulaşır. Peygamber Efendimiz’e (S.A.S), ümmetine şefaat hakkının bu gecede verileceği bildirilmiştir. Leyle-i Berat; günahların affolunması, nefsin esaretinin sona ermesi, Rahmet-i Rahman ile kuşatılma gecesidir. İman, ibadet ve düşünce hayatımız bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizle muhasebe, geleceğimizi planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için, bu mübarek geceyi fırsat bilmeliyiz. Bu gece; Fahri Kâinat Efendimiz’in (S.A.V), ‘Allah’ım öfkenden rızana, cezandan affına, Senden yine Sana sığınırım. Senin şanın yücedir’ duasıyla Yüce Mevla’ya yakarma zamanıdır. Bu duygu ve düşüncelerle bütün İslâm âleminin Berat Kandili’ni tebrik ediyor, Bu kutsal gecenin memleketimiz, ülkemiz ve tüm islam alemi için hayırlara vesile olmasını, değerli halkımıza sağlık, huzur ve mutluluk dolu günler getirmesini diler, sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

ÜNEK; Ramazan ayının müjdecisi,
AK Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek, Berat Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajında, başta Nevşehirliler olmak üzere tüm İslam Alemi’nin kandilini kutladı. Berat Kandili’nin barış ve huzura vesile olmasını dileyen AK Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek: “Ramazan ayının müjdecisi, günahlardan kurtuluş gecesi olan Berat Kandilini idrak etmenin huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Manevi iklimlerin yoğun olduğu bu önemli gecelerin kardeşliğimiz ve beraber- liğimizin güçlenmesine vesile olmasını temenni ederim. Başta Amasyalı hemşerilerim olmak üzere tüm İslam Alemi’nin Kandilini tebrik eder, insanlığa; huzur, sükûn, refah ve saadet getirmesini dilerim” dedi.

KIRLANGIÇ; Rahbimize kulluk vazifesini yerine getirmeliyiz.
Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç, bu akşam idrak edeceğimiz Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. “Berat Kandili’ne ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Berat Kandili, Yüce Allah’a (c.c) yönelerek, O’nun rahmetine ve mağfiretine sığınabileceğimiz, karardığını düşündüğümüz kalplerimizin ve içimizi kaplayan kötü düşüncelerimiz için tövbe ve istiğfarla arındırabileceğimiz çok özel bir gecedir.
Bizler Berat Kandili’ni bize sunulan en büyük fırsatlardan birisi olarak değerlendirmeli ve bu geceyi en iyi şekilde geçirerek Rahbimize kulluk vazifesini yerine getirmeliyiz. Bu mübarek gün ve geceler de insanlar arasındaki sevgi, saygı ve hoşgörü bağını güçlendirmeli, birlik, beraberlik ve bütünlüğümüzü korumalı, yardımlaşma ve dayanışma ruhumuzu pekiştirmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Türk-İslam âleminin Berat kandilini kutlar, bu gecede yapacağı ibadet, dua ve yakarışların bizleri istikamet sahibi yapmasını, birlik, beraberlik ve kardeşliğe vesile olmasını ve in- sanlık adına barış ve huzur getirmesini Cenab-ı Allahtan dilerim”

KÖSE; yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların bizleri istikamet sahibi yapmasını temenni ediyorum
Amasya Esnaf ve Sanatkalar Odalar Birliği Başkanı İsa Köse, Berat Kandili’nin aydınlattığı manevi ortamın, dinin genel ibadet ve sosyal hayata bakışına uygun olarak kişinin kendisi ve çevresi için yararlı davranışlarda bulunmasını sağlayacak bir bilinç tazeleme imkanı sunduğunu belirtti.
Bu özel gecede insanlık alemi için dualar edilmesi gerektiğini aktaran Köse, şunları kaydetti; “Tüm Amasyalı hemşehrilerimizin, ve İslam aleminin mübarek Berat Kandili’ni kutluyor, yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların bizleri istikamet sahibi yapmasını temenni ediyor, bu gecenin, ülkemizin, İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tövbe ve dualarının kabulü ile arınma ve affına vesile olmasını yüce Allahtan niyaz ediyorum” dedi.

KARAMAN; bu gece ise bazı hatalarını anlayan müminler için ulvi bir zaman dilimi olacaktır.
Amasya Esnaf ve Kefaletler Kooperatifi Başkanı Hatay Karaman’ın Berat kandili dolayısıyla yayınladığı mesajında; “İnsanlar Berat kandili dışında da affı ve mağfireti zamanla sınırlanmayan Yüce Cenab-ı Hak’tan her zaman af dileyebilecektir. Ancak, bu gece ise bazı hatalarını anlayan müminler için ulvi bir zaman dilimi olacaktır. Berat kelimesinin lügat anlamı kurtuluş, suç ve cezanın affı ve arınma anlamına gelir. Berat, dinimizde günahlardan arınma, Allah’ın rahmetine ve affına nail olma, Allah katında berat etme ve temize çıkma demektir. Bu itibarla berat gecesi, mü’minlerin günahlardan kurtulma ve arınmasına vesile olan bir gecedir. Kendimizi yenilemek, geçmişimizi sorgulamak, gele- ceğimizi planlamak ve ümitlerimizi tazelemek için önümüze konulan bu büyük bir fırsattır. Bu vesileyle bütün vatandaşlarımızın Berat Kandili’ni tebrik eder, bu kutlu gecenin Amasya, milletimiz ve İslam aleminin birlik, dirliğine, in- sanlık aleminin barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim”

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle