logo

reklam

Buruk Bayram


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Bir çoğumuzun annelerinin ve babalarının hayatta olduğu o eski zamanlar, bin yıllık unutulmaya yüz tutmuş o bayramlar,ölüm nedir bilmediğimiz daha henüz robotlaşmadığımız yıllar büyüklerin şimdi büyük bir özlemle,iç cekerek şöyle ifade ettiği “nerede o eski bayramlar” ?

Sevinçten yerimizde duramadığımız geceler,baş ucumuza asılan bayramlıklar,taşlanmış takım elbiseler,etekler,deri ayakkabıların kokusunun heyecandan karnımızı ağrıttığı anlar..
Şeker poşetlerimiz ?
Hadi ama sizin de vardı, eminim.

Arefe gününden başlardı hazırlıklar,komşuları bir telaş sarardı. Pencereden birbirlerine bağırıp “ne yapsak “diye fikir mülakatı vardı ki sormayın.
İmece usülü yapılırdı her şey.
Dolmalar,çörekler,tatlılar
uğruna elimizin üzerine oklava yemeyi göze aldığımız o mis gibi baklavalar..
Sonra mezarlık ziyaretleri..
Bayram sabahı fırından çıkan keşkekler,(bazı köylerde hâlâ yapılır) dumanı yanık yanık tüten semaverler nerede kaldı?
Tabi bayram herkes için mutluluk değildi,bayram bazı babalar için masraf,ekstra borç demekti. Çarşıdan elleriyle lokum ve çikolata kutuları ile dönerlerlerken yüzlerinde acı bir anlatım gölgelenirdi.

“Yıl olmuş 2018 bayram mı kaldı ”

Modern çağın kültür erozyonu oluşturduğunun acı bir ispatıdır bu söylemler. Bir hristiyanın paskalya bayramına böyle dediğini düşünebilir misiniz ” Ne bayramı ya,yıl olmuş 2018 ” Düşünemezsiniz.
Özümüzden uzaklaşır,kültürümüze yabancılaşır olduk.Büyük şehirlerde Bayram Kültürü, yerini Tatil Kültürüne bıraktı.İnsanlar günümüzde daha çok çalışıyorlar dolaysıyla tatil yapmak istiyorlar.Bunu haklı bulabilirim. Ancak hiç bir şey yapmayıp,oturduğu yerde bayram kutlamanın geri ve bayat bulanlara biraz özlerine dönmelerini önerebilirim.Biz biz yapan unsurlardan en önemlisi belki, kültürel değerlerimiz,geleneklerimiz bunlar bizim özparçacıklarımız.
Baktığınız zaman gercekten elem duyuyor insan.

Sevgili okuyucum:

Bu yazıyı lütfedip sonuna kadar okuduysan sözlerim sana;
Bu bayram sevdiklerini hâlâ hayatta ise çok şanslısın!
Eğer bu bayram telefonun ucunda sesini duymayı bekleyen birileri varsa çok şanslısın !
Bu bayram hâlâ sağlıklı isen çok şanslısın!
Lütfen sevdiklerine çokça sarıl,
Uzaktakileri ara ,dargın oldukların vardır elbet lütfen onları affet.
Hayat o kadar uzun değil.

Unutma zaman bir halıyı altınızdan çekiyor gibi acımasız;bir gün sen de o eski pencere önünde,bugünleri hatırlayıp “nerede o eski bayramlar ” diyebilirsin.

Mutlu bayramlar!

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Propaganda

  04 Mart 2019 Köşe Yazıları

  " Sözler cephanelerden daha güçlüdür"  Propaganda kelimesini gerek sosyal medyada, haber bültenlerinde, gerek topluluk önü konuşmalarda pek çok kez duymuşsunuzdur. Dünya tarihine damga vuran bu kelimenin tarihsel süreçlerini ve psikolojik boyutlarını gelin hep birlike inceleyelim. Propaganda kelime anlamıyla, Bir öğretiyi, düşünceyi, inancı, siyasayal ideolojiyi başkalarına tanıtmak, benimsetmek, yaymak gereğiyle sözle, yazıyla ve benzeri türlü araçlarla, yollarla gerçekleştirilen her türlü çalışmalara verilen addır. Yalnızca siyasi olarak d...
 • 14 Şubat ve Reklâm İlişkisi

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Yaşamsal döngümüzün temeline, sevgiyi, hoşgörüyü ve tahammülü yerleştirdiğimiz zamanlar artık çok uzağımızda kaldı maalesef. Şimdi bu yapının temelini daha fazla alışverişler , doyumsuz alışverişler alır oldu.Daha fazla alışverişin zihince bir açıklaması vardı elbet "Al onu çünkü sen önemlisin, al çünkü sen biriciksin, eğer onu almazsan önemli insan olmazsın" piskoloji bilimi de reklâm ve tüketim sektöründen yanaydı. En önemli verilerini bu uğurda paspas ettiler. Reklâmlarda kullanılan dil, kurgulanan kısa ve etkili filmlerin uyarı amaçlı olma...
 • Amasya Seçmeni ve Adayları

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Çöplerin iyi toplanması, şehrin temizliği, kaldırım yapımı ve altyapının yeterli olması seçmeni tatmin etmemektedir. Bunların ötesinde belediye başkanın yenilikçi ve şehrinin kalkınmasında öncü olmasını beklemektedir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Amasya'da 7 ilçe ve bir belde olmak üzere 8 belediye için seçim yapılacak. Aynı zamanda 8 belediyenin belediye meclis üyesi de bu seçimde belirlenecek. İl Genel Meclisi içinde 7 ilçede seçim yapılacak. Muhtarlık seçimleri ise köy ve mahalle bazında yapılacak. Sizden olanlara oy verin Aday pr...
 • Seçmenin Aday Profili

  15 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim birimleri olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yönüyle de demokratik değerlerle birlikte anılmaktadırlar. Yerel yönetimlerden beklenen demokratik değerlerin gerçekleşmesi ya da gerçek anlamda demokratik yerel yönetimlerin varlığı için belki de en önemli mekanizma yerel seçimlerdir. Yerel yönetim organlarının gerçek anlamda yerel halkı temsil etmesi, yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması...
hd porno sikis izle