logo

reklam

Buruk Bayram


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Bir çoğumuzun annelerinin ve babalarının hayatta olduğu o eski zamanlar, bin yıllık unutulmaya yüz tutmuş o bayramlar,ölüm nedir bilmediğimiz daha henüz robotlaşmadığımız yıllar büyüklerin şimdi büyük bir özlemle,iç cekerek şöyle ifade ettiği “nerede o eski bayramlar” ?

Sevinçten yerimizde duramadığımız geceler,baş ucumuza asılan bayramlıklar,taşlanmış takım elbiseler,etekler,deri ayakkabıların kokusunun heyecandan karnımızı ağrıttığı anlar..
Şeker poşetlerimiz ?
Hadi ama sizin de vardı, eminim.

Arefe gününden başlardı hazırlıklar,komşuları bir telaş sarardı. Pencereden birbirlerine bağırıp “ne yapsak “diye fikir mülakatı vardı ki sormayın.
İmece usülü yapılırdı her şey.
Dolmalar,çörekler,tatlılar
uğruna elimizin üzerine oklava yemeyi göze aldığımız o mis gibi baklavalar..
Sonra mezarlık ziyaretleri..
Bayram sabahı fırından çıkan keşkekler,(bazı köylerde hâlâ yapılır) dumanı yanık yanık tüten semaverler nerede kaldı?
Tabi bayram herkes için mutluluk değildi,bayram bazı babalar için masraf,ekstra borç demekti. Çarşıdan elleriyle lokum ve çikolata kutuları ile dönerlerlerken yüzlerinde acı bir anlatım gölgelenirdi.

“Yıl olmuş 2018 bayram mı kaldı ”

Modern çağın kültür erozyonu oluşturduğunun acı bir ispatıdır bu söylemler. Bir hristiyanın paskalya bayramına böyle dediğini düşünebilir misiniz ” Ne bayramı ya,yıl olmuş 2018 ” Düşünemezsiniz.
Özümüzden uzaklaşır,kültürümüze yabancılaşır olduk.Büyük şehirlerde Bayram Kültürü, yerini Tatil Kültürüne bıraktı.İnsanlar günümüzde daha çok çalışıyorlar dolaysıyla tatil yapmak istiyorlar.Bunu haklı bulabilirim. Ancak hiç bir şey yapmayıp,oturduğu yerde bayram kutlamanın geri ve bayat bulanlara biraz özlerine dönmelerini önerebilirim.Biz biz yapan unsurlardan en önemlisi belki, kültürel değerlerimiz,geleneklerimiz bunlar bizim özparçacıklarımız.
Baktığınız zaman gercekten elem duyuyor insan.

Sevgili okuyucum:

Bu yazıyı lütfedip sonuna kadar okuduysan sözlerim sana;
Bu bayram sevdiklerini hâlâ hayatta ise çok şanslısın!
Eğer bu bayram telefonun ucunda sesini duymayı bekleyen birileri varsa çok şanslısın !
Bu bayram hâlâ sağlıklı isen çok şanslısın!
Lütfen sevdiklerine çokça sarıl,
Uzaktakileri ara ,dargın oldukların vardır elbet lütfen onları affet.
Hayat o kadar uzun değil.

Unutma zaman bir halıyı altınızdan çekiyor gibi acımasız;bir gün sen de o eski pencere önünde,bugünleri hatırlayıp “nerede o eski bayramlar ” diyebilirsin.

Mutlu bayramlar!

Share
403 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 Temmuz Milli Birlik Destanı

  16 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Bir önceki darbenin üzerinden tam tamına 36 yıl geçtikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ,içinde bir ahtopot gibi kol saran,fetö örgütünün köpeği olmuş, bir kaç hayâ yoksunu general ve askeri personelin devletin topuyla tankıyla halkı esir almaya kalkma aptallığına düştükleri günün adıdır 15 Temmuz.Çok şükür ki ihanet gişimleri halkın sokağa çıkması ile başarısızlıkla sonuçlanmış,halk onları kendi imkanlarıyla hezimete uğratmıştı. Milli Birlik Destanı Bu yazıyı kaleme almam kolay olmadı,hiç kolay olmadı hemde.O kabus geceyi bir kez daha ha...
 • Vicdanımızı mı gömdük toprağa yoksa çocukları mı?

  13 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Aslında bu yazının girişini iki ana başlıkla toplayabilirdim. Ama yapmadım. Hicbir şey istediğimiz gibi de olmadı,varsın olmasın.Kimileri tatil planları yapa dursun,kimileri bulunduğu mevcut durumu beğenmeyip statü yarışına girsin ,kimileri evine Allah ne verdiyse onu götürsun. Ha birileri de aman suya sabuna dokunmasın. Birileri de böyle benim gibi konuşup dursun;köyün meczubuyuz ne de olsa! Bir hafta boyunca sustum, yazmayacaktım. Leyla'lardan Eylül'lerden bahsedip acımıza kazma vurmayacaktım; ta ki 2 yaşındaki Sami Yusuf öldürülene ...
 • Sevgisizlik Çağı,Tahammülsüzlük İklimi

  03 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Güneşe gülle at, karartır mı hiç? Allah sevmediğini yaratır mı hiç? İnsan olan insan darıltırmı hiç? Haksızlık haksızın özünden olur"  Bu güzel dizeler kime mi ait ? Bozkurun tezenesi,türkülerin öznesi,gönül duvarmıza güneşinden ışık sızdıran Neşet Ertaş'a tabi.. Nereden esti "Aa Aysun" dediğinizi duyar gibi oluyorum.Haklısınız elbet.Seçimler bitti,bir rahat nefes almak hemde Neşet Ertaş'ı size bir kez daha hatırlatmak; ruhunuza onun türküleriyle dokunmak istedim. Çünkü buna ihtiyacımiz var. Çağ sevgisizlik ve zulüm çağı ,iklim tahammülsüzl...
 • Son Söz

  22 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilk seçimi ile birlikte 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri için haftalardır süren tartışmalar ve tahminler artık bir şey ifade etmiyor. Son söz pazar günü oy verme merkezlerine giden seçmenlerde. Seçmenler 5 yıl süreyle ükeyi yönetecek Cumhurbaşkanını ve TBMM de yer alacak siyasi partilerin il milletvekillerini belirleyecek. Cumhurbaşkanı ile birlikte Liderlerin egemenliğinde olan bir seçim sistemiyle milletvekillerini seçeceğiz. Aslında seçtiğimiz milletvekilleri bizim seçtiklerimiz değ...
hd porno sikis izle