logo

reklam

Derindere; “VİCDANLARI RAHATSIZ ETTİ”

Amasya Barosu Başkanı Av. Melik Derindere
“VİCDANLARI RAHATSIZ ETTİ”
Amasya Barosu Başkanı Av. Melik Derindere, YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yenilenme kararının, hukuka ve kamu vicdanına sığmadığını söyledi. Derindere, “Demokrasi, öncelikle halkın iradesi ile şekillenen seçim sonuçlarına saygı duymakla mümkündür. YSK şeklin ikincil sayılması gerektiğini, esas olanın seçmenin iradesi olduğunu bir çok kararında olduğu gibi “mühürsüz oyların geçerliliğine ilişkin karar”ı ile de göstermiştir.” dedi.
Amasya Barosu ile birlikte 49 Baro’nun ortak imzası ile yayınlanan bir bildirge ile YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinin iptal kararı kınadı.
Amasya Baro Başkanı Av. A. Melih Derindere, YSK’nın seçim kararını milli iradeye vurulmuş bir darbe olarak nitelendirdi. Derindere, YSK benzer şekilde Bursa Mustafa Kemal Paşa İlçesi seçimleri için; seçim kurullarının 02.03.2019 tarihinde kesinleştiği gerekçesiyle, sandık kurullarının usulüne uygun olmadan oluşturulduğuna ilişkin tam kanunsuzluk iddiasının ‘Reddine’ karar vermişken, bir başka seçimin bu gerekçe ile ‘İptalini Hukuki ve Vicdani’ olarak kabul etmek mümkün değildir.
Derindere, “Bu kararla; ülkemizin uzun ve sıkıntılı demokrasi tarihinde edinilen tecrübeler, yasal duzenlemeler ve seçim kurullarının uygulamaları ile oluşan yerleşik içtihatlar, teamüller ve ilke kararları yok sayılmıştır. Halbuki bunların tamamı seçimlerin sağlıklı işlemesi, millet/seçmen iradesinin şaibesiz bir şekilde sandığa yansıması içindir. Ancak YSK kararı ile tüm bu birikim bir yana atılınca, artık seçmenin seçim sonuçlarına ilişkin kuşku ve endişeleri artacağı gibi sandık kurulu başkan ve üyeleri de potansiyel suçlu gibi görülecektir.” dedi.
Av. Melih Derindere, “Demokrasi, öncelikle halkın iradesi ile şekillenen seçim sonuçlarına saygı duymakla mümkündür. YSK şeklin ikincil sayılması gerektiğini, esas olanın seçmenin iradesi olduğunu bir çok kararında olduğu gibi “mühürsüz oyların geçerliliğine ilişkin karar”ı ile de göstermiştir.
Hal böyleyken; demokrasi birikimimizi, kültürümüzü ve yıllar içinde oluşan tüm içtihatları yok sayarak alınan bu karar, demokrasi ve hukuk tarihimizde maalesef ‘Kara bir leke’olarak yerini alacaktır.
İlkesel bazda yaptigimiz bu aciklama ile amacımız; hukuksuzluğu kabul eden anlayışa karşı temelini hukuk ve adaletten alan demokrasiye sahip çıkmak ve onu savunmaktır.”

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle