logo

reklam

Derindere; Yargı bağımsızlığı tartışılmamalı

Amasya Başkanı Av.A.Melik Derindere
Yargı bağımsızlığı tartışılmamalı
Amasya Başkanı Av.A.Melik Derindere, Yeni bir Adli Yıla girerken, Yargımız bir önceki dönemden daha ağır koşullarda göreve başladığını belirterek, “Ülkemizin en önemli beka sorunu yargıya olan güvendeki azalıştır. Her ne kadar Siyasal İktidar tarafından açıklanan Yargı Reformu Paketi tarafımızdan yargısal ve mesleki sorunların çözümü noktasında olumlu karşılanmasına karşın, Yargıya olan güvenin ve yargı bağımsızlığının en çok tartışıldı bir dönemi yaşayoruz” dedi.
Amasya Baro Başkanı Av. A. Melik Derindere, Yargıtay Başkanlığı tarafından düzenlenen, Adli Yıl açılış programının Yürütmeye ait bir mekan da yapılması, Hakim ve Savcı mesleğine alımlarında, Yüksek puan alan adayların, Mülakatlar da gerekçesiz olarak elenmeleri, ceza soruşturmalarının uzun sürmesi ve delilden sanık yerine, sanıktan delile ulaşma alışkanlığının ve özellikle ceza yargılamalarında delile dayalı kararlar yerine kanaate dayalı hükümler kurulmaya devam edilmesi, kısaca Evrensel Hukuk norm ve geleneklerinden uzaklaşan bir Yargı süreci yaşanması başta Yargı Bağımsızlığı ve adil yargılanma ilkeleri başta olmak üzere bir çok konuda yargısal süreçlere güveni azaltmaya devam ettiği gibi, sorunların artmasına da neden olmaktadır.” dedi.
Baro Başkanı Av. Derindere, Son günlerde daha da artan, psikolojik, sosyolojik ve ekonomik nedenlere dayalı gördüğümüz, kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerinin önüne geçmek için, başta İstanbul Sözleşmesinin tam olarak uygulanmasının sağlanması, toplumdaki derin travmaları ortadan kaldırıcı ve sosyal bilinci artırıcı çalışmalar yapılması gerekliliğine bir kez daha vurgu yaparken, Amasya Barosu olarak bu yönde üzerimize düşen görevleri yapmaya devam edeceğimizi de bir kez daha ifade ederiz. dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.