logo

reklam

Dolu ve Sel Tarımı Vurdu

AMASYA da Baeyramın ikinci güünü yağmurla birlikte dolu yağışı da etkili oldu. Yağışla birlikte ekili alanlar etkilenirken meyve bahçeleri büyük zarar gördü.
Dolu yağışının ardından tarım arazilerinde inceleme yapan Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş “Amasya’da pancar ve soğan başta olmak üzere ekili ürünlerin bulunduğu tarlalar da doludan etkilendi. Şehir merkezine yakın olan bölgelerde ise dolunun şiddetinden meyve ağaçlarının çiçekleri de büyük zarar gördü. Aniden bastıran yağış tarlalarda su birikintilerine neden oldu.” dedi.
Baş, “Afetin yaşanmadığı çoğu bölgede çiftçilerimizin yüzü gülüyor. Yaklaşık bir haftadır sağanak yağış, yeraltı su seviyemizi de yükseltti. Sularımızın doluluk oranları arttı. Bu arada bazı bölgelerimizde ise maalesef üzücü olaylar yaşandı. Tarladaki mahsulü sel suları vurdu. Bu bölgelerde çiftçimizin mağduriyeti ve büyük zararları söz konusu. Çiftçilerimiz, hava tahmin raporlarını takip ederek ona göre önlem almalı. Bu konuda muhtarlarımızı ve çiftçilerimizi uyarıyoruz ve gerekli açıklamaları yapıyoruz” dedi.
Dolu yağışının etkili olduğu kırsal alanda yerler beyaza bürünürken, uzun zamandır Amasya genelinde bu tür dolu yağışının görülmediği ifade edildi.

VALİ VAROL; SAHADA İNCELEME BAŞLATILDI
Bayramın ikinci günü başlayan ve aralıklarla etkili olan sağanak sonrası oluşan sel suları, köylerdeki ekili alahları doldurdu. Patates, buğday ve bağcılık ile uğraşan köy halkının mahsulleri, büyük ölçüde zarar gördü. Yağışın etkili olduğu bölgelerdeki köylere gidiş ve geliş yolları, sel suları ile dolup taştı. Köy bağlantı yolları kısa süreliğine de olsa ulaşıma kapandı.
ValiDr. Osman Varol beraberinde Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu ile birlikte Yenice ve Direkli köyleri arasındaki yolda yaşanan heyelanın kaldırılması için yürütülen yol çalışmalarını yerinde izledi.
Aynı zamanda ekili arazileri zarar gören çiftçilere ve altyapıları zarar gören köylülere geçmiş olsun dileklerinde bulunan Vali Varol, Görevlilerin etkili olan yağıştan sonra sahada olduğunu, hasar tespit ve altyapı onarım çalışmalarının aralıksız devam ettiğini, kendilerinin de çalışmaları yakinen takip ettiğini söyledi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle