logo

reklam

Buruk Bayram


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Bir çoğumuzun annelerinin ve babalarının hayatta olduğu o eski zamanlar, bin yıllık unutulmaya yüz tutmuş o bayramlar,ölüm nedir bilmediğimiz daha henüz robotlaşmadığımız yıllar büyüklerin şimdi büyük bir özlemle,iç cekerek şöyle ifade ettiği “nerede o eski bayramlar” ?

Sevinçten yerimizde duramadığımız geceler,baş ucumuza asılan bayramlıklar,taşlanmış takım elbiseler,etekler,deri ayakkabıların kokusunun heyecandan karnımızı ağrıttığı anlar..
Şeker poşetlerimiz ?
Hadi ama sizin de vardı, eminim.

Arefe gününden başlardı hazırlıklar,komşuları bir telaş sarardı. Pencereden birbirlerine bağırıp “ne yapsak “diye fikir mülakatı vardı ki sormayın.
İmece usülü yapılırdı her şey.
Dolmalar,çörekler,tatlılar
uğruna elimizin üzerine oklava yemeyi göze aldığımız o mis gibi baklavalar..
Sonra mezarlık ziyaretleri..
Bayram sabahı fırından çıkan keşkekler,(bazı köylerde hâlâ yapılır) dumanı yanık yanık tüten semaverler nerede kaldı?
Tabi bayram herkes için mutluluk değildi,bayram bazı babalar için masraf,ekstra borç demekti. Çarşıdan elleriyle lokum ve çikolata kutuları ile dönerlerlerken yüzlerinde acı bir anlatım gölgelenirdi.

“Yıl olmuş 2018 bayram mı kaldı ”

Modern çağın kültür erozyonu oluşturduğunun acı bir ispatıdır bu söylemler. Bir hristiyanın paskalya bayramına böyle dediğini düşünebilir misiniz ” Ne bayramı ya,yıl olmuş 2018 ” Düşünemezsiniz.
Özümüzden uzaklaşır,kültürümüze yabancılaşır olduk.Büyük şehirlerde Bayram Kültürü, yerini Tatil Kültürüne bıraktı.İnsanlar günümüzde daha çok çalışıyorlar dolaysıyla tatil yapmak istiyorlar.Bunu haklı bulabilirim. Ancak hiç bir şey yapmayıp,oturduğu yerde bayram kutlamanın geri ve bayat bulanlara biraz özlerine dönmelerini önerebilirim.Biz biz yapan unsurlardan en önemlisi belki, kültürel değerlerimiz,geleneklerimiz bunlar bizim özparçacıklarımız.
Baktığınız zaman gercekten elem duyuyor insan.

Sevgili okuyucum:

Bu yazıyı lütfedip sonuna kadar okuduysan sözlerim sana;
Bu bayram sevdiklerini hâlâ hayatta ise çok şanslısın!
Eğer bu bayram telefonun ucunda sesini duymayı bekleyen birileri varsa çok şanslısın !
Bu bayram hâlâ sağlıklı isen çok şanslısın!
Lütfen sevdiklerine çokça sarıl,
Uzaktakileri ara ,dargın oldukların vardır elbet lütfen onları affet.
Hayat o kadar uzun değil.

Unutma zaman bir halıyı altınızdan çekiyor gibi acımasız;bir gün sen de o eski pencere önünde,bugünleri hatırlayıp “nerede o eski bayramlar ” diyebilirsin.

Mutlu bayramlar!

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Züğürt Çeneler ve Nasa

  03 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Dünyada güzel şeyler oluyor.(!) NASA'nın Mars keşif aracı InSight Kızıl Gezegen'in yüzeyine iniş yaptı. Türkiye'de populer gündem unsurları yine zirvede . Şeyma ile Acun boşandı. Şeyma'nın nafakası 125 bin tl. Şeyma lüks hayatına veda etmiş. Vah, vah. Her zamanki gibi zenginin malı , züğürt çeneleri yoruyordu.Çalışmadan, terlemeden zenginlik özlemi içinde olan insanların, başkalarının imkânlarını, kazançlarını, harcamalarnı, konuş konuş bitirememeleri çok doğaldı. Durun bu kadar değil. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne de taşındı kon...
 • Bostancı Farķı

  05 Kasım 2018 Köşe Yazıları

  Bu hafta kalemi alınca elime kendime bir söz verdim. Gündeme karışmak yok, laf olsun diye konuşmak yok. Hulâsa keyfimi de bozmaya gerek yok. Haftalık rutin programımı yırtıp kendime yeni bir program hazırladım. Haber programlarından, sosyal medyadan ve akademik okumalardan mümkün olduğunca kaçacaktım. Hande'lin Largosunu dinleyecek,dünyada olup bitenlerden habersiz, toprakta yalın ayak gezmenin keyfi ve enerjisiyle atıştırmalık okumalar yapıp, geçici körlüğün verdiği hazza sıkı sıkıya tutunacaktım. Olmadı. Yine kendimi haber sitelerinde, gezini...
 • Halkın sesi olmaya.., Devam ediyoruz!

  22 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Kurulduğu günden bu yana Amasya'nın gündeminin nabzına ışık tutan Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi 2019 Mahalli İdareler seçimi önceside halkın sesi olmaya devam ediyor. Okurlarıyla buluştuğu ilk günden bu yana doğru, tarafsız habercilik anlayışıyla vatandaşları bilgilendiren Yorum Gazetesi ilkeli haberleriyle de okurlarının takdirini kazanmaya devam ediyor. Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi, sizlerin de desteğiyle gelecek için kentin tek sesi olmayı hedefliyor. Amasya halkına en iyi şekilde hizmet etmeyi amaç edinen Yorum Gazetesi, sayfa sütunlar...
 • “Havalardan, havalardan”

  21 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Sabah uyandınız, başınız ağrıyor. Canınız kahvaltı yapmak istemiyor,gözünüzün önünde duran sucuklu tost sizin için bir anlam ifade etmiyor, vücudunuz ekseriyetle yorgun,zihniniz allak bullak ise;" havalardan", "havalardan". Sonbaharın gelmesi bir dert, sonbahar psikolojisiyle baş etmek ayrı bir dert. Gümüş gri yorganını üzerine çekiveren gökyüzünün altında, hüzünden kasvetten boğulanları,görmek de mümkün. Ne giyeceğini,ne hissedeceği bilmeyenleri de.Bir güneşli, bir yağmurlu havanın değişkenliği ruhumuza da sirayet ediverdi resmen. Bu a...
hd porno sikis izle