logo

reklam
26 Ağustos 2019

Burası Türkiye

Burası Türkiye.

Geçtiğimiz hafta Kırıkkale’de eski eşi tarafından canice hislerle öldürülen, Emine Bulut’un ölümü ile derinden sarsıldık. Bu sarsıntı tekrardan bir çok şeyi sorgulamamıza imkan veriyordu. Ataerkiyi, hükümeti, yasaları, insanlığı ve insansızlığımızı. Eril zorbalığımızı. .” Kadını kullanma hakkı eşine, mülkiyeti babasına” cümlesini hatırlarsınız. Eski bir Türk filminde defalarca duymuştuk. Sosyo-kültürel yapının, kadın üzerinde, babanın, kocanın, toplumun
kurduğu tahakküm hakkını anlatıyordu bizlere. Şimdi, modern zamanda ne değişti peki? Hiçbir şey.

Yaşamaya çalıştığımız topraklarda, kadın olmak zor.Toplumsal ve kültürel cinsiyetçi ilkeler kadınların yaşamasına, istediği yaşamı, eril otoriteden bağımsız tesis etme çabasına hak vermiyor.Kadına mülklendirilen namus kavramı, kadın bedeni üzerinden biçimlendirilen ahlak, kadın cinayetletine giden güzergâhın zemini hazırlıyor.

Önce kim öldürdü?

“Kocasıdır sever de, döver de”,
“Kim bilir ne yaptı ahlaksız !”
“Kadın, dediğin kahkaha atmaz, “
“Kadın dediğin öyle oturmaz böyle oturmaz ”
” Bekar kadın öyle giyinmez, böyle giyinmez “
“Adam mısın be, bir kadına sahip çıkamıyorsun”
” Erkektir döver, erkektir yapar “

Bugüne kadar bu cümlelerden birini kullandınız mı? Eğer kullandı iseniz Emine’yi ve bu yıl içinde ölen 221 kadını önce siz öldürdünüz.

Geleneksel kalıpların dışında kalmak isteyen, bağımsızlık istemiyle hareket eden kadınlara aşağılayıcı etiketler tanımlayanlar;
Emine’yi önce siz öldürdünüz !
Sıklıkla eski tabirle (dul) bekâr kadınlar sosyal yaşantıdan soyutlayan, yok sayanlar;
Emine”yi önce siz öldürdünüz.
Eşini dövmeyen, anlalayışlı davranan erkekleri ‘Kılıbık’ olarak nitelendirenler;
Emine’yi önce siz öldürdünüz.

Kadın cinayetinin elbette politik bir yanı vardır, ancak politik tavrı yoktur. Ekran önünde yapılan kınamaların, ertesi gün akılda kalma, caydırma etkisi yoktur.Bu konuda yeterli çalışmaların yapılmadığı düşüncesine üzülerek kapılmış olanlardanım. Devletimiz öyle veya böyle bu cinayetletinin önüne geçemiyor, engelleyemiyor.Örneğin; Haksız tahrik indirimi, ” Kadın cinayetleri politiktir” sloganını biçimsel olarak açıklamıyor mu ?

” Erkeklerden kurduğunuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlar işletmiştir”

Biz kadınlar, Atatürk’ün, çift süren, tarlayı eken kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur çamur demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan o yüce, o ilahi dediği; aziz Türk kadınlarının torunlarıyız. Güçlüyüz. Bugün de Türkiye’nin neresinde olursa olsun, mücadale etmeye, çalışmaya, kutsal evciklerimizden çıkıp, sosyal yaşamın her alanında var olmaya, sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz.
Baskıcı, küçümseyici, hegemonik söylemler karşısında dimdik, yılmayan, inatla üretmeye devam eden kadınlar olarak, eril otoritiye, eril zorbalığa gücün bizde olduğunu göstereceğiz !

Burası Türkiye.

Meksika değil, Afganistan hiç..!

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle