logo

reklam
16 Ağustos 2019

DEĞİŞEN BİRŞEY YOK

DEĞİŞEN BİRŞEY YOK
Devletteki taşıt saltanatı bitiyor.
Amasya’da herkesin alışık olduğu bir manzara var, o da devletin resmi araçlarının bilinçsiz bir şekilde özel işlerde kullanılması.
YASA VAR ANCAK DENETLEYEN YOK
Hangi makamlara araç tahsis edileceği temel olarak 237 sayılı Taşıt Kanununda düzenlenmiş. Ancak, kanun, uygulamada çıkan sorunları çözmekte yetersiz kalınca, 2007 yılında Başbakanlık Genelgesi çıkarıldı. 2007/3 sayılı Başbakanlık Genelgesi hangi makamların emir ve zatlarına araç tahsis edileceğini, hangi makamlara araç tahsis edileceğini aşağıdaki şekilde düzenlemiştir. Bu genelgeyi tekrar hatırlatma gereği duyuyoruz. Çünkü Amasya devlet dairelerinde ve resmi kurumlarda çalışan birçok kişi, devletin sadece kurumlarda kullanılması için verdiği araçları kendi özel işlerinde kullanmaya başlaması, açıkça bir suistimal örneği oluşturuyor.
Amasya’da bazı kurum çalışanları ve amirleri kamuya ait araçları kendi özel işlerinde kullanıyorlar. Bunun en somut örnekleri ise geride bıraktığımız Kurban Bayramında bayram ziyaretleri kamu hizmetleri için kullanılması gereken resmi araçlarla yapıldı.
KANUN HİÇE SAYILIYOR
İçişleri Bakanlığı 2017 yılının Temmuz ayında çıkardığı, 81 il valiliğine genelge göndererek, resmi plakalı araçlara yönelik denetimin artırılmasını, ayrıcalık tanınmadan kontrole tabii tutulmasını istedi. Genelgede, “Aracın görev emrinin olup olmadığı, nereye gideceği ve belirtildiği güzergahta yer alıp almadığı” gibi soruların bulunduğu “Resmi Taşıt Denetleme Formu” düzenlenmesi zorunluluğu da getirildi.
Kanunda yazsa, Genelge de çıkarılsa bürokratların, hizmet taşıtlarını makam aracı gibi kullanmalarının önüne geçilemiyor. Kamu araçları, gündüz kamu görevlisinin özel işlerinde, gece ise şöförün özel işlerinde kullanılıyor.
Devletteki taşıt saltanatı bitmiyor. Amasya’da Kamu Kurum Kuruluşlarına tahsis edilen makam ve hizmet araçlarının amacı dışında kullanılıyor.

KİRALIK ARAÇLARLA KAMUFLAJ
Önceleri Kamuda makam aracı saltanatı yaşanıyor, bu araçlar özel işlerde kullanılıyor diye söyleniyordu, Şimdilerde Kamuda Kiralık Araç Krallığı yaşanıyor, En azından kamu araçları resmi plakaydı hemen tespit edilebiliyordu, Kiralık araçları denetlemenin de imkanı yok. Ç ünkü plakaları sivil olduğundan kamuya ait olup olmadığını dahi bilemiyorsunuz. Kiralık Araçların özel işlerde kullanılıp kullanılmadığını nasıl bileceksiniz?

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle