logo

reklam

Buruk Bayram


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Bir çoğumuzun annelerinin ve babalarının hayatta olduğu o eski zamanlar, bin yıllık unutulmaya yüz tutmuş o bayramlar,ölüm nedir bilmediğimiz daha henüz robotlaşmadığımız yıllar büyüklerin şimdi büyük bir özlemle,iç cekerek şöyle ifade ettiği “nerede o eski bayramlar” ?

Sevinçten yerimizde duramadığımız geceler,baş ucumuza asılan bayramlıklar,taşlanmış takım elbiseler,etekler,deri ayakkabıların kokusunun heyecandan karnımızı ağrıttığı anlar..
Şeker poşetlerimiz ?
Hadi ama sizin de vardı, eminim.

Arefe gününden başlardı hazırlıklar,komşuları bir telaş sarardı. Pencereden birbirlerine bağırıp “ne yapsak “diye fikir mülakatı vardı ki sormayın.
İmece usülü yapılırdı her şey.
Dolmalar,çörekler,tatlılar
uğruna elimizin üzerine oklava yemeyi göze aldığımız o mis gibi baklavalar..
Sonra mezarlık ziyaretleri..
Bayram sabahı fırından çıkan keşkekler,(bazı köylerde hâlâ yapılır) dumanı yanık yanık tüten semaverler nerede kaldı?
Tabi bayram herkes için mutluluk değildi,bayram bazı babalar için masraf,ekstra borç demekti. Çarşıdan elleriyle lokum ve çikolata kutuları ile dönerlerlerken yüzlerinde acı bir anlatım gölgelenirdi.

“Yıl olmuş 2018 bayram mı kaldı ”

Modern çağın kültür erozyonu oluşturduğunun acı bir ispatıdır bu söylemler. Bir hristiyanın paskalya bayramına böyle dediğini düşünebilir misiniz ” Ne bayramı ya,yıl olmuş 2018 ” Düşünemezsiniz.
Özümüzden uzaklaşır,kültürümüze yabancılaşır olduk.Büyük şehirlerde Bayram Kültürü, yerini Tatil Kültürüne bıraktı.İnsanlar günümüzde daha çok çalışıyorlar dolaysıyla tatil yapmak istiyorlar.Bunu haklı bulabilirim. Ancak hiç bir şey yapmayıp,oturduğu yerde bayram kutlamanın geri ve bayat bulanlara biraz özlerine dönmelerini önerebilirim.Biz biz yapan unsurlardan en önemlisi belki, kültürel değerlerimiz,geleneklerimiz bunlar bizim özparçacıklarımız.
Baktığınız zaman gercekten elem duyuyor insan.

Sevgili okuyucum:

Bu yazıyı lütfedip sonuna kadar okuduysan sözlerim sana;
Bu bayram sevdiklerini hâlâ hayatta ise çok şanslısın!
Eğer bu bayram telefonun ucunda sesini duymayı bekleyen birileri varsa çok şanslısın !
Bu bayram hâlâ sağlıklı isen çok şanslısın!
Lütfen sevdiklerine çokça sarıl,
Uzaktakileri ara ,dargın oldukların vardır elbet lütfen onları affet.
Hayat o kadar uzun değil.

Unutma zaman bir halıyı altınızdan çekiyor gibi acımasız;bir gün sen de o eski pencere önünde,bugünleri hatırlayıp “nerede o eski bayramlar ” diyebilirsin.

Mutlu bayramlar!

Share
501 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eylül hüznü mü içimize çöken, yoksa zamlar mı?

  11 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Biliyorum, Eylül hüznü taşıyanlardansınız Biliyorum, bir rüzgar esintisinde mâziyi koklayıp gözleri dolu dolu oranlardansınız Biliyorum, Eylül'de her ezgi yeni hüzünleri kapı açıyor.. Duygusallığımı mazur görün. Malum Eylül ayı içersindeyiz.İçimizde hüzünler,heyecanlar başlangıçlar ve bitişler ne çok birikiverdi. Bu yazımı hazırlarken , biraz çiçek böcek, biraz hayal gerçek olmayı inanın çok istedim.Hasadı gelen üzümleri toplamanın umut veren heyecanından tutunda,Schubert'in Serandesi'nin en çok bu aya yakıştığını.. .Hatta Gökyüzünün h...
 • Anakronizm

  22 Ağustos 2018 Köşe Yazıları

  Geçmişte yaşamak bugüne ayak uyduramamak yani , diğer adıyla anakronizm ! Nedir bu kavram diye merak ediyorsunuz. Anakronizm sözü, dilimizde "tarihe aykırılık, çağa uyamama" anlamına geliyor. Sözlük anlamı tam olarak şöyledir; tarihi olay ya da olguların içerisinde geçtiği zaman ile olay ya da olguda yer alan nesne ya da özelliklerin birbiriyle uyumsuzluğudur. Şimdide yaşayamamak ve gelecekle ilgili hayaller kuramamak,dünde saplanıp kalmak çağın vebası oldu artık.Sosyal medyada ve reelde son zamanlarda beni fazlasıyla rahatsız etmiş ve insanla...
 • Ne olur ‘çocuklar’ bir yere kaybolmasın !

  26 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Bu hafta bu yazıyı kaleme almak için sabırsızlıkla bekledim.Müsadenizle bu köşe aracalığıyla; Amasya'yı durmadan ileriye götüren, Amasya'nın yükselişini azmi ile inşa eden Belediye Başkanımız Cafer Özdemir 'e minnetlerimi sunmak isterim. Biliyorsunuz, "Yeşilırmak Şişirme Projesi" Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyor. Bu Amasya halkı için büyük gurur. Yeşilırmak elektrik üretecek, aynı zamanda da yeni yapılan Amasya Belediyesi'nin hizmet binasında üretilen elektrikten kullanılacak.Bu Amasya için bir devrim. Ve şunu da söylemek isterim ki son g...
 • 15 Temmuz Milli Birlik Destanı

  16 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Bir önceki darbenin üzerinden tam tamına 36 yıl geçtikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ,içinde bir ahtopot gibi kol saran,fetö örgütünün köpeği olmuş, bir kaç hayâ yoksunu general ve askeri personelin devletin topuyla tankıyla halkı esir almaya kalkma aptallığına düştükleri günün adıdır 15 Temmuz.Çok şükür ki ihanet gişimleri halkın sokağa çıkması ile başarısızlıkla sonuçlanmış,halk onları kendi imkanlarıyla hezimete uğratmıştı. Milli Birlik Destanı Bu yazıyı kaleme almam kolay olmadı,hiç kolay olmadı hemde.O kabus geceyi bir kez daha ha...
hd porno sikis izle