logo

reklam

Çoşku ve Onuru Birlikte Yaşadık

12 haziran amasyaÇoşku ve Onuru Birlikte Yaşadık
Cumhuriyetin Doğum Belgesi 97 yaşında
Cumhuriyetin Doğum Belgesi Amasya Tamimi 97. Yıl Dönümünü 97 yıl öncesinin çoşku ve onuru ile kutluyoruz.
Amasya’da 12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Haftası, Atatürk’ün 97 yıl önce Amasya’ya girdiği yerde oluşturulan kortej yürüyüşüyle başladı.
Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasından sonra milli mücadelenin ikinci durağı olan Amasya’ya silah arkadaşlarıyla birlikte 12 Haziran 1919 tarihinde gelip, Amasyalıların da büyük desteğiyle 22 Haziran 1919 tarihinde Amasya Tamimi’ni tüm dünyaya deklare etmesinin anısına düzenlenen “12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Haftası”, Atatürk’ün Amasya’ya girdiği yer olan Cülüstepe mevkisinde oluşturulan kortejin Yavuz Selim Meydanı’na kadar yürümesiyle birlikte başladı.
Amasya Valisi Salih Işık, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ve Amasya milletvekilleri Profr. Dr. Naci Bostancı, Haluk İpek, Mustafa Tuncer, Garnizon komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz, daire müdürleri, askeri personel yer alırken, Amasyalılarda korteje büyük ilgi gösterdi. Yavuz Selim Meydanı’nda düzenlenen resmi törende Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumu ile başlayan Onur gününün 97. yıldönümüne Amasyalılar büyük ilgi gösterdi.
12 Haziran 1919’da Amasya’ya gelen Mustafa Kemal’in kaleme aldığı, Kâzım Karabekir, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele ve Cemal Paşa’nın onayladığı ve katıldığı 22 Haziran 1919 tarihli Amasya Tamimi ile Amasya, Millî Mücadele tarihinde de müstesna yerini almıştır. Amasya Tamimi’nin önemi, “milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararının kurtaracağını” ilân etmesi ve bu suretle Millî Mücadele’nin ve Cumhuriyet’in temeli olan “millî egemenlik” ilkesini ilk defa vurgulamasıdır.
Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali Etkinlikleri, kapsamında yerli ve yabancı halk dansları topluluklarının gösterileri, konserler, sanat, spor, bilim, doğa etkinlileri, kültür geceleriyle 12 gün boyunca devam edecek.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle