logo

reklam

Çomaktekin, Tarihi Koruyacağız

vali çomaktekin 1

Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Amasya’da kaybolmaya yüz tutmuş tarihi eserlerin bu yıl içerisinde tarihi dokusuna uygun olarak restorasyonun yapılacağını söyledi.
Amasya sınırları içerisinde yer alan ve yıllardır restore edilmesi beklenilen Kızılkışlacık köyünde bulunan tescilli tarihi caminin bakım ve onarım beklediğini belirten Amasyayorum.com ve Suluovayorum.com daki haberimiz üzerine Amasya Valiliğince genelinde bakım ve onarımı yapılması gereken tarihi eserlerin tespiti amacıyla bir komisyon kuruldu.
İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğünden yetkililerin katılımıyla oluşan Komisyon ilk toplantısını vali İbrahim Halil Çomaktekin başkanlığında yaptı. Komisyon toplantısında Kızılkışlacık köyünde bulunan tescilli caminin bakım ve onarımı için İl Özel İdaresince Proje hazırlatılması amacıyla proje ihalesine çıkılması kararlaştırılmış, toplantıda ayrıca ilimizde yer alan Kale Köyü Camii, Şıhlar Köyü Camii ve Kurtboğan Türbesinin de bakım ve onarımlarının yapılması uygun bulundu.
Tarihi dokusunu kaybetmeden turizme kazandırılmasına büyük özen gösterilen bu eserlerin koruma altına alınması ve turizme kazandırılmasının Türkiye ile Amasya için çok önemli olduğunu belirten Vali Çomaktekin, Amasya, birçok medeniyete ev sahipliği yapıyor. Bundan sonra da ilimizde ki tarihi eserlerin gün yüzüne çıkartılması, kaybolmaya yüz tutmuş tarihi eserlerimizin restore edilmesi ve tarih turizminin korunması için çalışacağız” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.