logo

reklam

Çomaktekin; Tarımda Verimlilik Sulamayla Artacak

vali merzifonAmasya valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Amasya’da daha verimli ve kaliteli bir tarımsal üretim için en önemli araçlardan birinin iyi bir sulama olduğunu belirterek, bunun sonucunda İl Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından verilen desteklerle basınçlı sulama uygulamalarında artışın sağlandığını elde edilen ürünün arttığını vurguladı.
Amasya valisi Çomaktekin beraberinde İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çittır ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu ile birlikte Merzifon Koçköynde İl Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından yapmı süre sulama tesininde incelemelerde bulundu. İncelemelere, Merzifon Kaymakam Vekili Hayati Taşdan, muhtarlar ve köy halkı katıldı.
Amasya’nın geniş tarım arazisinin olduğunu fakat sulama suyunun yeterli olmamasından dolayı çiftçilerin su problemi çektiğini, bu ve il genelinde yaptığımız projeler ile birlikte artık su probleminin olmayacağının altını çizen Vali Çomaktekin, “Amasya’da Valiliğimiz, İl Özel İdaremizle beraber kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımızın gelir ve refah düzeylerinin yükseltilmesi için önemli çalışmalar yapıyor. İl Özel İdaresi kırsal alanda yaşayan vatandaşların ulaşım, altyapı gibi hizmetlerin yanında birçok hizmeti yürütmektedir. Vatandaşlarımız önceden kuyulardan aldıkları sulama sularını, geçtiğimiz yıllarda yapılmış beton ve toprak arklar aracılığıyla arazilerine götürüyorlardı. Yapılan araştırmalar neticesinde iki adet sulama kuyusuna Basınçlı Sulama Tesisi Projesi hazırlanarak, tarım arazilerinin tamamının basınçlı sulama ile sulanması hedeflenerek bu proje hayata geçirilmiştir.” dedi.
Amasya İl Özel İdare Genel sekreteri A. Faruk Aykutlu, Bu projelerle beraber ilçemiz tarım arazilerinin çok önemli bir kısmı sulu tarıma geçecektir. Bu projeler sayesinde tarımda verimlilik artacağı gibi arazinin çoraklaşmasının önüne geçilecek, ürün çeşitliliği artacak, enerji maliyetleri düşecek, girdi maliyetleri düşecek ve böylece çiftçimizin gelir seviyesi artacaktır.” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.