logo

reklam

Çiftçi perişan: Borç büyüdü, afet vurdu!

Amasya ve Bölgede etkili olan dolu yağışı buğday ve sebze tarlalarında büyük zarara yol açarken, Amasya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri hasar tespit çalışması yapıyor.
Amasya ve bölgede geçtiğimiz haftalarda etkili olan şiddetli fırtına, dolu ve yağmurun yol açtığı su baskınları, başta seralar olmak üzere ekili alanlara büyük zarar verdi. Yaşanan afet nedeniyle özellikle sebzede yüzde 70 verim kaybı olurken, tarımda büyük hasar yaşanan 53 köy’de taslak olarak çıkarılan ve kabul edilen hasar tespitine göre 75 milyon lira zarar ortaya çıktı.
Amasya Valisi Dr. Osman Varol beraberinde İl Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Şeker ile birlikte il merkezine bağlı Çiğdemlik ile Suluova ilçemize bağlı Kulu ve Eraslan köylerine giderek İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri tarafından oluşturulan hasar tespit ekiplerinin çalışmalarını takip edip bilgiler aldı.
Etkili olan ve yaklaşık 20 dakika süren dolu nedeniyle kiraz, elma, armut ve erik bahçeleriyle, ekili tarım alanları zarar gördü. Özellikle dalda hasadı bekleyen kirazların büyük ölçüde zarar gördüğü belirtildi.
Kredi çeken üreticiler kara kara düşünüyor. Çiftçiler dolu yağışında büyük zarar gördüklerini belirterek yetkililerden yardım istedi.
Dolu afetinen zarar gören çiftçiler, zararlarının karşılanmasını istediler. “Zarar gerçekten büyük. Dolu seraların plastik örtüsünü kalbura çevirerek, delik deşik etmiş. Cam seraların camlarını kırmış. Bazı seraları yerle bir etmiş. Bazı seraların da plastik örtüsünü atmış. Amasya’da dolu afetinden zarar gören tarım alanının 4’de 1’i sigortalı. Geri kalan çiftçinin sigortası yok. Kötü geçen bir sezonun ardından üretici bir daha mağdur oldu. Devletimizden yaraların sarılmasını bekliyoruz” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.