logo

reklam

Çomaktekin; İnsanoğlu geçmişinden koparsa, geleceğinden de kopmuş demektir.

 

çomaktekin kitabıAmasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, “Amasya’nın sahip olduğu zengin geçmişle birlikte, ilim, irfan sahibi birçok değerli şahsiyette bu toprakları zenginleştirmişlerdir.” dedi.
Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yaptığı çalışma ile Amasya’da tarihi mezar taşları ve kitabeleri Türkçeye çevriliyor.
Vali Çomaktekin, ‘Amasya’da değişik medeniyetlerden özelliklede, Selçuklulardan, beylikler döneminden ve Osmanlı İmparatorluğundan günümüze intikal eden çok önemli bir ortak miras vardır. Bu medeniyet birikiminin hazinesini camilerimizde, türbelerimizde, mezar taşlarımızda, bedestenlerimizde, hanlarımızda yer alan kitabeler oluşturmaktadır. Bu kitabeler üzerindeki yazıların hemen hemen hepsi Osmanlıca ve Arapça yazılmıştır. Bu kitabelerde çok önemli edebiyat, kültür ve inanç simgeleri vardır. Fakat çağımızda büyük çoğunluğumuz bu kitabelere, mezar taşlarına baktığında sanatsal olarak çok güzel olmuş diyoruz, ama okuyup, anlayamıyoruz. Okuyamadığımız ve anlayamadığımız için de önemli bir birikim ve hafıza olan bu değerlerden istifade edemiyor ve geçmişten kopuyoruz. Temsilcisi olduğumuz bu zengin geçmişimizi tanımak ve gelecek nesillere hediye etmemiz gerekiyor. Bir ağacın kökü kurumuşsa ve koparılmışsa o ağaç yaşayamaz ve kendini geleceğe taşıyamaz. Medeniyetler ve insanoğlu da öyledir. İnsanoğlu geçmişinden koparsa, geleceğinden de kopmuş demektir.” dedi.
Amasya genelinde çalışmalar yaparak, sahip olduğumuz bu mezar taşları ve kitabeleri Amasya tarıhine ışık tutacağını belirten Vali, Çomaktekin, Genç kuşaklarda bunlardan istifade edecek ve ufukları genişleyecektir. Bu çalışma ile birçok eseri Türkçeye ve İngilizceye çevirtip insanlığın istifadesine sunacağız. Bu çalışmaları daha sonra kitap haline getireceğiz.
Vali Çomaktekin beraberinde İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya ile birlikte projede yer alan çeviri ekibi ile Mehmet Paşa Camii bahçesinde bulunan tarihi mezar taşlarını inceledi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle